Ana Sayfa Gündem, Kültür, Maltepe 1 Kasım 2020

Cemevinden Belediye Saldırısına Karşı Cenaze Arabalı Önlem

BU UTANÇ YCHP VE KILIÇDAROĞLU’NUN İstanbul Maltepe Belediyesi ekiplerinin 29 Ekim Cumhuriyet bayramı coşkusunun yaşandığı saatlerde gece…

BU UTANÇ YCHP VE KILIÇDAROĞLU’NUN


İstanbul Maltepe Belediyesi ekiplerinin 29 Ekim Cumhuriyet bayramı coşkusunun yaşandığı saatlerde gece 21.05 de, Maltepe Cemevinin kapısını kırarak yaptığı baskınla ilgili bugün (01 Kasım) bir protesto yapıldı. Alevilere ait olan ibadethanenin kapısının kırılarak , görevli bekçinin etkisiz hale getirilip zorla içeri girilmesi ve asılan pankartın getirdikleri vinçle indirilmesi toplanan kitle tarafından protesto edildi.

Cemevi yönetimi tarafından Chp’li belediyenin olası bir ikinci saldırısına karşı giriş kapısı cenaze arabası ile güvenlik arttırıcı önlem alındı.

MALTEPE BELEDİYESİNİN CEMEVİNE AHLAKSIZ SALDIRISI PROTESTO EDİLDİ
‘Maltepe Cemevi Üyeleri 15 Gün Sonra Ankara Chp Genel Merkezinde Oturma Eylemi Başlatıyor’

BASINA VE KOMUOYUNA
Sevgili canlar, değerli dostlar, musahipler ve basın emekçileri; hepinizi şahsım ve cemevi yönetimi olarak selamlıyorum, hoş geldiniz.
Öncelikle İzmir’de gerçekleşen deprem felaketinde hayatını kaybeden canlara haktan rahmet diliyor, yaralanan canlara acil şifalar diliyoruz.
Maltepe cemevi mülkiyeti Maltepe Belediyesinde olan bu alan üzerinde 1992 yılından bu yana Alevi inancına, kültürüne, felsefe ve yoluna; erkanını yaşamasın öğrenmesi gelecek kuşaklara aktarması bakımından çok önemli bir yere sahiptir. Son 6 yıldır Cemevimizde hizmetlerin aksamadan yürümesi için var gücümüzle çalıştık çalışmaya devam ediyoruz. Belediyenin Başkanı Ali KILIÇ’ın iddia ettiği gibi Cemevi Maltepe belediyesi tarafından yapılmamıştır. Yıllardır Alevi toplumunun katkılarıyla imece usulü yapılmış ve tüm kaba işleri bitirilmiştir. Ali KILIÇ’ın bitirme sözü vermesi ile teslim edilmiş fakat bir türlü bitirilememiştir. Cemevine dönüşümüz zaruri olmuş, dönerken bizzat Ali KILIÇ’tan onay alınmış ve kısmi açılış için gün belirlenmiş, fakat Başkan açılışa davet edilmesine rağmen katılmamıştır.
Tüm bu gelişmeler yaşanırken Cemevi binasına 2016 yılında Ali Başkanın yetkisi ile Süreyyapaşa Vakfına ; oradan da Belediye şirketi Mataş’a kiralandığı 3 yıl sonra belgelerle ortaya çıkmıştır. Belgelerde burası Mataş genel merkezi olarak gösterilmiştir.
Ali KILIÇ Cemevi yönetimini karalayarak asılsız iddialarla suçlayarak itibarsızlaştırmaya ve cemevimizi kendi eli kurduğu vakıf’a vermesinin zeminini oluşturmaya çalışmaktadır. Kendine itaat edecek Maltepe’ye yabancı kişilerden oluşan vakıf, yönetim olarak Cem Vakfından farklı değildir.
Maltepe Belediyesi avukatları cemevini şikayet edip sık sık elektrik ve suyumuzu kestirerek hizmetlerin aksamasına yol açmaktadır. Açtıkları dava ile Cemevi yönetimini işgalci gibi göstermektedirler. Cemevi yönetiminin çalışmaları gayet açık ve şeffaftır; tüm gelir gider tablosu kamuoyuna açıktır. Tüm giderler halkımızın küçük büyük yaptığı bağışlarla karşılanmaktadır. Cemevi derneğimize üyelik açıktır.
Bizi rantçılıkla suçlayanlar yolsuzluklarının rant yaratan uygulamalarının en önemlisi de işçisine iki yıldır vermedikleri sözleşme farkı ve tutulmayan sözlerin hesabını vermelidir.
Son olarak kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla yöre dernekleri ile kaleme aldığımız ve imzaladığımız deklarasyona ait pankartları almak üzere 29 Ekim cumhuriyet bayramı akşam saat 21:05’ de cemevi kapı kilitleri kırılarak vinç yardımıyla pankartlarımız yerlerinden sökülerek alınmıştır. Bu saldırı kabul edilemez.
Maltepe Belediye yönetimi imar planlarında olduğu gibi Cemevi meselesinde de gerçeklerin kamuoyu tarafından bilinmesini istememektedir.
Ali KILIÇ bu çağ dışı ve barbarca tutulundan vazgeçmelidir.

Buradan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezine sesleniyoruz; Maltepe Belediyesi ile Cemevimizin problemini çözmesi için çağrımızdır. Bu çağrımıza 15 gün içerisinde el atılmaması durumunda CHP Genel Merkezi önünde oturma eylemine başlayacağımızı ilan ediyoruz.
ALİ KILIÇ CEMEVİMİZDEN ELİNİ ÇEK…

ALEVİLER YAPILAN SALDIRIYA TEPKİLİ
AYNI AHLAKSIZLIĞI CAMİYE YAPSALARDI KIYAMET KOPARDI
Yaşananlara tepki gösteren Aleviler bunu ibadethanelerine tecavüz olarak değerlendirdi.
”Aynı saldırıyı ahlaksızlığı başka bir inanç merkezine, bir camiye yapa bilirler mi; yapamazlar, sıkar bu, kıyamet kopar o belediye başkanı kaçacak delik arardı. Ama Alevilere bu ahlaksızlığı çekinmeden yapa biliyorlar. Cemevinin hemen altında Gülsuyu mezarlığı yanında ki 122 evler camisini CHP İBB belediyesi, karşısında ki kuran kursu binasını da Maltepe Chp belediyesi Sünni kardeşlerimizin kullanımına cami derneğine devredip çıkıp gitti. Ama aleviler söz konusu olunca başımıza külhanbeyi kesiliyorlar, bu Cemevi 30 yıldır Cemevi Ali Kılıç da Kılıçdaroğlu da daha dün piyasaya çıktı nasıl başımıza bela ettiysek öylede def etmesini biliriz. Vakti zamanı geldiğinde bu hesabı sandıkta göreceğiz” dediler.

Bir çok alevi yapılan saldırının zamanlamasına dikkat çekerek: ”Ali Kılıç yaşanan salgını fırsat olarak kullanıp kimsenin korkudan sokağa çıkmayacağını hesaplamıştır, zaten Cumhuriyet bayramı kutlamalarına denk getirmesi de bayramla bu ahlaksız saldırıyı örtme düşüncesidir” tespitlerine yer verdi.
01 Kasım 2020 / ÖZGÜR İFADE

 

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |