Ana Sayfa Dünya, Gündem, Teknoloji 15 Aralık 2020

DRONLARA KARŞI RUSYA’DAN LAZERLİ ANTİ SİLAH

Azeri-Ermeni Savaşı Ruslara Yeni Silah ÜrettirdiDRONLARA KARŞI RUSYA’DAN LAZERLİ ANTİ SİLAHYeni bir Rus mobil, yüksek güçlü lazer…

Azeri-Ermeni Savaşı Ruslara Yeni Silah Ürettirdi
DRONLARA KARŞI RUSYA’DAN LAZERLİ ANTİ SİLAH
Yeni bir Rus mobil, yüksek güçlü lazer silah sisteminin görüntüleri sosyal medyada ortaya çıktı.

Bu sabah sosyal medyada paylaşılan sızan görüntüler, şu anda 5 kilometreye kadar menzilli düşman hedefleri yok etmek için tasarlanmış olası yeni bir Rus yüksek enerjili lazer yönlendirmeli enerji silah sistemi hakkındaki spekülasyonları körüklüyor.

Birden fazla haber kaynağı, BAZ şasisine dayalı yeni lazer tabancası sistemlerinin, NPO Advent’in St. Petersburg’daki tesisinde görüldüğünü bildirdi.

Yeni silah sistemi, 5 km’ye kadar mesafedeki hava hedeflerini tespit etmek, izlemek, vurmak ve düşman insansız hava araçlarını yakmak için tasarlandı. Askeri ve özel amaçlı her türlü sabit ve hareketli nesne üzerinde kullanılabilir.

Rus mobil hava savunma sisteminin kimyasal oksijen-iyot lazer (BOBİN) kullandığı bildirildi. BOBİN seçimi, diğer daha hassas sistem bileşenlerini gösterme ve kanıtlama aracı olarak, kullanılabilirliği ve düşük riskiyle basitçe belirlenmiş olabilir.

Açık kaynaklara göre, geleneksel füze durduruculara göre yönlendirilmiş bir enerji silahı kullanmanın temel faydaları, atış başına daha düşük maliyet, sınırsız bir şarjör, daha düşük operasyonel maliyetler ve daha az insan gücüdür. Sistem füzelerden daha düşük maliyetli olmasa da, çalıştırılması daha düşük yaşam döngüsü maliyetlerine sahiptir.

Rus mobil hava savunma sisteminin kimyasal oksijen iyot lazeri (COIL) kullandığı belirtilirken, bu tercihin, diğer daha hassas sistem bileşenlerini belirleme aracı olarak kullanılabilirliği ve düşük riski göz önünde bulundurularak yapılmış olabileceği ileri sürülüyor.

Sitenin açık kaynaklara dayandırdığı habere göre, konvansiyonel füzesavar silahlara göre yönlendirilmiş enerji silahı kullanmanın temel avantajları arasında, atış başına daha düşük maliyet, sınırsız şarjör, daha düşük operasyonel maliyetler ve daha az insan gücü yer alıyor.

Söz konusu sistem füzelerden daha düşük maliyetli olmasa da toplam kullanım masrafı açısından daha hesaplı sayılıyor. (Defence Blog/Dylan Malyasov)

Yakın zamanda Dağlık Karabağ da Azerbaycan ile Ermenistan arasında gerçekleşen savaşta; Azerbaycan’ın kullandığı başta İsrail, Türkiye ve yerli üretim Dronlara karşı Ermenistan’ın elinde ki Rus hava savunma sistemlerinin yetersiz kaldığı bizzat Ermenistan Cumhurbaşkanı tarafından ifade edilmişti.
15 Aralık 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |