Ana Sayfa Dünya, Gündem, Spor 10 Aralık 2020

ÇİN’İN UYGUR ZULMÜNE BARCELONA’LI YILDIZ FUTBOLCUDAN PROTESTO

Barcelona yıldızı Griezmann, Huawei’nin Uygur zulmü nedeniyle bağlarını kopardı,Futbolcu, Çinli telekom devinin Uygur Müslümanlarının gözetiminde yer aldığına…

Barcelona yıldızı Griezmann, Huawei’nin Uygur zulmü nedeniyle bağlarını kopardı,
Futbolcu, Çinli telekom devinin Uygur Müslümanlarının gözetiminde yer aldığına dair haberleri aktardı.

Barcelona futbolcusu ve Fransız milli takım üyesi Antoine Griezmann, Sincan eyaletinde Uygurlara yönelik devam eden zulüm nedeniyle Çinli teknoloji devi Huawei ile bağlarını kestiğini açıkladı.
Griezmann, Huawei’nin Uygur Müslümanlarının gözetimine dahil olduğu haberlerini Perşembe günü onlarla marka elçisi olarak sözleşmesini sona erdirme nedeni olarak gösterdi.

Griezmann bir Instagram gönderisinde “Huawei’nin yüz tanıma yazılımı kullanarak bir ‘Uygur uyarısının’ geliştirilmesine katkıda bulunduğuna dair güçlü şüphelerin ardından, şirketle olan ortaklığımı derhal sonlandırıyorum” dedi.

“Bu fırsatı, Huawei’yi sadece bu suçlamaları reddetmekten mutlu olmaya değil, aynı zamanda bu kitlesel zulmü kınamak ve etkisini toplum genelinde kadın ve erkek haklarına saygı duyulmasına katkıda bulunmak için kullanmak üzere mümkün olan en kısa sürede uygulamaya davet etmeye davet ediyorum. .

400400

Birleşmiş Milletler, çoğu etnik Uygur olan bir milyondan fazla Türki Müslümanın, uzak batıdaki Sincan eyaletindeki kamplarda gözaltına alındığını tahmin ediyor.

Griezmann’ın açıklaması, Amerika Birleşik Devletleri merkezli gözetim araştırma şirketi IPVM’nin Salı günü yaptığı bir raporda, Huawei’nin Çin’de Uygur halkının yüzlerini tanıdığında polise uyarılar gönderebilecek yüz tanıma yazılımını test etmeye dahil olduğunu söylemesinden sonra geldi.

Rusya’da 2018 Dünya Kupası’nı kazanan Fransa takımının önde gelen üyelerinden 29 yaşındaki forvet oyuncusu Griezmann, 2017 yılından bu yana Huawei marka elçisi. Avrasya Spor Endüstrisi profesörü Simon Chadwick, Al Jazeera’ya – Çinli şirketlerle sponsorluk anlaşmalarını sonlandıran sporcular açısından – “bu oldukça emsalsiz bir şey” dedi.

“Griezmann’ın yaptığı şey, sadece konuşmakla kalmayıp aynı zamanda hareket etmesi oldu” diye ekledi. Chadwick, Çin’in “sadece bireysel sporcular için değil, genel olarak Avrupa kulüpleri için” kazançlı bir iş kaynağı olduğu için hareketin “çok önemli” olduğunu belirtti.

Para için vicdan
Uygur aktivist Yahudi İlham, Washington DC’den Al Jazeera’ya, Griezmann’a ve futbolcu Mesut Özil ve şarkıcı Zara Larsson gibi Uygurlar lehine konuşan diğerlerine “büyük saygı duyduğunu” söyledi. para üstü ”.

“Bunun ne kadar zor bir adım olabileceğini biliyoruz. Ve korkarım [Griezmann] eylemine misilleme ile karşı karşıya kalabilir ”dedi. İlham, 2014 yılında ayrılıkçılık suçlamasıyla ömür boyu hapis cezasına çarptırılan ve Çin’de hapse atılan Uygur ekonomist İlham Tothi’nin kızı .

Aktivistler, gözaltı kamplarının Türk Müslümanların etnik ve dini kimliklerini silmeyi ve Çin hükümetine sadakatlerini sağlamayı amaçladığını söylüyor. Pekin, kampları sorunlu eyaletteki “dini aşırılığı” ortadan kaldırmaya yardımcı olan mesleki eğitim merkezleri olarak nitelendirerek suçlamaları reddediyor.

Kamplarda bulunanlar, zorla siyasi telkinlere, işkenceye, yiyecek ve ilaç verilmemesine maruz kaldıklarını anlattılar ve dinlerini uygulamalarının veya dillerini konuşmalarının yasak olduğunu söylediler. (aljazeera)
11 Aralık 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |