Ana Sayfa Dünya, Gündem, Magazin 15 Kasım 2020

DEV ANLAŞMAYA 15 ASYA VE PASİFİK ÜLKESİ İMZA ATTI

‘Asya ve Pasifik’te 15 ülke Arasında Dünyanın En Büyük Serbest Ticaret Anlaşması İmzalandı’Çin’in de aralarında bulunduğu Asya-Pasifik…

‘Asya ve Pasifik’te 15 ülke Arasında Dünyanın En Büyük Serbest Ticaret Anlaşması İmzalandı’
Çin’in de aralarında bulunduğu Asya-Pasifik bölgesindeki 15 ülke dünyanın en büyük serbest ticaret anlaşması olan Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Anlaşması’nı imzaladı.

Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’nin (ASEAN) 37’inci Liderler Zirvesi kapsamında düzenlenen Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) görüşmesinde sekiz yıl süren müzakerelerin ardından uzlaşma sağlanarak, dünyanın en büyük serbest ticaret anlaşması imzalandı. RCEP bünyesinde ASEAN üyeleri Brunei, Kamboçya, Endonezya, Laos, Malezya, Myanmar, Filipinler, Singapur, Tayland ve Vietnam ile birliğin diyalog ortakları Avustralya, Çin, Japonya, Güney Kore ve Yeni Zelanda yer alıyor.

HANOI, 15 Kasım (Xinhua) – Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) anlaşması, 15 katılımcı ülke arasında Pazar günü imzalandı ve dünyanın en büyük serbest ticaret bloğunu başlattı.

Katılan ülkeler arasında Güneydoğu Asya Derneği’nin 10 üye ülkesi bulunmaktadır.
Uluslar (ASEAN) ve Çin, Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Yeni Zelanda.
Katılımcı ülkelerin liderleri, imzalanmadan önceki Pazar günü erken saatlerde düzenlenen dördüncü RCEP zirvesinde yaptıkları ortak bildiride, RCEP Anlaşmasının “bölgenin gelişmiş, gelişmekte olan ve en az gelişmiş ekonomilerinin çeşitli bir karışımını içeren benzeri görülmemiş bir mega bölgesel ticaret düzenlemesidir” dedi. töreni.

“26,2 trilyon ABD doları veya küresel GSYİH’nin yaklaşık yüzde 30’u kadar bir toplam GSYİH ile 2,2 milyar kişiden oluşan bir pazarı veya dünya nüfusunun neredeyse yüzde 30’unu kapsayacak ve küresel ticaretin yaklaşık yüzde 28’ini oluşturacaktır (2019’a göre rakamlar). “

Liderler, RCEP Anlaşmasının bölgenin COVID-19 salgınına tepkisi açısından kritik önem taşıdığını ve kapsayıcı ve sürdürülebilir salgın sonrası ekonomik iyileşme süreci yoluyla bölgenin direncinin inşa edilmesinde önemli bir rol oynayacağını söyledi.

Liderler, “ekonomik iyileşmeyi destekleme, kapsayıcı kalkınma, istihdam yaratma ve bölgesel tedarik zincirlerini güçlendirmeye yönelik güçlü taahhüdümüzü ve ayrıca açık, kapsayıcı, kurallara dayalı ticaret ve yatırım düzenlemesine verdiğimiz desteği gösteriyor” dedi.

RCEP “ideal bir küresel ticaret ve yatırım kuralları çerçevesine doğru atılmış önemli bir adımı temsil ediyor” dediler.
Çin Başbakanı Li Keqiang Pazar günü, Pekin’de video bağlantısı aracılığıyla düzenlenen dördüncü RCEP Zirvesi’ne katılırken, anlaşmanın imzalanmasının “çok taraflılığın ve serbest ticaretin bir zaferi” olduğunu söyledi.

Li, “RCEP’nin imzalanması, yalnızca Doğu Asya bölgesel işbirliğinin dönüm noktası niteliğindeki bir başarısı değil, aynı zamanda çok taraflılığın ve serbest ticaretin bir zaferidir,” dedi.

Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc, imza töreninden önce düzenlenen dördüncü RCEP zirvesinde, küresel ve bölgesel ekonomilerin yalnızca COVID-19’un değil, aynı zamanda azalan küresel ticaretin neden olduğu büyük engeller ve zorluklarla karşı karşıya olduğunu söyledi.

RCEP müzakerelerinin sonucu “ASEAN’ın çok taraflı ticaret sistemini desteklemedeki lider rolüne dair güçlü bir mesaj gönderecek, bölgede yeni bir ticaret yapısı oluşturmaya yardımcı olacak, ticareti sürdürülebilir bir şekilde kolaylaştıracak, kesintiye uğramış tedarik zincirlerini geliştirecek ve salgın sonrası destekleyecektir. iyileşme “dedi.

RCEP anlaşmasının ASEAN Ekonomik Topluluğu’nun inşasını hızlandıracağını ve böylelikle ortak refah için işbirliğini teşvik etmede ASEAN’ın dinamik ve güçlü ortaklar haline gelmesini sağlayacağını, daha sonra video konferans aracılığıyla düzenlenen imza töreninde söyledi.

Malezya Uluslararası Ticaret ve Sanayi Bakanı Mohamed Azmin Ali, RCEP anlaşmasının imzalanmasının, çok taraflı ticaret sistemini güçlendirme ve Dünya Ticaret Örgütü’nde (DTÖ) kalkınma gündemini destekleme çabaları konusunda dünyaya bir vasiyet olacağını söyledi.

“ASEAN’ın ASEAN Serbest Ticaret Anlaşması ortaklarıyla birlikte korumacılığa ‘hayır’ ve serbest ticarete ‘evet’ dediğini de dünyaya gösterecek” dedi.
Avustralya Ticaret, Turizm ve Yatırım Bakanı Simon Birmingham, RCEP’nin “küresel ticaret belirsizliği zamanında gelen, sembolik olarak önemli bir anlaşma” dedi.

Avustralya medyasına Pazar günü yaptığı açıklamada, “Gerçekten güçlü ve somut bir şekilde, küresel ekonomik büyümenin itici gücü olan bölgemizin ticaret, açıklık ve hırs ilkelerine hala bağlı olduğunu söylüyor.”

RCEP anlaşmasının imzalanması, Kasım 2012’de başlatılan 30’dan fazla müzakere turunun yanı sıra, katılımcı ülkeler arasında bir dizi spesifik lider ve bakanlar toplantısının ardından geldi.

İmza töreni, Perşembe gününden Pazar gününe kadar devam eden 37. ASEAN Zirvesi ve ilgili zirvelerde video konferanslar aracılığıyla gerçekleşti. 1967’de kurulan ASEAN grupları Brunei, Kamboçya, Endonezya, Laos, Malezya, Myanmar, Filipinler, Singapur, Tayland ve Vietnam. Vietnam, 2020’nin ASEAN başkanıdır. (Enditem, xinhuanet)
15 Kasım 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |