Ana Sayfa Gündem 4 Temmuz 2020

CHP MİLLETVEKİLLERİNİN 450 MİLYON LİRALIK ÇANKIRI DEVREZ BARAJI İDDİALARI ASPARAGAS ÇIKTI

CHP MİLLETVEKİLLERİNİN 450 MİLYON LİRALIK ÇANKIRI DEVREZ BARAJI İDDİALARI ASPARAGAS ÇIKTIbirhaberoku.com da 3 Temmuz 2020 de paylaşılan…

CHP MİLLETVEKİLLERİNİN 450 MİLYON LİRALIK ÇANKIRI DEVREZ BARAJI İDDİALARI ASPARAGAS ÇIKTI
birhaberoku.com da 3 Temmuz 2020 de paylaşılan ve bir çok haber sitesinde okuyuculara aktarılan; CHP İstanbul Milletvekili Sayın Gökhan Zeybek’in Çankırı ‘Devrez Barajı’ incelemeleri ve açıklamaları okuyuculara aktarıldı.

Chp milletvekilleri Gökhan Zeybek, Hasan Baltacı ve Türabi Kayan ile birlikte CHP Çankırı Örgütü’nden bir heyetle Çankırı da 2017 yılında temeli atılan ‘DEVREZ BARAJINI’ aradıklarını ve bulamadıklarını dönemin Bakanı Veysel Eroğlu’na çağrıda bulunarak ÇANKIRILILARDAN VE KAMUOYUNDAN özür dilemesi talep edilen haber kamuoyu zararı oluşturması bağlamında dikkatimizi çekmiş ve kendi ölçeğimizde de araştırmasını yaparak haberleştirmek istedik.

ANCAK; söz konusu baraj hakkında ortay konan perspektifin ve haberin doğruları yansıtmadığı yanlış bilgiler içerdiğini gördük… Adı geçen barajın 2017 de atılan temelinde adı ‘DEVREZ KIZLARYOLU BARAJI’ olduğu…Bu barajın isminin yaklaşık 20 gün kadar önce Cumhurbaşkanlığının talebi doğrultusunda isminin değiştirilerek ‘PROF.DR.HASAN ZUHURİ SARIKAYA’ olarak değiştirildiği, DSİ yetkililerinin verdiği bilgilere göre inşaasının devam ettiği ve Çankırı da bu isimleri içeren başka da bir baraj bulunmadığı yerel kaynaklardan il yöneticilerinden ve DSİ bölge Müdürlüğünden teyit aldık.

Barajın isminin Prof. Dr. Hasan Zuhuri Sarıkaya olarak değiştirildiği 22 Haziran 2020 de Çankırı’da ziyaretlerde bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından bizzat açıklanmıştı.

CHP Milletvekilleri sayın Gökhan Zeybek, Hasan Baltacı ve Türabi Kayan’ın bu konuda yanlış yada eksik bilgilendirildiğini düşünmekle birlikte sayın Milletvekillerinin böylesi önemli konularda daha ciddi davranması gerektiği düşüncesindeyiz.
04 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

İŞTE O HABER VE FOTOĞRAFLAR:
2017’de 450 milyon yatırımla temeli atılan Devrez Barajı bulunamadı
CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, 2017’de 450 Milyon TL yatırımla Dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve çok sayıda AKP kurmayı tarafından temeli atılan ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün internet sitesinde yapıldığının belirtildiğini aktardığı Devrez Barajı’nı bölgedeki tüm aramalarına rağmen bulamadıklarını söyledi.

Zeybek, dün Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, CHP’li vekiller Hasan Baltacı ve Sayın Türabi Kayan ile birlikte CHP Çankırı Örgütü’nden bir heyetle, 17 Aralık 2017’de büyük bir törenle temeli atılan Devrez Barajı’nın durumunu görmek için önceki gün Çankırı’ya gittiklerini anlattı.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün internet sitesinde barajın yapıldığına dair bilgilerin bulunduğunu ifade eden Zeybek, ancak yolda gördükleri vatandaşlara barajın yerini sorduklarını, Çankırı’da barajın nerede olduğunu bilen bir kişiye rastlayamadıklarını söyledi.

Eski Orman ve Su İşleri Bakanı, AKP Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu tarafından temeli atıldığı Devrez Barajı’nın yapılacağı noktaya gittiklerini belirten Zeybek, baraja ilişkin fotoğrafları gazetecilere gösterdi.Zeybek, bu yerde temel aradıklarını ancak bulamadıklarını belirtti.

‘YOLDA İLERLEDİKÇE SORU İŞARETLERİMİZ ARTTI’
Zeybek şöyle konuştu:

  • Öncelikle Kurşunlu İlçesi Köprülü Mevkii’nden Barajın temelini bulabilmeyi düşündüğümüz bölgeye doğru giden yol, 4 tekerlekli binek araçların güvenli bir şekilde seyahat edeceği nitelikte değil.
  • Dereleri aşıyorsunuz, koca koca kaya parçalarının yanından geçiyorsunuz, dağları, tepeleri tırmanıyorsunuz, sonra bir anda “tarla” diye nitelendirilebilecek bir araziye girip tekerlek izlerini takip ederek tekrar kenarlarında büyük büyük kayaların bulunduğu, görünüşe göre müteahhitlere büyük paralar kazandırmak amacıyla kurgulanan, yüksek sayıda araç geçişinin gerçekleşmeyeceği çok net görülebilen ancak geniş ve bol şeritli tasarlanan toz, toprak içinde bir yola çıkıyorsunuz.
  • Katettiğimiz her metre, bölgeye ulaşmak için aştığımız her zorluk sonrası baraj ve temeli ile ilgili soru işaretlerimiz de artmaya başlamıştı. 3 sene önce temeli atılan bir barajın yolları bu şekilde olmamalıydı.
  • Dağlık bir bölgeye doğru saatte 20 km hız ile yani 1.viteste son bir tırmanış gerçekleştirip, akan yağmur sularının su kanalları oluşturduğu bir düzlüğe çıkar çıkmaz önümüzdeki araçta olan Çankırı İl Başkanımızın ikazı ile durduk. Yol bitmişti. Araçlardan indiğimizde bulunduğumuz bölgenin, 17 Aralık 2017’de temeli atılan barajın bulunduğu yer olduğunu tarafımıza iletildi.

‘ÜÇ SENEDİR BİR TEMELE DENK GELEN KİMSE YOK’
Barajın temelinin atıldığı öne sürülen bölgeye dair konuşan CHP’li Zeybek, “Burada bulduğumuz sadece patlatılan kayalardan artan moloz yığınları. Ne bir şantiye çalışması, ne araç gereç ekipmanı, ne beton santrali!

Bölgede yaşamını sürdüren çobanlarla konuştuk, köylülerle konuştuk, eski belediye başkanımıza sorduk, ilçe başkanımıza sorduk, kimse bir temele denk gelmemiş 3 senedir. Biz baraj inşaatının ne aşamada olduğunu görmeye gittik, kendimizi barajın temelini ararken bulduk” ifadelerini kullandı.

Veysel Eroğlu’na seslenen Zeybek, sözlerini şöyle sürdürdü:
” Sayın Veysel Eroğlu, 17 Aralık 2017’de büyük bir törenle milletvekili, bürokratlar ve binlerce insanla temelini attığınız Devrez Barajı’nın temelini biz aradık bulamadık? Siz bize bu barajın yerinin nerede olduğunu gösterebilir misiniz? Bugüne kadar bu baraj inşaatı dolayısıyla müteahhitlere yapılmış ödemelerdeki imalatların nereye yapıldığını bize gösterebilir misiniz? Yapmış olduğunuz bir temel atma töreninin sonrasında hiçbir imalatın yapılmamış olduğu Devrez Barajı’yla ilgili kamuoyunun karşısına çıkıp özür dilemeyi düşünüyor musunuz?”

NE OLMUŞTU?
17 Aralık 2017 tarihinde Çankırı’da düzenlenen temel atma törenine, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, Çankırı Milletvekilleri, Çankırı Belediye Başkanı, DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının üst düzey yetkilileri, İlçe Belediye Başkanları katılmıştı.

Temel atma töreninde konuşan Eroğlu, “Çankırılı vatandaşlarımızın yüzlerini güldürmek için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz” ifadelerini kullanmıştı.2018 yılında DSİ 5. Bölge Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, barajın ekonomiye 101 milyon lira katkı sağlayacağı öne sürülmüştü.

Google NewsTema Tasarım |