Ana Sayfa Dünya, Gündem 24 Temmuz 2020

ÇİN’DEN ABD’YE MİSİLLEME

ABD konsolosluğu: Çin, ABD’nin kons-tat-tat hareketinde kapatılmasını emretti.Çin, hareketin ABD’nin Houston’daki konsolosluğunu kapatmasına tepki olduğunu ve Chengdu’daki…

ABD konsolosluğu: Çin, ABD’nin kons-tat-tat hareketinde kapatılmasını emretti.
Çin, hareketin ABD’nin Houston’daki konsolosluğunu kapatmasına tepki olduğunu ve Chengdu’daki personeli içişlerine karışmakla suçladığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’in fikri mülkiyeti “çaldığı” için ABD kararının alındığını söyledi. ABD ve Çin arasında çeşitli kilit konularda gerilimler artıyor. Başkan Donald Trump yönetimi Çin ile ticaret ve koronavirüs salgını ve Çin’in Hong Kong’da tartışmalı yeni bir güvenlik yasası uygulaması konusunda defalarca çatıştı.

Cuma günü, Washington Çin’i “tat-tit misillemesine girmek yerine bu malign eylemleri durdurmaya” çağırdı. Çin’in hareketi, Bay Pompeo’nun Perşembe günü, 1972 Çin ziyareti, ilişkilerin iyileştirildiği bir dönemi müjdeleyen eski Başkan Richard Nixon’un kütüphanesinde yaptığı konuşmada tonunu daha da sertleştirmesinden saatler sonra geldi. Pompeo, “Bugün Çin giderek evde otoriter ve diğer her yerde özgürlüğe karşı düşmanlığı konusunda daha saldırgan” dedi. “Özgür dünya bu yeni zulmü kazanmak zorundadır.”

Çin ne dedi?
Cuma günü, Çin dışişleri bakanlığı, personelin “Çin’in içişlerine karışıp Çin’in güvenliğini ve çıkarlarını tehlikeye atması” sonrasında Chengdu’daki ABD konsolosluğunu kapattığını söyledi. Bir basın toplantısında bakanlık sözcüsü Wang Wenbin , ABD’nin Houston’daki konsolosluğu kapatma kararının “Çin karşıtı yalanlardan oluşan bir köprünün” temeline dayandığını söyledi.

Bay Pompeo’nun Perşembe günü yaptığı açıklamanın “ideolojik önyargı ve Soğuk Savaş zihniyeti ile dolu” olduğunu söyledi. “Pompeo, Çin Komünist Partisine kötü niyetli bir saldırı düzenlediği bir konuşma yaptı,” dedi Bay Wang, “Buna göre Çin güçlü bir öfke ve kararlı muhalefet ifade ediyor.”

Bakanlık daha önce ABD’nin Chengdu’daki konsolosluğunun kapatılmasının ABD tarafından alınan eylemlere “meşru ve gerekli bir yanıt” olduğunu söyledi. Diyerek şöyle devam etti: “Çin ve ABD arasındaki mevcut durum, Çin’in görmek istemediği bir şey ve ABD bunun için tüm sorumluluğu taşıyor.”

Çin’in Global Times gazetesinin editörüne göre Çin, Pazartesi gününe kadar Chengdu’daki konsolosluğu kapatması için ABD’yi verdi. 1985 yılında kurulan ve şu anda 200’den fazla personelin – 150 yerel olarak işe alınan – misyon stratejik olarak önemli çünkü ABD’nin bağımsızlık için uzun süredir baskı altında olan Tibet’in özerk bölgesi hakkında bilgi toplamasına izin veriyor.

Sanayi ve büyüyen hizmetler sektörü ile Chengdu, ABD tarafından tarım ürünleri, otomobil ve makine ihracatı için fırsatlar sağladığı görülüyor.

ABD Çin konsolosluğuna neden kapanmasını emretti?
Salı günü, ABD hükümeti Çin’e Houston, Teksas’taki konsolosluğunu Cuma gününe kadar kapatmasını emretti. Hareket, kimliği belirsiz kişilerin binanın avlusunda çöp kutularında yanan kağıt çekilmesinin ardından geldi.

Bay Pompeo, Çin’i “sadece Amerikan fikri mülkiyetini değil … ama Avrupa fikri mülkiyetini de … yüzbinlerce işe mal olmakla” çalmakla suçladı. “Çin Komünist Partisinin nasıl davranacağına dair net beklentiler ortaya koyuyoruz. Yapmadıkları zaman harekete geçeceğiz” dedi.

Houston’daki Çin konsolosluğu Washington DC’deki büyükelçilikle birlikte ABD’deki beş konsolosluktan biriydi. Neden seçildiği belli değildi. Çin dışişleri bakanlığı sözcüsü ABD’nin konsolosluğu kapatmak için verdiği nedenlerin “inanılmaz derecede saçma” olduğunu söyledi.

Hua Chunying, ABD’yi “hatalı kararını” tersine çevirmeye çağırdı, ya da Çin “sert karşı önlemlere” tepki gösterdi. Bir sonraki ABD hamlesinde, Çin silahlı kuvvetleri üyeliği hakkında yalan söylediği iddia edilen dört Çinli vatandaş vize dolandırıcılığıyla suçlandı – üçü tutuklandı, FBI Çin’in San Francisco konsolosluğunda olduğu söylenen dördüncü kişiyi tutuklamaya çalışıyor .

Çin ile ABD arasında neden gerilim var?
Oynanan birkaç şey var. ABD’li yetkililer Covid-19’un küresel yayılmasından Çin’i sorumlu tuttu. Daha spesifik olarak, Başkan Trump, kanıt olmadan, virüsün Wuhan’daki bir Çin laboratuvarından kaynaklandığını iddia etti. Ve asılsız açıklamalarda, Çinli bir dışişleri bakanlığı sözcüsü Mart ayında ABD ordusunun virüsü Wuhan’a getirmiş olabileceğini söyledi.

ABD ve Çin de 2018’den beri bir tarife savaşında kilitlendi.
Trump uzun zamandır Çin’i haksız ticaret uygulamaları ve fikri mülkiyet hırsızlığıyla suçladı, ancak Pekin’de ABD’nin küresel ekonomik güç olarak yükselişini azaltmaya çalıştığı yönünde bir algı var.

ABD ayrıca Sincan’daki Müslüman azınlıklara yönelik insan hakları ihlallerinden sorumlu olduğunu söyleyen Çinli politikacılara yaptırımlar dayattı . Çin, kitlesel gözaltılar, dini zulüm ve Uygurların ve diğerlerinin zorla kısırlaştırılmasıyla suçlanıyor. Pekin iddiaları reddetti ve ABD’yi içişlerine “büyük müdahale” ile suçladı.

Hong Kong ne olacak?
Çin’in kapsamlı bir güvenlik yasası getirmesi, ABD’ye ve İngiltere’ye, 1997’ye kadar bölgeyi yöneten bir gerginlik kaynağı da var. Buna karşılık, ABD geçen hafta Hong Kong’un ABD tarafından Çin mallarına uygulanan tarifelerden kaçınmasına izin veren özel ticaret durumunu iptal etti .

ABD ve İngiltere, güvenlik yasasını, egemenlik Pekin’e dönmeden önce Hong Kong’un Çin ve İngiltere arasındaki 1984 anlaşması kapsamında sahip olduğu özgürlüklere bir tehdit olarak görüyor. İngiltere, yaklaşık üç milyon Hong Kong sakini için İngiltere vatandaşlığına giden bir yolu belirleyerek Çin’i kızdırdı.

Çin, Hong Kong’da yaşayanların birçoğu tarafından tutulan bir tür İngiliz pasaportunu (BNO) tanımayı durdurmakla tehdit ederek karşılık verdi. (BBC)
24 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

Abd Teksas’ta Çin Konsolosluğunu Kapatmıştı

http://ozgurifade.com.tr/secim-kaybedecegi-kesinlesen-trump-geleneksel-abd-seytanligini-devreye-soktu/
Google NewsTema Tasarım |