Ana Sayfa Dünya, Gündem 1 Temmuz 2020

DEVRİMCİ SANATÇININ ÖLDÜRÜLMESİ PROTESTOLARINDA 81 KİŞİ ÖLDÜ

Etiyopya: Devrimci Müzisyenin öldürülmesine ilişkin protestolarda ‘en az 50’ kişinin öldüğü belirtiliyor,Bölgesel sözcüsü, Haacaaluu Hundeessaa’nın ölümcül bir…

Etiyopya: Devrimci Müzisyenin öldürülmesine ilişkin protestolarda ‘en az 50’ kişinin öldüğü belirtiliyor,
Bölgesel sözcüsü, Haacaaluu Hundeessaa’nın ölümcül bir şekilde vurulmasından sonra Oromia protestolarının patlak verdiğini söylüyor.

Bölgesel bir sözcü, popüler bir şarkıcının ölümcül atışının ardından protestolarda Etiyopya’nın Oromia bölgesinde en az 50 kişinin öldüğünü söyledi. Müzisyen Haacaaluu Hundeessaa, polisin hedeflenen bir cinayet olduğunu söylediği Pazartesi gecesi vurularak öldürüldü .

Öldürme sonrasındaki protestolar ve siyasi marjinalleşme duygusu, ertesi sabah başkentte ve çevresindeki Oromia bölgesindeki diğer kasaba ve şehirlerde patlak verdi. Sözcü Getachew Balcha Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ölülerin protestocuları ve güvenlik güçlerinin üyelerini içerdiğini söyledi. Bazı işletmeler de ateşe verilmişti.

Polis Salı günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, başkent Addis Ababa’da bir polis memurunun da öldürüldüğünü ve burada üç patlamanın da belirtilmemiş sayıda insanı öldürdüğünü ve yaraladığını söyledi. Önde gelen Oromo muhalefet lideri Bekele Gerba ve medya mensubu Jawar Mohammed, diğer 34 kişiyle birlikte, Jawar’ın korumaları polisle yapılan çekişme sırasında silahsızlandırılmayı reddettiklerinde de tutuklandı.

Federal polis komiseri Endeshaw Tassew Salı günü geç saatlerde yaptığı açıklamada , ” Federal güvenlik güçleri ve diğerleri arasında bir rahatsızlık vardı ve bu süreçte Oromia özel polis gücünün bir üyesi öldürüldü.” Dedi .

“Güvenlik güçleri Jawar Mohammed’in arabasından sekiz Kalaşnikof, beş tabanca ve dokuz radyo vericisi aldı” dedi. Bu arada Çarşamba günü, ordu Addis Ababa’da silahlı çeteler şehrin ikinci mahallelerinde huzursuz bir şekilde dolaşırken görevlendirildi. Cenazesi Perşembe günü yapılacak olan Haacaaluu, bir nesil genç protestoculara film müziği sağladı.

Üç yıllık kanlı sokak gösterileri, bir önceki başbakanın eşi görülmemiş istifasını ve 2018’de Abiy Ahmed’in atanmasını zorladı. Abiy, Haacaaluu ve Jawar, Etiyopya’nın en büyük etnik grubu olan Oromo’dur ve uzun süredir iktidardan dışlanmalarından şikayetçidir.

Jawar, Abiy’in atanmasının önde gelen bir destekçisiydi ancak geçen yıl daha açık bir şekilde eleştirildi. Jawar’ın popüler Oromia Medya Ağı, ona Oromia genelinde desteği hızlı bir şekilde seferber etme yeteneği verir ve güç tabanı gelecek yıl yapılacak seçimlerde Abiy’in partisine önemli bir meydan okuma getirebilir.

100 milyon kişilik bir etnik eritme potası olan Etiyopya, son yıllarda Abiy’in Addis Ababa’dan gelen demir yumrukla yönetilen bir ülkede demokratik reformlar getirme çabalarına büyük bir tehdit olan ölümcül toplumlararası gerginliklerle mücadele etti.

William Davison, “Önemli bir Oromo müzisyenine suikast, daha sonraki yerlerde ölümcül güç kullanarak mülk imhası ve güvenlik güçleri içeren protestolar ve Oromo liderlerinin tutuklanması tehlikeli bir durum yaratıyor ve Etiyopya’nın sorunlu geçişine bir başka darbe” dedi. Uluslararası Kriz Grubu ile bir analist.

HUNDESSA KİMDİR?
Ölümünün ardından faillerin bulunması için kitlesel protestoların devam ettiği 34 yaşındaki devrimci sanatçı bir süredir ölüm tehditleri aldığını söylemişti. Eski bir politik tutsak olan müzisyen daha önce protestolara katıldığı için 17 yaşındayken tutuklanarak 5 yıl cezaevinde kalmıştı. Hapishaneden çıktıktan sonra güvenliği için yurtdışına gitmesi yönünde destelenen sanatçı, ülkesinde kalmayı tercih etmiş ve mücadele şarkıları ile Oromo halkı için bir direniş sembolü haline gelmişti.

Şarkıları ile Etiyopya’nın en büyük azınlığı olan Oromo halkının gördüğü baskıyı anlatan ve Oromo halklının haklarını savunan Hundessa’nın şarkıları 2018’de bir önceki Etiyopya başbakanının devrilmesi ile sonuçlanan protesto dalgalarında marş olarak kitleler tarafından söyleniyordu. Hundessa en ünlü şarkılarından birinde “Yardımın dışarıdan gelmesini beklemeyin, bu hiçbir zaman gerçekleşmeyecek bir rüya. Ayağa kalkın, atınızı hazır edin ve savaşın, sarayı devirecek olan sizsiniz” diyordu.

SON GÜNCELLEME 02 Temmuz 2020 Sa:01.30): Oromia polis şefi Bedassa  Merdasa, “Şimdiye kadar üç Oromia özel polis gücü üyesi de dahil olmak üzere 81 kişi öldü” dedi.
01 Temmuz 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |