Ana Sayfa Gündem, İstanbul, Maltepe 2 Şubat 2020

DEPREM GERÇEĞİNİ KAVRAYAMAMIŞ BELEDİYELER

‘Belediyenin Afet Toplanma Yerinin Kendisi Afet’ Türkiye’nin deprem kuşağında yer aldığı gerçeğini ne yazık ki ülkeyi yönetenler…

‘Belediyenin Afet Toplanma Yerinin Kendisi Afet’

Türkiye’nin deprem kuşağında yer aldığı gerçeğini ne yazık ki ülkeyi yönetenler uzun yıllar boyunca bilerek veya bilmeyerek millete anlatma ve öğretme özürlü oldular. Özellikle 99 büyük Marmara depreminden sonra hızla gelişen bu bilinç halk tabanında ne derece öğretici ve eğitici oldu tartışıla dursun; ülkeyi yönetenler kadar yerel idarelerin de aynı şekilde bu konuda çok da bir aşama kaydettiği söylenemez.

Bunun bir örneği İstanbul Maltepe de belediye tarafından ”Afet Toplanma Yeri’ olarak tespit edilen ve halka adres gösterin bir parkta yaşanıyor. Çocuk parkı olarak faaliyet gösteren yıkıntıları, bakımsızlığı, alt yapı yetersizliği ile çocuklara hizmet eden parkı daha önce ‘Çocuk parkı’ kimliği ile 27 Aralık 2019 de ‘MALTEPE BELEDİYE’SİNDEN DERMAN BELEDİYECİLİK REZALETİ!’ başlığı ile haberleştirmiştik. Ancak geçen süre zarfında Maltepe belediyesinin bu parka dair bir tedbire ve mezbelelik halini düzeltmeye yönelik hiç bir adım atmadığını yaptığımız saha çalışmasında acı bir tablo olarak tekrar tespit etik.

Özgür İfade muhabirlerimizin yerinde incelediği çocuk parkında ki ‘Afet Toplanma Yeri’ tabelası aslında belediyelerin neye ne denli önem verdiklerini ve bu konuda ki samimiyet derecelerini göstermesi bakımından kayda değer olduğunu düşünüyoruz.

Maltepe ilçesinde ki bir kaç deprem sonrası toplama alanları olarak gösterilen yerlerden biri olan Üç yürek Parkı 1900 metre karelik bir alana sahip. Park içerisinde yer alan metruk bina geceleri bir çok kirli işe ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Park içerisinde bulunan 3 tane tuvalet suyu elektriği olmayan pislik içinde adeta bir mikrop yuvası konumunda. Özellikle tuvalet taşlarında ki mimari şaheserlik inanılmaz bir tasarım olarak göz kamaştırıyor.

Yandan Ytong destekli Alaturka üstü Alafranga tuvalet taşı ile parkta oynayan çocuklara hizmet vermeye devam eden tuvaletleri aynı zaman da bir deprem de bölge insanına da bu mükemmel hizmetini sunacağı gerçeği karısında Maltepe belediyesinin bu eseri karısında insanın gözleri yaşarıyor.

BÖLGEDE Kİ TEK PARK FAKAT ŞANSSIZ ÇÜNKÜ ETRAFINDA VİLLA YOK

Bölgede ki tek park olması nedeniyle gündüzleri anne ve babaları tarafından parka getirilen çocukların karşılaştıkları yıkık bina, etrafa saçılmış içki şişeleri, belli ki bir şeylerin içinde taşındığı yada kullanıldığı ağır koku yayan atılmış poşetler, mezbelelik bir bina yıkıntısı o çocukların ruh halinde ne gibi bir sarsıntı yaratıyor, psikolojilerini ne derecede etkiliyor bilinmez lakin; ortaya çıkan tablo tam bir çevre rezaleti ve utanç belgesi mahiyetinde. Galiba bu parkın şanssızlığı etrafında sadece fakir fukara insanların oturuyor olması ve yakınında belediye başkanının şu meşhur Dragos villası gibi villaların olmaması.

BU PARKA KENDİ ÇOCUKLARINIZI GETİRİR MİSİNİZ?

Maltepe halkı açısından trajik olan şudur ki; ilçenin 53 tane çocuk parkını yönetemeyen Ali Kılıç belediyeciliğinin 53 km2 yüzölçümü ve 500 bin nüfusu olan Maltepe’yi yönete bileceğini umuyor. Emek caddesinde ana artel üzerinde ki park ve içinde ki rezalet de bunun en bariz örneği kıvamında. Hodri meydan; milyonluk villalarınızın özel parklarında ayrıcalıklılar olarak yetiştirdiğiniz kendi çocuklarınızı bu parkta oynamaya getirip, o tuvalet kepazeliğinde ihtiyaç gidermeye var mısınız?

Bölge halkı görüntüden oldukça rahatsız olduğunu ifade ederken:-Neden Belediyeye bildirmiyorsunuz? sorusuna-Kaç kez görevlilere yetkililere söyledik, hiç bir şey yapmadılar; güneş battıktan sonra buraya gelemiyoruz. Diyen Mahalle sakinlerine ‘NEDEN GELEMİYORSUNUZ?’ sorusunu sormaya var mısın Maltepe belediyesi ve belediye başkanı Ali Kılıç!İsterseniz şöyle bir soru da size yöneltelim; ‘BU HALİYLE SİZ BU PARKA KENDİ ÇOCUKLARINIZI GETİRİR MİSİNİZ?’

Deprem toplanma alanı olarak belirlediğiniz bu park sizce modernlikten ilerici olmaktan, medeni ve sosyal belediye olmaktan dem vuran bir belediyeye ve kente yakışıyor mu?

AFET TOPLANMA ALANI

Bu kelimenin bir kaç anlamı olduğu herkesçe bilinir; Maltepe belediyesinin çocuk parkı ve ‘AFET’ toplanma yeri olarak belirlediği yerin hakkını teslim etmek gerekirse. Maltepe belediye başkanı sayın Ali Kılıç’ın Üç Yürek Parkı ve aynı zamanda devremde halkın toplanma alanı olarak belirlediği bu yer gerçekten de bir AFET, hem de öyle böyle değil.

AFET İSMİ TEZATLIĞI

Afet kelime anlamı ”Büyük zararlara yol açan, deprem, su baskını gibi doğa olayı” diye ifade edilirken; başka bir anlamı da ”Güzelliği ile insanı şaşkına çeviren, aklını başından alan” olarak bilinir. Nasıl bir aklı evvelliktir ki hem yıkıcı bir acıya, hem de görsel bir güzelliğe aynı isim takılır, gerçekten tuhaf ve ciddi bir tezatlık. Bu basit örnek de gösteriyor ki; Türkçe de isim bulamayıp aynı ismi faklı iki konuda kullanmak dil geliştirme ve yabancı kökenli kelimelerden arınma ve arındırma görevini yürüten kurumların bu görevlerini layıkıyla yerine getirmemişler-getirememişler.

02 Şubat 2020 / ÖZGÜR İFADE

İLGİLİ HABER LİNKİ: http://ozgurifade.com.tr/maltepe-belediyesinden-derman-belediyecilik-rezaleti/?fbclid=IwAR3lwTjRnoUrJkD9th9T_hZVJyk1I4peNye_pdBqCFahmf3UDby7nIPGny4

 Tema Tasarım |