Ana Sayfa Gündem, Sağlık, Türkiye 9 Mayıs 2020

DENİZLİ İKİNCİ AFŞİN, İKİNCİ ZONGULDAK OLMAYA ADAY

Denizli Tavas Avdan da kurulmak istenen Termik santral Avdan, Adamharmanı, Kırköy, Narlı, Kurbalık, Gölbaşı, Doğanköy, Denizoluk, Gülbağlık,…

Denizli Tavas Avdan da kurulmak istenen Termik santral Avdan, Adamharmanı, Kırköy, Narlı, Kurbalık, Gölbaşı, Doğanköy, Denizoluk, Gülbağlık, Çalıköy, Akıncılar, Kayapınar, Sofular ve Ebecik mahalleleri ile birlikte; Denizli merkezi, Tavas ovasını, Kale ilçesi ile Aydın’a bağlı Karacasu bölgesini Afşin ve Zonguldak örneğinde olduğu gibi halkı ve çevreyi olumsuz etkileyecek.

AVDAN’IN KUYUSUNU 5 YILDIR KAZIYORLAR
Avdan Madencilik Enerji San. ve Tic. A.Ş. tarafından; Denizli ili, Tavas ve Kale İlçeleri, Avdan Mahallesi mevkiinde “Avdan Termik Santrali (2x150MWe/2×151,75 MWm/2×391,2 MWt Termik Santral, Endüstriyel Atık Depolama Alanı (Kül-Cüruf), Kömür Ocakları ve Kireç Taşı Ocağı Dâhil) Entegre Projesi için Çınar Mühendislik Müşavirlik A.Ş.nin hazırladığı ÇET raporuyla 4 Ağustos 2016 da düğmeye basıldı.

TAVAS VE ÇEVRESİ YAŞANMAZ OLACAK
Termik santralın yoğun bir şekilde Avdan, Adamharmanı, Kırköy, Narlı, Kurbalık, Gölbaşı, Doğanköy, Denizoluk, Gülbağlık, Çalıköy, Akıncılar, Kayapınar, Sofular ve Ebecik mahallelerini yaşanmaz kılacağı ayrıca Tavas ovasın değerlendirildiğinde bölgede tarımında biteceği belirtiliyor. Santralin Tavas’ın yanı sıra Kale ilçesi ile Denizli merkezini ayrıca Aydın’a bağlı Karacasu bölgesini etkileyeceği belirtiliyor. Bu yönüyle Afşin termik santralinde yaşananlar ve Zonguldak örnekleri dikkate alındığında Tavas ve çevresinin yeni bir Afşin ve Zonguldak olmasına muhakak göz ile bakılıyor.

AFŞİN VE ZONGULDAK’IN HALEFİ TAVAS
Hatırlanacağı üzere Afşin ve Zonguldak’ta termik santralden kaynaklı kanser vakaları yükselmiş, hava kirliliğinin yol açtığı solunum yolu enfeksiyonlarında Türkiye de ilk sıraya oturtmuştur. Koronavirüs salgınında bulaşık şehirde yoğun olmamasına rağmen salgından etkilenen şehirlerle birlikte Zonguldak’ta da sokağa çıkma yasağı uygulanmış gerekçe olarak da adeta itiraf mukabilinde ”SOLUNUM YOLU RAHATSIZLIKLARI” olarak ifade edilmişti.

DENİZLİ BAROSU: İNSAN VE ÇEVRE SAĞLIĞINI TEHDİT EDER
Denizli Barosu Yönetim Kurulu ve Denizli Barosu Kent ve Çevre Komisyonu adına açıklama yapan Denizli Barosu Başkanı Avukat Müjdat İlhan, hem insan sağlığını hem de çevre sağlığını tehdit edeceğini ifade etti.
İlhan, “Termik santrallerin açılması, iklim değişikliğinin, küresel ısınmanın başlıca sorumlusu olmasının ötesinde, havaya, çevreye zarar vermesi ve o bölgede yaşayan insanların yaşam hakkının ihlali anlamına gelmektedir. Yapılması planlanan termik santral yılda 1.6 milyon ton taban külü ve uçucu külün yanı sıra kükürtoksit ve zehirleyici etkisi olan karbonmonoksit salgılayacak. Santrallerin bacalarından çıkan gazlar asit yağmuru oluşturacak ve yağan yağmurla toprağın kimyasal yapısı bozulacak. Tavas’a termik santral kurulması halinde bölgedeki oksijen miktarı düşecek, Tavas ovasında yetiştirilen mısır, ay çekirdeği, kavun, karpuz, arpa, buğday tarımı ve bahçecilik bitecektir. Bu durum verimli toprakların yok olması demektir. Ayrıca bölgedeki hayvancılığın da sonu olacaktır.” dedi.

AVDAN MUHTARI: SAĞLIKLI ÇEVREDE YAŞAMAK İSTİYORUZ
Avdan Mahallesi Muhtarı İlhan Kulaç da, “Burası zeytinlik alandır, burada termik santral kuramazsınız. Bu sene dahi dikilmesi için 15 Bin fidan dağıttım. Bu arazilerde zeytinin yanı sıra buğday, arpa, nohut gibi her türlü tarımsal ürün yetiştiriliyor. Biz sağlıklı yaşam sağlıklı çevrede olur diyoruz ve termik santrale karşı çıkıyoruz” diyerek bölgede termik santrale karşı olduklarını gerekçeleri ile net bir şekilde ifade etti.

TMMOB: TERMİK SANTRALLER EKOLOJİ AÇISINDAN UYGUN DEĞİL
TMMOB Denizli şubesi adına Cüneyt Zeytinci ise Türkiye’deki enerji sorununa dikkat çekerken ‘Enerji üretiminde dikkat edilmesi gereken en önemli şey çevresel etkiler olmalıdır. Termik santraller kamu yararı, bölge halkının menfaatleri, ekoloji ve sürdürülebilirlik açısından kesinlikle uygun yapılar değildir” açıklamasında bulundu.

DENTUROD Başkanı Şen: “Tavas’ta termik santrale hayır”
Tavas İlçesi’nde yapılması planlanan termik santrale ilişkin açıklama yapan Denizli Otelciler Ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen; “İhtiyaç duyulan elektriğin yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanması elzemdir. Biz şehrimizi, ülkemizi ve tüm insanlarımızı sanayi ve tarım üretimimizle, turizmimizle yüceltmeye devam edeceğiz. Yeşil ve siyahın uyumu için Tavas’ta termik santral yapılmasına ‘hayır’ diyoruz” dedi.

AKP TAVAS BELEDİYE BAŞKANI “SESSİZ KALMAYACAĞIZ”
Tavas’ın AKP’li belediye başkanı Hüseyin İnamlık, sosyal medya hesabında paylaşım yaparak termik santrale karşı olduğunu duyurdu.
Başkan İnamlık paylaşımında, ”Göreve geldiğim ilk günden itibaren Tavas’ın hizmetkarı olarak hep en iyisi için çalıştım, çalışıyorum. Bu nedenle Tavasımıza zarar verebilecek hiçbir projeye sessiz kalmayacağımıza, bu doğrultuda süreci takip ettiğimizi tüm değerli Tavaslıların ve Tavasımızı sevenlerin bilmesini isterim” ifadelerini kullandı.

TMMOB DENİZLİ İKK 28 NİSAN DAKAMUOYUNA AÇIKLAMA YAYIMLADI:
TAVAS-AVDAN TERMİK SANTRALİNE HAYIR!
TMMOB Denizli İl Koordinasyon Kurulu Tavas- Avdan ovasında yapılması planlanan Termik santral ile ilgili 28 Nisan 2020 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

BASINA VE KAMUOYUNA
TAVAS-AVDAN TERMİK SANTRALİNE HAYIR!
Geleceğimize, topraklarımıza, ovalarımıza ve sağlığımıza sahip çıkıyoruz.
Tavas- Avdan ovasının yok olmaması için yapılması planlanan Termik santral ile ilgili çalışmalar acilen durdurulmalıdır.

Tüm dünya ve ülkemiz Korona virüs salgınına karşı korunma ve mücadeleye odaklanmışken insan ve doğa sağlığının çok önemli olduğu bu dönemde Salda Gölünden sonra Tavasın ve Denizli’nin akciğeri sayılan bu bölgemizde Termik Santral yapılacak olması insanlığa ve doğaya karşı büyük bir sorumsuzluktur.

Dünyada çevreye, doğaya ve canlılara verdiği zarar yüzünden artık kullanılmayan termik santraller, TÜRKİYE’ de hala kullanılmakta ve yenilerinin yapılmasında ısrar edilmektedir.

Avdan’da Termik Santral yapılması planlanan bölge Denizli’nin en verimli sulu-susuz tarım ve hayvancılık yapılan arazileri barındırmaktadır. Kurulma çalışmaları yürütülün Termik Santral ile oluşacak uçucu küllerin asit yağmurlarına dönüşmesi sonucu insan, hayvan, tarım ve endemik bitkilerin yaşamı ile bölgenin su ve toprak ekosistemini tamamıyla olumsuz etkileyecektir. Ayrıca Koruma altına alınmış olan Zeytin ağaçlarının yok olmasına neden olacaktır.

ÇED raporunun aksine etki alanı daha büyük bir bölgeyi kapsayacağı açıktır. Tavas ve Kale ilçelerimizin dışında Denizli, Aydın ve Muğla bölgesini de olumsuz etkileyecektir. Kömürlü Termik Santralin yapacağı hava, su ve gıda kirliliği bölgede önemli halk sağlığı sorunları meydana gelmesine neden olacaktır.

Termik Santral; Denizli ve çevre köylerdeki doğal güzelliklerin bozulması, turizm faaliyetlerindeki canlılığın azalması, konutların ve arazilerin değerinin düşmesi, işsizlik ve göçlerin artması sonucunu doğuracağından, bölgenin ekonomik yapısında da bozulmalara sebep olacaktır.

Bu kapsamda TMMOB bileşenleri olarak konu ile ilgili her türlü faaliyetin ve hukuki sürecin takipçisi olacağız. Bölgemizde insan ve çevre sağlığını tehdit edecek tarihi, doğayı, verimli arazileri ve ormanlarımızın korunması için sonuna kadar mücadele edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız. 28.04.2020
TMMOB DENİZLİ İL KOORDİNASYON KURULU adına MEHMET SARICA

DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANINDAN SES YOK
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın Tavas termik Santralini adeta görmezden duymazdan gelmesi en çok irdelenen konuların başında geliyor. 320 bin denizlinin oyunu alarak belediye başkanlığı koltuğuna oturan Zolan’ın Denizli’nin çiğrelerine saplanmak istenen kül hançeri için hiç bir açıklamada bulunmaması santarli destekliyor olarak algılanırken bu duruma halktan tepkiler de yükselmeye ve çoğalmaya devam ediyor.
09 Mayıs 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |