Ana Sayfa Gündem, Kültür, Maltepe 22 Ağustos 2020

CHP BELEDİYESİ ALEVİLERİN YAS ORUCUNDA FESTİVAL DÜZENLEDİ

CHP BELEDİYESİ ALEVİLERİN YAS ORUCUNDA FESTİVAL DÜZENLEDİMaltepe de 6 yldır belediye başkanlığı yapan Kılıçdaroğlu tarafından Maltepe’ye dayatılan…

CHP BELEDİYESİ ALEVİLERİN YAS ORUCUNDA FESTİVAL DÜZENLEDİ
Maltepe de 6 yldır belediye başkanlığı yapan Kılıçdaroğlu tarafından Maltepe’ye dayatılan Ali Kılıç Alevi toplumunun yas orucu tuttuğu şu günlerde ilçe de müzik eğlence festivali düzenledi.

Haberin duyulmasıyla sosyal medya da tepki çeken festival hakkında belediye resmi sayfasında festival duyurusunu şöyle yaptı:

”Pandemi sebebiyle, kültür ve sanat etkinliklerine uzak kalan ilçe halkı için Maltepe Belediyesi tarafından sokak festivali düzenleniyor.

Maltepe’nin 18 mahallesine, kültür ve sanat etkinliklerini ulaştırmak ve pandemiden dolayı sosyal etkinliklerini askıya alan Maltepelilere moral sağlamak amacıyla festival düzenleyen Maltepe Belediyesi, korona tedbirlerini unutmadı. Alınan tedbirler kapsamında; gösteriler halkın toplanamayacağı şekilde planlandı. Buna göre; etkinlikler boyunca gerekli duyurular yapılacak, zabıta ekibi güvenlik desteği; hastane ekibi sağlık desteği sağlayacak. Gösteriler, insanların sosyal mesafe kurallarını ihlal edemeyeceği şekilde planlandı. Toplanmayı engelleyecek, hareketli gösterilerin seçildiği etkinliklerde maske ve dezenfekte kullanımı zorunlu tutulurken, sosyal mesafenin bozulmasına izin verilmeyeceği bildirildi.

22 Ağustos Cumartesi günü başlayacak ve altı gün sürecek festivale her gün üç farklı mahalle ev sahipliği yapacak. İlk gün Altıntepe, Aydınevler ve Fındıklı mahallelerini renklendirecek festivalde, Halk Dansları Grubu, Gypsy Trio Grubu , Klasik Müzik Grubu , Canlı Heykel Gösterisi ve Ritim Grubu gösterileri yer alıyor. Gösterilerini hareketli olarak karnaval havasında sunacak grupları insanlar, sokakta toplanmadan evlerinden, balkonlarından ya da yolda bulundukları yerden izleyebilecek” denildi.

Kılıçdaroğlu’nun prensi bay Ali Kılıç 2019 da da yine çalgılı çengili festival düzenlemiş Türkan Saylan Kültür Merkezinde pastalı, çikolatalı, fındıklı, fıstıklı, içkili kokteyl düzenlemişti.

Sosyal medyada festivalin duyulmasıyla Alevi yurttalar tarafından eleştiri yağmuruna tutulan Maltepe Chp belediye başkanı Ali Kılıç’ın toplum değerlerine saygısızlığını kınadıkları gözlendi.
Eleştirilerde:
”Muharrem ayı eylence ayı değil yası matem ayıdır başkana söyleyin lütfen ramazan ayı değil bizlerin yürekleri Kerbela şehitleri için yanarken siz insanlığınız bu kadar mı yitirdiniz”
”Bunu bir Akp belediye başkanı yapsa sözüm ona CHP seçmeni aleviler mangalda kül bırakmaz Chp belediyesi yapınca sesleri çıkmıyor”
”Kılıçdaroğlu’nun koruyuculuğunu yaptığı Ali Kılıç geçen sene de aynı şeyi yaptı, Aleviler bu muameleyi hak ediyor, çünkü geçen sene de sesleri çıkmamıştı”
‘Bu düpedüz Alevilerin inancına saldırı, Yas orucunu tutan bir topluma hakarettir.”

”Bunlar günümüz yezidleri, lanet olsun hepsine, bu festivalde rol alan herkes de aynı zihniyetin türevleridir”

”Bir toplumun inancına saygısı olmayanlardan bu ülkeye hayır gelmez, lanetliyorum ve şiddetle kınıyorum”

”Festivalinizin de sizinde Allah belasını versin”

denilirken Chp Maltepe ilçe bakanının, Chp İstanbul İl başkanının , İBB Belediye başkanının ve Chp genel merkezinin bu ahlak dışı festivale sessiz kalmaları oldukça düşündürücü.
23 Ağustos 2020 / ÖZGÜR İFADE

Tema Tasarım |