Ana Sayfa Gündem, Maltepe 25 Ocak 2020

Cemevinin Elektriğini Kesmeye Çalışan Belediye Başkanına Alevilerden Cevap

Maltepe (Gülsuyu) Cemevinde Abdal Musa Cemi YapıldıMaltepenin en kalabalık yöre köy derneklerinin Doğanlı Köyü Derneği Abdal Musa…

Maltepe (Gülsuyu) Cemevinde Abdal Musa Cemi Yapıldı
Maltepenin en kalabalık yöre köy derneklerinin Doğanlı Köyü Derneği Abdal Musa ceminde 700’ü aşkın canı bir araya getirdi. Tığlanan kurbanlar ve Doğan Ocak dedenin yürüttüğü Abdal Musa Cemi lokmaların paylaşımı ile 4 saat sürdü.

BELEDİYE BAŞKANI ELEKTRİK KURUMUNA ELEKTRİĞİ KES DİLEKÇESİ VERDİ
Hafta başında Maltepe belediye başkanı Ali Kılıç’ın elektrik kurumuna başvurarak ”Cemevine niye elektrik veriyorsunuz, yasal değil, buraya elektriği kesin” dilekçesi verdiğinin ortaya çıkması ile şok yaşayan cemevi yönetimi ve Alevi toplumu Cemevinde yapılan yoğun Abdal Musa Cemi ile belediye başkanına adeta cevap verdi.

BAŞKA BİR BÖLÜMDE BAĞLAMA KURSU YAPILIYORDU
Yine aynı saatlerde Cemevinin başka bir bölümünde bağlama kursu öğrencileri hocaları Ali Kaya yönetiminde kurs eğitimlerini devam ettirmeleri Maltepe Cemevinin üstlendiği hizmetin eyli olduğunu göstermesi bakımından kayda değer bulundu.

ALEVİLİĞİN DEĞERLERİNİ KİRLİ HESABINA ALET ETMİŞ
Cemevi yönetimi; Maltepe belediye başkanı Ali Kılıç’ın ”Hak Muhammed Ali aşkına izin verin bende içini yapıp bir yıl içinde Hz.Ali’nin doğum gününde teslim edeyim” sözü ve alevi kimlikli oluşunun verdiği güvenle belediye tarafından tadilatı yapılıp bir yıllık kirası yine belediye tarafından peşin ödenen geçici yerine taşınarak cemevi inşasının tamamlanmasına olanak sağladı.

ALEVİLERLE OYUN OYNAMIŞ
Ancak belediye başkanı bütün bu süreçleri işletirken 2016 da arsa belediyenin gerekçesi ile Cemevini belediye bünyesinde bulunan Süreyyapaşa vakfına tamamını encümen kararı ile devredip; 2017 de ise Süreyyapaşa vakfı cemevini yine belediyenin ticari şirketi olan Mataş’a aylık gelirinin %15’inin kendisine verilmesi şartı ile 25 yıllığına kiraya verildiği Mart 2019 yerel seçimlerinde Ali Kılıç mazbatasını aldığı günün öğleden sonrası Kaymakamlığa ”Aleviler binamızı işgal etti, bunları polis zoruyla buaradan atın” başvurusundan sonra öğreniliyor.

kaymakamlık tarafından bu akıl almaz başvurusu ret edilen belediye başkanı Ali Kılıç cemevini ele geçirme amacını bu kez savcılığa dilekçe vererek gerçekleştirmeye çalışırken; bu kez de 20 Ocak 2020 de elektrik kurumuna ”Cemevine verdiğiniz elektriği kesin, kanunsuz iş yapıyorsunuz” başvurusu yaptı.

BELEDİYE BAŞKANINDAN  ALEVİLERE ALENİ HAKARETLER

Savcılığa verdiği dilekçe de 28 yıldır tüm Maltepe halkının bildiği Alevi toplumuna ait Cemevini ”Çok Amaçlı Kültür Merkezi” olarak tanımlayan Cemevi demekten itina eden ve Alevileri de işgalci, burayı kullanmaları için hiç bir hakları yok, kamu hizmetinin yapılmasını engelliyorlar, bunları buradan çıkartın” gibi bir çok mesnetsiz alakasız isnatlar atfediyor. Yine belediye başkanı Ali Kılıç resmi sayfasından daha önce Cemevinde hizmetleri yürüten Alevilere ”Güruh” diyerek ağır hakaretlerde bulunmuştu. Güruh’un kelime anlamı ‘Aşağılık topluluk’ olarak yer alıyor.

BİR DAHA OY YOK
Bütün bu yaşananlar Alevilerde derin travmalar yaratırken, bu denli şirazesinden çıkmış bir belediye başkanının Maltepeliler olarak varlığından utanç duyduklarını dile getirirken; ”elimiz kırılsaydı da buna oy vermeseydik, Kılıçdaroğlu bu adama niye bir şey demiyor, bundan sonra chp’ye de oy vermem” diyen Alevi yurttaşların sayısı bir hayli fazla.

MALTEPE (GÜLSUYU) CEMEVİNİN KISA ÖZETİ:
Maltepe Cemevi 1992 de kazma kürekler yapılmaya başlanmış ilke belediye başkanı ANAP’lı Bahtiyar Uyanık arsayı Cemevi için tahsis etmiş…Sonra gelen AKP’li belediye başkanı Fikri Köse temel atılmasında destek olmuş…Daha sonra gelen CHP’li Mustafa Zengin katkı sunmuş… Ancak bu 3 belediye başkanının hiç biri belediye bütçesinden tek kuruş cemevi için ayırmamış ve harcamamış… Ali Kılıç belediye başkanı olduğunda; Mevcut cemevinin 7 katı ve üstünde ki çatısı tamamen Alevilerin bağışları ve iş adamlarının katkıları ile tamamlanmış durumdaydı.
25 Ocak 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |