Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık 26 Haziran 2020

CORONAVİRÜS’ÜN TEHDİT ETTİĞİ RİSK GRUBU GÜNCELLEDİ

CORONAVİRÜS’ÜN TEHDİT ETTİĞİ RİSK GRUBU GÜNCELLEDİABD sağlık kurumlarından CDC – Centers for Disease Control and Prevention (Hastalık…

CORONAVİRÜS’ÜN TEHDİT ETTİĞİ RİSK GRUBU GÜNCELLEDİ
ABD sağlık kurumlarından CDC – Centers for Disease Control and Prevention (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi – CDC) koronavirüsün tehdit ettiği risk gruplarını güncelledi.

CDC’den yapılan açıklamada, 26 Haziran’da mevcut verileri yansıtacak şekilde revizyonlar yapıldığı belirtildi.

Her gün Kovid-19 hakkında daha fazla bilgi edinildiği ve yeni bilgiler elde edildikçe bilgilerin güncellendiği kaydedilen açıklamada şöyle denildi:
”COVID-19’dan kaynaklanan ciddi hastalık riskinin artan yaşla birlikte giderek arttığını biliyoruz . Ya da başka bir deyişle, insanların endişelenmesi ya da endişelenmemesi gereken kesin bir yaş sınırı yoktur. Hangi altta yatan sağlık koşullarının insanları daha yüksek riske soktuğuna dair bilgileri tekrarlamak ve güncellemek istiyoruz .

Riskin yaşla birlikte artmasının nedenlerinden biri, insanlar yaşlandıkça onları daha yüksek riske sokabilecek başka sağlık sorunlarına sahip olma olasılıklarının daha yüksek olmasıdır. Bu koşulların her biriyle ilgili kanıtları gözden geçirdik ve hastaneye yatış, yoğun bakım ünitesine kabul veya ölümle ölçülebilen daha ciddi hastalık riski ile ilişkili olup olmadıklarına dair güçlü, karışık veya sınırlı kanıt olup olmadığını belirledik” denildi.

Bu risk grupları şöyle sıralandı:
kalp-damar hastalığı,
kronik böbrek hastalığı,
amfizem gibi kronik obstrüktif akciğer hastalığı,
obezite – yani, 30’dan fazla vücut kitle indeksi –
herhangi bir bağışıklık sistemini baskılayıcı durum veya tedavi,
Orak hücre hastalığı,
organ nakli tarihi ve
2 tip diyabet.


Ayrıca ciddi hastalık riskini artırabilecek durumların bir listesini de netleştirdik. Bu koşullardan bazıları şunları içerir:

Orta ila şiddetli astım ve kistik fibroz dahil kronik akciğer hastalıkları
Yüksek tansiyon
Kan veya kemik iliği nakli, bağışıklık eksiklikleri, kötü kontrol edilen HIV veya diğer bağışıklık zayıflatıcı ilaçların kullanılmasından sonra kişilerde görülebileceği gibi zayıflamış bir bağışıklık sistemi
Demans veya inme öyküsü gibi nörolojik durumlar
Karaciğer hastalığı
Ve hamilelik

”Size sonuncusundan biraz daha bahsedeyim. Bugün, hamile ve hamile olmayan kadınlar hakkındaki verileri laboratuvar onaylı COVID-19 ile karşılaştıran bir MMWR yayınlayacağız. Bu sürveyans verilerinin analizine dayanarak, COVID-19’lu gebe kadınların yoğun bakım ünitesine kabul edilmesi ve ayrıca mekanik ventilasyon alması, hamile olmayan kadınlardan daha fazladır. Şu anda mevcut olan verilere dayanarak, hamile kadınların COVID-19’dan daha yüksek ölüm riski altında olduğu görülmemektedir. Ek bilgi topluyoruz ve COVID-19’un hamilelik komplikasyonları ile ilişkili olup olmadığını öğrenmek için çalışıyoruz.”

”Her zaman olduğu gibi, bu güncellemeleri ve diğerlerini daha fazlasını öğrendikçe paylaşıyoruz, böylece hepimizin kendimizi, ailelerimizi ve topluluklarımızı nasıl koruyacağımız konusunda karar vermemize yardımcı olacak en iyi, en güncel, bilim tabanlı bilgilere sahip olabilirsiniz . Mümkün olduğunca güvenli bir şekilde yaşamak istiyoruz ve dolaşımdayken COVID-19 riskini en aza indiriyoruz. Redfield’ın daha önce de belirttiği gibi, her insanın günlük hayatlarımıza giderken hangi risk seviyesine sahip olduklarına karar vermesi gerekir.” (cdc.gov)
27 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |