Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık 26 Haziran 2020

DSÖ, AVRUPA’DA CORONAVİRÜS İÇİN DİRİLİŞ ALARMI VERDİ

DSÖ ‘Kısıtlamaların Hafifletilmesinin Sonucu  Dünyada Coronavirus ‘Çok önemli’ Diriliş İçinde. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Avrupa, kısıtlamaların hafifletilmesi…

DSÖ ‘Kısıtlamaların Hafifletilmesinin Sonucu  Dünyada Coronavirus ‘Çok önemli’ Diriliş İçinde.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Avrupa, kısıtlamaların hafifletilmesi nedeniyle aylar içinde ilk kez haftalık Covid-19 vakalarında bir artış gördü.

Ermenistan, İsveç, Moldova ve Kuzey Makedonya’nın da dahil olduğu 11 yerde, hızlandırılmış iletim “çok önemli bir dirilişe” yol açtı, Bölge Müdürü Dr Hans Henri Kluge. Diriliş riski ile ilgili uyarılarının gerçeğe dönüştüğünü söyledi. İşaretlenmezse, sağlık sistemlerinin “eşiğe itileceği” konusunda uyardı.

DSÖ’nün Avrupa, Orta Doğu ve Orta Asya’daki 54 ülkeyi ve yedi bölgeyi kapsayan Avrupa bölgesinde 2.6 milyondan fazla Covid-19 ve 195.000 ölüm vakası rapor edilmiştir . Her gün yaklaşık 20.000 yeni vaka ve 700’den fazla yeni ölüm kaydedilmektedir.

Perşembe günü düzenlenen sanal bir basın toplantısında konuşan Dr. Kluge , “Haftalardır, ülkeler önlemleri ayarlarken diriliş riskinden bahsettim. ” Dedi .

Diyerek şöyle devam etti: “Avrupa’daki birçok ülkede, bu risk artık bir gerçeklik haline geldi – 30 ülke, son iki hafta boyunca yeni birikimli vakalarda artışlar gördü.

Diyerek şöyle devam etti: “Bu ülkelerin 11’inde, hızlandırılmış iletim, kontrolsüz bırakılırsa sağlık sistemlerini bir kez daha eşiğine iteceğinden çok önemli bir canlanmaya yol açtı.”

11 ülke ve bölge daha sonra DSÖ tarafından Ermenistan, İsveç, Moldova, Kuzey Makedonya, Azerbaycan, Kazakistan, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Kırgızistan, Ukrayna ve Kosova olarak tanımlandı.

Dr. Kluge, Polonya, Almanya, İspanya ve İsrail gibi ülkelerin okullar, kömür madenleri ve gıda üretim ortamlarıyla ilgili tehlikeli salgınlara hızla tepki verdiğini ve hızlı müdahalelerle onları kontrol altına aldıklarını söyledi.

Dirilişler hakkındaki uyarılara rağmen, DSÖ’nün yaz boyunca ülkelerin çoğunda durumun daha da sakinleşeceğini öngördüğünü söyledi.

“Ama gerçekten de Covid-19’un mevsimsel grip, zatürre, diğer hastalıklarla da karşılaşabileceği düşüşe hazırlanmalıyız, çünkü sonuçta virüs hala toplumlarımızda aktif olarak dolaşıyor ve henüz etkili bir tedavi yok, etkili bir aşı yok, .”

Almanya ve Fransa destek sözü verdi

Perşembe günü ayrı bir gelişmede Almanya ve Fransa, Cenevre’deki genel müdürü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus ile görüştükten sonra DSÖ’ye destek sözü verdi. Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, ülkesinin ajansa bu yıl 500 milyon € (560 $; 451m £) para ve ekipman vermeyi planladığını söyledi.

Küresel pandemilerin küresel koordineli bir müdahaleye ihtiyaç duyduğunu vurgulayarak şunları ekledi: “Uluslararası sorunlara izole edilmiş ulusal cevaplar başarısız olmaya mahkum.” Fransa sağlık bakanı Olivier Veran, DSÖ için 50 milyon avro ve Lyon’daki araştırma merkezi için 90 milyon avroluk başka bir fon sözü verdi.

“Dünyanın her zamankinden çok çok taraflı bir organizasyona gerçekten ihtiyaç duyduğuna inanıyorum. Dünyanın ortaklardan kurtulamayacağına inanıyorum.” Dedi.

Avrupalı ​​liderler, ABD ajansı “Çin’in bir kuklası” olarak nitelendirdikten ve bunun fonları kesip terk edeceğini söyledikten sonra DSÖ’ye kamuoyu desteği göstermek istiyorlardı. (BBC)

26 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |