Ana Sayfa Gündem, Politika, Türkiye 4 Haziran 2020

DÜN ”EVET” DİYENLER BUGÜN EVET’LERİNDE ÇİĞNENİYOR

DÜN ”EVET” DİYENLER BUGÜN EVET’LERİNDE ÇİĞNENİYORChp Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu-13 Nisan 2016: ”AKP’nin Dokunulmazlık Teklifi Anayasa’ya Aykırı…

DÜN ”EVET” DİYENLER BUGÜN EVET’LERİNDE ÇİĞNENİYOR
Chp Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu-13 Nisan 2016: ”AKP’nin Dokunulmazlık Teklifi Anayasa’ya Aykırı Ama ‘Evet’ Diyeceğiz”
Dün başkaları için alınan karalarda ”ANAYASAYA AYKIRI AMA EVET DİYECEĞİZ” Diyenler; Bu Gün Sıra Kendilerine Geldiğinde Hukuk ÇİĞNEMEKTEN, Anayasaya AYKIRILIKTAN, Meclise SAYGISIZLIKTAN, Parlementoya DARBEDEN Dem Vuruyor.

Meclis Başkanlığı Divanı’nda yapılan görüşmeler sonucunda CHP Milletvekili Enis Berberoğlu ile HDP’li Musa Farisoğlu ve Leyla Güven’in milletvekillikleri düşürüldü.

CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç, bunun ‘parlamentoya bir darbe’ olduğunu ifade ederken, HDP milletvekilleri de kararı protesto etti.

Meclis Genel Kurulu’nda yargı kararı okunarak HDP Milletvekilleri Leyla Güven ve Musa Farisoğlu ile CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun vekilliği doğrudan düşürüldü. CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, anayasaya aykırılık itirazında bulundu. Altay, CHP milletvekili Enis Berberoğlu hakkında yargı incelemesinin devam ettiğini belirtti.

‘PARLAMENTO DARBESİ’
CHP ve HDP, fezlekeler okunmadan önce usul tartışması isteyerek itirazlarını sıraladı. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, yapılanın parlamentoya bir darbe olduğunu söyledi.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Hukuksuzluğu meşrulaştırma derdindeler. Daha dün FETÖ’yü savunanlar bugün hukuksuzluğu meşrulaştırmak istiyor. Bu iktidar darbecidir. Hukuku, insanlığı esas almıyor. İktidarın halk iradesi ile ilgili hiçbir işi kalmamıştır. Milletvekillerimize bu hapis cezasını verenler şu an FETÖ’den içerdeler. Müebbet hapis cezası aldılar. En iyi kaynağınız FETÖ’dür. Ceza verenlerin hapiste olduğu bir davada yeniden yargılanma talebini kabul etmediniz ve milletvekilliklerini düşürüyorsunuz” diye konuştu.

Milletvekilliklerinin düşürülmesine HDP’den ilk tepki: Bu iktidar darbecidir
AKP’li Cahit Özkan ise fezlekelerin okunmasını usulüne uygun olduğunu söyledi. AYM’deki ve AİHM’deki başvurulara rağmen yargı kararının kesinleştiğini savunan Özkan, “AYM, Meclis’in bu kararı almasını engelleyemez. Meclis Başkanı bu kararları okumazsa İçtüzüğü çiğner” dedi.

‘MECLİS’TE DARBE VAR’
Kararı protesto eden vekiller, “Meclis’te darbe var”, “Darbeci AKP” ve “Faşizme karşı omuz omuza”, sloganları attı.

KILIÇDAROĞLU’NDAN İLK TEPKİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, @kilicdarogluk twitter hesabından yaptığı ilk açıklamada, “Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi, içinde yaşadığımız 20 Temmuz sivil darbe sürecinin bir sonucudur, millet iradesinin yok sayılmasıdır. Adaleti, hakkı ve hukuku sağlamak için demokrasi mücadelesine devam edeceğiz” dedi. 15:51 – 4 Haz 2020

ENİS BERBEROĞLU: CEZAMI YATMAK ÜZERE TESLİM OLACAĞIM
Meclis Genel Kurulu’nda alınan kararla milletvekilliği düşürülen CHP’li Enis Berberoğlu’ndan ilk açıklama geldi. Kararın kendisi için sürpriz olmadığını söyleyen Berberoğlu, “Demokrasi için bedel ödenecekse ilk önce CHP’liler öder” dedi. Berberoğlu, cezasının kalanını yatmak için cezaevine gireceğini söyledi.

LEYLA GÜVEN: DARBELER YALNIZCA SİLAHLA OLMUYOR
Vekilliği düşürülen bir diğer isim HDP’li Leyla Güven ise, “Darbeler yalnızca silahla olmuyor” dedi.

***

HİKAYELERİN BİR YAŞANMIŞLIKLARI VADIR;

MASALLARA BENZEMEZLER


”Otlakların birinde bir öküz sürüsü yaşarmış. Çevredeki aslan sürüsünün de gözü öküzlerdeymiş.
Ancak, öküzler saldırı anında bir araya geldiği zaman, aslanların yapacak bir şeyi kalmazmış. Bu yüzden küçük hayvanlarla beslenmek zorunda kalan aslanlar, iyi beslenememeye başlayınca bir çare düşünmüşler. Topal aslan yanına bir iki aslanı da alarak, beyaz bayrak çekmiş ve öküz sürüsüne yanaşmış.

“SUÇ HEP O SARI ÖKÜZ”DE…”
Öküzlerin lideri Boz Öküz ve yanındakilere tatlı dille konuşmaya başlamış:
“Saygıdeğer öküz efendiler. Bugün buraya sizden özür dilemeye geldik. Biliyorum bugüne kadar sizlere zarar verdik. Ama inanın ki, bunların hiçbirini isteyerek yapmadık. Bütün suç hep o Sarı Öküz”de. Onun rengi sizinkilerden farklı ve bizim de gözümüzü kamaştırıyor, aklımızı başımızdan alıyor. Biz de barışseverliğimizi unutuyor ve saldırganlaşıyoruz. Sizle bir sorunumuz yok. Verin onu bize, siz kurtulun, yine barış içinde yaşayalım.”

Boz Öküz ve heyeti bu sözler üzerine aralarında tartışmış ve teklifi haklı bularak, Sarı Öküz”ü vermişler aslanlara. Bir tek Benekli Öküz karşı çıkmış ama kimseye derdini anlatamamış.

“AFERİN SİZİ KUTLARIZ!”
Bir süre sonra aslanlar yine aynı yöntemle gelip, bu kez Uzun Kuyruk”u istemişler:

“Gördünüz mü ne kadar barış severiz. Sizi de kararınızdan dolayı kutlarız. Ancak, şu sizin Uzun Kuyruk var ya, kuyruğunu salladıkça nereden baksak görünüyor ve aklımızı başımızdan alıyor. Size saldırmamak için kendimizi zor tutuyoruz. Oysa sizler normal kuyruklusunuz. Verin onu bize, bu konuyu kapatıp, barış içinde yaşamaya devam edelim.”

Boz Öküz ve heyeti, Uzun Kuyruk”u teslim etmiş, yine Benekli Öküz karşı çıkmış. Uzun Kuyruk, aslanların pençesi altında can vermiş.

“NEREDE KAYBETTİK BİZ BU SAVAŞI?”
Bu olay sürekli tekrarlanmış, her seferinde farklı bahanelerle. Sonunda öküzler zayıflamış, aslanlar küstahlaşmış. Artık, hiçbir bahane ileri sürmeden, doğrudan müdahale ederek, “Verin bize şunu, yoksa karışmayız” demeye başlamışlar.

Birer birer aslanların pençesinde can verirken, Boz Öküz ve birkaç öküz kalmış geride. İçlerinden biri liderlerine, “Ne oldu bize, nerede kaybettik biz bu savaşı? Oysa, vaktiyle ne kadar güçlüydük” diye sormuş.

Boz Öküz, Benekli Öküz”ün sözlerini hatırlayarak, gözleri nemli “Biz” demiş, “Sarı Öküz”ü verdiğimiz gün kaybettik bu savaşı..”

”Önce Yahudiler için geldiler, Sesimi çıkarmadım, çünkü ben Yahudi değildim… Sonra komünistler icin geldiler, Sesimi çıkarmadım çünkü komünist değildim… Sonra sendikacılar için geldiler, sendıkacı olmadığım için yine sesimi çıkarmadım…Sonra benim için geldiler Ses çıkaracak kimse kalmamıştı…” Pastor Nie Moeller
04 Haziran 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADETema Tasarım |