Ana Sayfa Dünya, Gündem 9 Haziran 2020

Çin Seddi Bildiğimiz Gibi Değilmiş! CENGİZ HAN DUVARININ GİZEMİ

Çin Seddi Bildiğimiz Gibi Değilmiş! CENGİZ HAN DUVARININ GİZEMİisrail’li araştırmacılar ‘Cengiz Han’ Duvarı’nın gizemini ilk kez açıkladıİbrani…

Çin Seddi Bildiğimiz Gibi Değilmiş! CENGİZ HAN DUVARININ GİZEMİ
israil’li araştırmacılar ‘Cengiz Han’ Duvarı’nın gizemini ilk kez açıkladı
İbrani Üniversitesi liderliğindeki araştırmacılar Çin Seddi kompleksini haritaladılar.

İsrailli araştırmacılar tarafından yönetilen bir ekip, genellikle Çin Seddi kompleksinin bir parçası olarak kabul edilen gizemli ‘Cengiz Han’ Duvarı’na ışık tuttu ve bariyerin tarihinin ve amacının daha önce düşünülenden çok farklı olduğunu ortaya koydu. Yapıyı ilk kez haritalayan araştırmanın bulguları Pazartesi günü Antik Çağ akademik dergisinde yayınlandı.

Düz, sonsuz Moğol bozkırının kalbinde yer alan, arkeologlar tarafından araştırılan 737 kilometrelik bölümün daha önce 13. yüzyılın başında efsanevi lider Cengiz Han’dan yerel nüfusu savunmak için inşa edildiğine inanılıyordu.

Bununla birlikte, Kudüs İbrani Üniversitesi’nden Prof. Gideon Shelach-Lavi tarafından Kudüs Postası’na açıklandığı gibi , duvarın inşaatı dönemin öncesinden ve diğer bazı unsurlar yapının askeri bir kurulum olmadığı gerçeğine işaret ediyor hiç.

“ Çin Seddi olarak bilinen gerçekte birçok duvar var” dedi. “Düşündüğümüz, birkaç nedenden dolayı çok özel bir durum. Çok daha kuzeyde, göçebe nüfusun yaşadığı bir alanın derinliklerinde bulunur ve herhangi bir şekilde Çin Seddi’nin diğer kısımlarıyla bağlantılı değildir. Dahası, sadece tarihsel hesaplarda kısaca bahsedilir ve genel olarak 3.500 kilometre uzunluğunda bir kurulumdan bahsettiğimiz gerçeğine rağmen, hiçbir hanedan bunun için kredi almadı – şimdiye kadar Kuzey Hattı olarak adlandırdığımız .”

“Bizim için soru, onu kimin ve neden inşa ettiği idi. Bunu düşünürsek, insanların neden duvar inşa ettikleri sorusu bugünle hala alakalı, ”diye ekledi. Shelach-Lavi, 1990’lardan beri Çin’de arkeolojik kazılarda çalışmaktadır.

2018’den beri, o ve İbranice Üniversitesi’nden diğer uzmanların yanı sıra bazı Moğol ve Amerikalı meslektaşları, uydu ve hava görüntülerinin analizini yerdeki çalışma ile birleştirerek bu projeye odaklanıyor.

Ekip, yapının muhtemelen 10. ve 12. yüzyıllar arasında bölgeyi yöneten göçebe Khitan-Liao hanedanı tarafından inşa edildiğini, bu nedenle Cengiz Han’dan daha erken olduğunu belirleyebildi.

Araştırmacı, “10. ve 13. yüzyıl arasındaki dönem çok dengesizdi,” diyerek, birkaç iktidar hanedanının o yüzyıllar boyunca yükselip çöktüğünü ve genellikle birbirleriyle savaştığını açıkladı. Geçmişte, bilim adamları, duvarın işgalci orduları veya akıncıları dışarıda tutmak için inşa edildiğini düşünüyorlardı.

“Bariyer muhtemelen iki metre yüksekliğindeydi. Ayrıca, daha alçak yerlerde bulunan düzinelerce bağlantılı yapıyı ortaya çıkardık. Bu nedenle sistem savunma amaçlı pek uygun görünmüyor. Muhtemelen halkların ve sığırların hareketlerini kontrol etmek, muhtemelen onları vergilendirmek veya başka alanlara seyahat etmelerini önlemek için kullanıldı ”diye belirtti.

Kurulum, Khitan-Liao İmparatorluğu’nun etkisini artırmaya yardımcı olacak ve kuzey topraklarında yaşayan göçebeleri izleyecekti. Nüfusların göçlerini kontrol etme ihtiyacına katkıda bulunmuş olabilecek bir unsur, dönemin özellikle sert kışlar ve aşırı mevsimler ile iklim açısından zorlayıcı olması ve göçebe grupların güneye doğru seyahat etmeleri gerekliliğini yaratmasıydı. kaynaklar.

Bugün en iyi korunmuş kısımlarında zemin seviyesinden yaklaşık 1 m yükseklikte bulunan duvar boyunca, araştırmacılar da metal eserler ve seramik gibi kalıntıları tespit ettiler, ancak çok az miktarlarda.

“Bu nedenle, yapının aslında çok sınırlı bir süre, belki 20 yıl boyunca işgal edildiğine inanıyoruz,” dedi Shelach-Lavi, inşaatının bile muhtemelen iki ila beş yıldan fazla sürmediğini vurguladı. “İnşa amacıyla 200.000 kişiye konuş verebileceklerini biliyoruz, bu da süreci çok kısa yapıyor.”

Araştırmacılar, koronavirüs pandemisi nedeniyle 2020’de yeni bir kazı sezonu için bölgeye geri dönemeyecek olsa da, yakın zamanda en az beş yıl daha çalışmayı garanti eden bir hibe aldılar. “Duvarın diğer bölümlerine de odaklanacağız ve zamanın iklim değişiklikleri de dahil olmak üzere farklı iş kollarını çok disiplinli bir projede birleştireceğiz” dedi. jpost.com
09 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News

İlginizi çekebilir

Kırılgan uzlaşma

Kırılgan uzlaşma
Tema Tasarım |