Ana Sayfa Dünya, Gündem 24 Nisan 2020

DÜNYA KIYI VE NEHİR ŞEHİRLERİNE 2030 YILI SEL UYARISI

Sel olacak: 2030’a kadar dünya kıyı ve nehir toplulukları için risk iki katına çıkabilir.Dünya Kaynakları Enstitüsü tarafından…


Sel olacak: 2030’a kadar dünya kıyı ve nehir toplulukları için risk iki katına çıkabilir.
Dünya Kaynakları Enstitüsü tarafından Perşembe günü yayınlanan bir analize göre, selden korunmaya yapılan büyük yatırımlar olmadan, her yıl kıyı ve nehir taşkınlarından etkilenen insan sayısı 2030’a kadar iki katından fazla olabilir.

Enstitünün güncellenmiş Aqueduct Taşkınlarından elde edilen verilere göre, 2030 yılına kadar, kıyı selinin dünya çapında 15 milyon kişiyi etkileyeceği tahmin edilirken, deniz seviyesinin yükselmesi ve kıyı fırtına dalgalanmaları, kentsel risklere 177 milyar ABD doları zarar verebilir. dünya çapında. Bu arada nehir taşkınlarının her yıl 132 milyon kişiyi etkilemesi ve kentsel alanlarda 535 milyar ABD doları maddi hasara neden olması bekleniyor.

Riskteki bu büyük artış iklim değişikliği, nüfus artışı, taşkın ovalarındaki gelişme ve kıyı bölgelerindeki batan alanlardan kaynaklanmaktadır.

Şimdi, dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, COVID-19’un acil tehdidi azaltıldıktan sonra mücadele eden ekonomileri yeniden canlandırmak için önlemler aldıklarından, Dünya Kaynakları Enstitüsü taşkın azaltma altyapısına yapılan yatırımların insanları işe geri döndürmek ve şehirleri zarar vermeye hazırlamak için iki amaca hizmet edebileceğini söylüyor gelecekte sel.

Dünya Kaynakları Enstitüsü’nün su programı jeo-uzamsal analisti Samantha Kuzma, “Toplumlarımızı onlara yatırım yaparken korumak için bu gerçekten inanılmaz bir fırsat olabilir” dedi. Taşkın azaltma önlemlerinin önemi, bazı topluluklar pandeminin ortasında taşkın olasılığı ile karşı karşıya kaldıkça daha belirgin hale gelmiştir.

Güncellenen Aqueduct Taşkınları aracı artık insanlara kıyı taşkın riski, kentsel mülkiyet ve GSYİH ile ilgili verilerin yanı sıra dünya genelinde eyalet düzeyinde mevcut taşkın koruma seviyeleri hakkında bilgi içermektedir. Bu “büyük bir gelişme çünkü mevcut azaltma yeteneklerimizin farklı yerlerde ne olduğunu anlamamıza gerçekten yardımcı oluyor” dedi Kuzma.

Hükümetler, araştırmacılar ve kamuoyu, iklim değişikliği, nüfus artışı, kalkınma ve batan arazi gibi sürücülerin dünyanın farklı bölgelerindeki kıyı ve nehir taşkın riskini nasıl etkilediğini görmek için Su Kemeri Taşkınlarını kullanabilir. Kritik olarak, kullanıcıların, yeni dikler ve leve’ler olsun veya su emmeye yardımcı olabilecek ormanlık alanları ve sulak alanları koruyarak sel korumasına yatırım yapmanın faydalarına karşı maliyetleri analiz etmelerini sağlar. Kuzma, “Risk sadece tehlike değil, tehlikeye bu şekilde cevap veriyoruz ve selden korunma bunun büyük bir parçası” dedi.

Şiddetli yağmurlar bu yılın başlarında Jakarta’da büyük su baskınlarına yol açtığında on binlerce insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığı Endonezya’da – her 1 ABD Doları, önümüzdeki yirmi yılda 25 yıllık bir sel olayına karşı korunmak için sel koruma önlemlerine yatırım yaptı, 2050 yılına kadar herhangi bir yılda yüzde dört olma şansına sahip olan bir sel, önümüzdeki 80 yıl boyunca 33 ABD doları zarar görmesini engelleyerek milyonlarca insanı ve milyarlarca dolarlık altyapıyı tehlikeden koruyabilir. Su Kemeri Taşkınları analizine göre büyük taşkın.

Hindistan’da bu maliyet-fayda oranı daha da yüksektir, önümüzdeki on yılda her 1 ABD Doları sel korumasına yatırım yapmış olmaktan kaçınılması nedeniyle selden zarar görmemesi için 248 ABD Doları tahmin edilmektedir. Bu arada, Kanada’da, her 1 ABD doları 10050 sele karşı korumak için sel korumasına harcanmış, herhangi bir yılda yüzde bir gerçekleşme şansına sahip olan bir sel, 2050 yılına kadar önümüzdeki 80 yıl içinde 2,28 ABD doları zarar görmesini önleyecektir.

Enstitünün analizi aynı zamanda Kanada’da yaklaşık 340.000 kişinin her yıl 2030’dan itibaren nehir taşkınından 2010’da neredeyse 198.000’e kadar etkilenebileceğini tahmin ediyor. öngörülen nüfus artışı ve gelişmesi tarafından yönlendirildi. M.Ö. Fraser Nehri Havzası’nda, Victoria Üniversitesi ve Kuzey Britanya Kolombiyası Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan modelleme, “her zamanki gibi” emisyon senaryosu altında daha aşırı yağış olaylarının bir sonucu olarak sel riskinin artabileceğini gösteriyor.

Tropik bölgelerde oluşan ve Pasifik Okyanusu boyunca su buharı taşıyan her kış atmosferik nehir, M.Ö. kıyı dağlarıyla çarpıştıklarında bir yağmur yağdırır. Victoria Üniversitesi Pasifik İklim Etkileri Konsorsiyumu ile ortak bir araştırma yapan ve atmosferik nehirlerin Fraser Nehri’ndeki gelecekteki sel riski üzerindeki etkisiyle ilgili bir 2019 yazısının baş yazarı Charles Curry, “Bu sonsuza kadar uğraştığımız bir şey” dedi. havza.

Ancak iklim değiştikçe BC’nin gelecekte atmosferik nehirlerden daha yoğun yağış beklediğini söyledi. Bu ağır yağmur fırtınası sezonunun da genişlemesi bekleniyor, ilkbahar ve sonbaharda daha fazla atmosferik nehirler ve kış yüzyılın ikinci yarısında geliyor. Bunun anlamı, Curry, sonbaharda tekrarlanan atmosferik nehir olaylarının, yüksek bir kar paketi ile yıllar içinde ilkbahar eriyiklerinde aldıkları nehir seviyelerini yükseltebilme ihtimalinin güçlü olduğu yönündedir.

Aşağı Anakara’daki bazı şehirler de deniz seviyesindeki yükselişe sahiptir – kıyı bölgelerindeki nüfus artışı ile daha da riskli bir olasılık. Simon Fraser Üniversitesi Doğal Tehlike Araştırmaları Araştırma Araştırma Başkanı John Clague, “Bu, deniz seviyesinin yükseldiği göz önüne alındığında, bunu yıllardır ölçüyoruz ve bir şey olursa, hızlanıyor” dedi.

“Zamanımız var, bu COVID virüsünün bir çözgü hızında geçmesi gibi değil, bu yavaşça oynayan bir şey, ama kaçınılmaz” dedi. “Para harcamak zorunda kalacağız, hiç şüphe yok.” Taşkın koruma altyapısı için gerekli iyileştirmelere yatırım yapmak şimdi “insanları işe geri getirmenin bir yolu” dedi ve diking sisteminde durmayacağını da sözlerine ekledi.

Yağmur suyu ve kanalizasyon sistemleri de dahil olmak üzere ülke genelinde çok sayıda altyapı iyileştirmesi gerekmektedir. Zor olan, bu tür projeleri planlamanın zaman almasıdır. “Ama bence buna yine de başlamamız gerekiyor. Şimdi başlamalıyız. ”
24 Nisan 2020 / ÖZGÜR İFADE
Kaynak: thenarwhal.ca

NOT: Benzer konuda ki ELLİ YIL İÇİNDE 10, YÜZ YIL İÇİNDE 19 ŞEHİR SULAR ALTINDA KALIYOR başlıklı haberimizi http://ozgurifade.com.tr/elli-yil-icinde-10-yuz-yil-icinde-19-sehir-sular-altinda-kaliyor/ linkinde okuya bilirsiniz.

Google NewsTema Tasarım |