Ana Sayfa Dünya, Gündem 13 Haziran 2020

DİŞİ ‘KİM’ GÜNEY KORE’Yİ ASKERİ MÜDAHALE İLE TEHDİT ETTİ!

‘Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un’un Kız Kardeşi Güney Kore’yi Askeri Müdahala ile Tehdit Etti’SEOUL, Güney Kore…

‘Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un’un Kız Kardeşi Güney Kore’yi Askeri Müdahala ile Tehdit Etti’
SEOUL, Güney Kore (AP) – Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un güçlü kız kardeşi, ikili ilişkileri ve eylemcilerin sınır ötesi Pyongyang karşıtı broşürleri yüzmesini engelleyememesi nedeniyle Seul’ü Cumartesi günü kutladığı için Güney Kore’ye karşı askeri eylemle tehdit etti.

Güney Kore’yi bir “düşman” olarak nitelendiren Kim Yo Jong, Seul’ün yakında Kaesong sınır kasabasındaki “yararsız” Kore arası irtibat bürosunun çöküşüne tanık olacağını söyleyerek yaptığı daha önceki bir tehdidi tekrarladı. İktidardaki İşçi Partisi Merkez Komitesi’nin ilk başkan yardımcısı olan Kim, güneye karşı misillemenin bir sonraki adımını yürütmek için Kuzey Kore’nin askeri liderlerine bırakacağını söyledi.

“Üst düzey lider, partimiz ve devlet tarafından yetkilendirilen gücümü kullanarak, bir sonraki eylemi kararlı bir şekilde yerine getirmek için düşmanla olan işlerden sorumlu bölümün kollarına bir talimat verdim,” dedi. Kuzey’in resmi Kore Merkezi Haber Ajansı.

“Bir sonraki planımın bir ipucunu bırakırsam (Güney Koreli) yetkililer endişeli, düşmana karşı bir sonraki eylemi yapma hakkı ordumuzun Genelkurmayına emanet edilecek” dedi. “Ordumuz da halkımızın kızgınlığını soğutmak için bir şeyler belirleyecek ve kesinlikle yürüteceklerine inanıyorum.”

Kim’in sert söylemi, Kuzey Kore liderliğinde yüksek statüsünü gösteriyor. Zaten ülkedeki en güçlü kadın ve erkek kardeşinin en yakın sırdaşı olarak görülen devlet medyası, geçtiğimiz günlerde Güney Kore ile ilişkilerden sorumlu olduğunu doğruladı. Koronavirüs endişeleri nedeniyle Ocak ayından bu yana kapatılan Kaesong irtibat bürosu, 2018 yılında Kim Jong Un ile Güney Kore Başkanı Moon Jae-in arasındaki üç zirvede ulaşılan ana anlaşmalardan birinin sonucu olarak kuruldu.

Moon’un hükümeti, Kim ile 2018’den bu yana üç kez toplanan Başkan Donald Trump arasında nükleer zirveler kurmak için çok lobi yapmıştı. Aynı zamanda Moon, Kore arası ilişkileri geliştirmek için de çalıştı. Ancak son aylarda Kuzey Kore, Trump yönetimi ile nükleer müzakerelerinde ilerleme olmaması konusundaki hayal kırıklığını ifade ederken, Güney ile neredeyse tüm işbirliğini askıya aldı.

Geçen hafta boyunca Kuzey, Güney ile tüm hükümet ve askeri iletişim kanallarını keseceğini açıkladı ve 2018’de liderlerinin ulaştığı Kore arası barış anlaşmalarını terk etmekle tehdit etti.

Bunlar arasında Korelilerin, sınır tamponları ve uçuşa yasak bölgeler oluşturmak gibi geleneksel askeri tehditleri azaltmak için ortaklaşa adım atmayı taahhüt ettikleri bir askeri anlaşma da bulunuyor. Ayrıca, bazı ön hat güvenlik görevlilerini çıkardılar ve daha özgür bir sivil navigasyona izin vermek için gerçekleşmemiş bir planla batı sınırlarına yakın bir su yolunu birlikte incelediler.

Geçen hafta daha önce yapılan bir açıklamada Kim Yo Jong, Kuzey’in “neredeyse hiç bir değere sahip olmayan” askeri anlaşmayı hurdaya çıkaracağını söylerken, Güney’e “insan pisliği” ve “melez köpeklerden” broşür gönderen Kuzey Koreli sığınmacıları çağırdı.

Cumartesi günü yaptığı açıklamalarda, kıdemli bir Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin Seul’ün Kuzey’in nükleer silahlardan arındırma hakkında “saçma” konuşmasını bırakması ve ülkesinin ABD’den tehdit olarak algıladığı şeylere karşı koymak için askeri yeteneklerini genişletmeye devam edeceğini söylemesinden saatler sonra geldi. .

Kuzey Kore’nin broşürler üzerindeki öfkesine yanıt olarak, Güney Kore hükümeti sınır protestoları yürüten iki defector grubuna karşı suçlama yapacağını açıkladı. Güney ayrıca, eylemcilerin broşürleri sınır ötesi uçurmalarını yasaklamak için yeni yasalar getireceğini söyledi, ancak Moon’un hükümetinin Kore arası katılım hedeflerini sürdürmek için demokratik ilkeleri feda edip etmediği konusunda eleştiriler var.

Aktivistler yıllardır Kim Jong Un’u nükleer hırsları ve kasvetli insan hakları sicilinden ötürü eleştiren broşürler taşıyan Kuzey Kore’ye devasa balonlar uçurdu. Broşür bazen Kuzey Kore’nin önderliğini zayıflatmaya yönelik her türlü kıldan öfkeli bir yanıtı tetikledi. Seul bazen hassas zamanlarda eylemcileri engellemek için polis memurları göndermiş olsa da, daha önce Kuzey Kore’nin özgürlüklerini kullandıklarını söyleyerek onları tamamen yasaklama çağrılarına direnmişti. Aktivistler balon lansmanlarına devam edeceğine söz verdiler.

Ancak analistler, Kuzey Kore’nin savaşmasının sadece broşürlerle ilgili olması muhtemel değil. Kuzey, Amerika Birleşik Devletleri’nden ne istediğini elde edemediğinde Güney üzerinde baskı arama konusunda uzun bir geçmişe sahiptir. Kore arası anlaşmalardan vazgeçme tehditleri, Seul’ün ABD liderliğindeki yaptırımlara karşı çıkmayı ve ortak ekonomik projeleri yeniden başlatmayı reddetmesinden aylarca süren hayal kırıklığı sonrasında geldi.

Bazı uzmanlar, insanları defektörleri kınayan büyük gösteriler için harekete geçiren Kuzey Kore’nin, Güney’i kasıtlı olarak halkını toplamaya ve dikkatini COVID-19 salgını sırasında kötüleşen kötü bir ekonomiden uzaklaştırmaya sansürlediğini söylüyor.

Silah testleri kolay bir tahmin olsa da, Kuzey’in güneye karşı ne tür askeri eylemlerde bulunacağı belli değil. Seul’ün Uzak Doğu Araştırmaları Enstitüsü’nden bir analist olan Kim Dong-yub, Kuzey Kore’nin aynı zamanda ülkelerin zaman zaman kanlı çatışmalara sahne olan tartışmalı batı deniz sınırı yakınında “bir şeyler planlayabileceğini” söyledi.

Nükleer görüşmeler, Kim Jong Un’un geçen yıl Şubat ayında Vietnam’daki Trump ile yaptığı ikinci zirvede, ABD’nin Kuzey Kore’nin nükleer kapasitelerinin kısmi teslim olması karşılığında büyük yaptırımların hafifletilmesi taleplerini reddetmesinin ardından durdu.

Trump ve Kim aynı yıl Haziran ayında Kuzey ve Güney Kore arasındaki sınırda üçüncü kez bir araya gelerek görüşmelere devam etmeyi kabul etti. Ancak Ekim ayında İsveç’teki bir çalışma düzeyi toplantısı, Kuzey Korelilerin Amerikalıların “eski duruşu ve tutumu” olarak nitelendirdikleri şeyleri bozdu.

İlk Kim-Trump toplantısının iki yıllık yıldönümünde Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Son Gwon Cuma günü yaptığı açıklamada, Kuzey’in Trump’a bir daha asla önemli bir şey elde etmedikçe dış politika başarıları olarak övünebileceği yüksek profilli toplantılarla bir daha asla hediye vermeyeceğini söyledi. AP
13 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADETema Tasarım |