Ana Sayfa Dünya, Gündem 2 Temmuz 2020

DÜNYA NÜKLEER BİR SAVAŞTA HAYATTA KALA BİLİR Mİ?

Proje Gücü: Dünya nükleer bir savaşta hayatta kalabilir mi?Bir nükleer savaşın sonuçları patlamanın ötesine uzanarak dünya çapında…

Proje Gücü: Dünya nükleer bir savaşta hayatta kalabilir mi?
Bir nükleer savaşın sonuçları patlamanın ötesine uzanarak dünya çapında milyonlarca insanı öldürecek.
Yanan şehirlerin tetiklediği ateş fırtınaları büyük bir duman, is ve kül oluşturur. Tüy bulutların üstünde, gezegenin üst atmosferine yükselir, burada kalacaktır, dünyayı çevreler, Dünya’yı Güneş’in ışığından korur, gezegeni soğutur.

Bu, ülkeler arasında nükleer bir çatışmanın ardından bekleyebileceğimiz senaryodur. Nükleer kış terimi, 1980’lerde bilim adamları bir nükleer savaşın dehşetinin patlayıcı patlamalarla ve radyasyonla sınırlı olmayacağını anlamaya başladığında ortaya çıktı.

İklim tahmin modelleri daha güçlü ve sofistike hale geldikçe, bilim adamları iki antagonist arasındaki nükleer çatışmada ne olacağını daha yakından inceleyebildiler. Geçmişte, çoğu senaryo Rusya ve ABD arasındaki potansiyel olarak kıyamet çatışmalarına odaklanmıştı. Ancak yeni modeller artık çok sınırlı bir nükleer savaşın bile küresel tarım için ciddi vuruntu etkilerinin olacağını ve Dünya’daki yaşam için korkunç sonuçların olacağını öngörüyor.

Nükleer bir patlamanın anatomisi
Modern bir nükleer silahtan kaynaklanan bir patlama, neredeyse anında büyük miktarda enerji üretecektir. Etkileri yıkıcı olurdu. İlk olarak, ilk patlamadan ısı şeklinde kör edici bir ışık ve radyasyon parlaması, Güneş’inki kadar yüksek sıcaklıklar üretecektir. Ahşap, plastik, kumaş ve yanıcı sıvılar tutuşur.

Bunu hemen hemen, ses hızının birkaç katı hareket eden patlama dalgası izler. Basınçlı süper sıcak hava duvarı, dalga moloz ve hareket edebilen her şeyi toplar, patlama bölgesindeki tüm binaları düzleştirir ve yolundaki herkesi birkaç kilometre öldürür.

20 ila 30 dakika içinde, yüksek radyoaktif kül tabakası düşmeye başlayacak, hem patlama bölgesini hem de çevredeki alanı örtecek, onlarca kilometrelik rüzgarlar ve ilk patlamada bir şekilde hayatta kalmayı başaran bir şekilde dışarıda yakalanan herkesi çok hızlı bir şekilde öldürecekti. Patlama bölgesi dışındaki insanlar için durum da korkunç olacaktır. Tüm elektronik cihazlar, her elektronik devrede elektromanyetik darbe kızartıldıkça işlevini durduracaktır. Hiçbir telefon, internet, bilgisayar veya araba çalışmaz.

Nüfusun büyük çoğunluğu bir tür tıbbi bakıma ihtiyaç duyduğunda hastaneler hızla boğulmuş olacaktı. Lojistik tedarik trenleri çalışmayı durdurdukça gıdalar ortadan kalkacaktı. Ne kadar azı varsa, su ile birlikte radyoaktif serpinti ile kirlenirdi. Örneğin Hindistan ile Pakistan arasında nükleer bir çatışma olması durumunda 50 milyon ila 125 milyon arasında insanın öleceği tahmin ediliyor.

Sonra ne geliyor?
Bunlar bir nükleer çatışmanın nüfus üzerindeki ilk yerel etkileri olacaktır. Ancak bunu izleyen nükleer kış, onu yepyeni bir seviyeye taşıyacaktı. Üst atmosfere giren karanlık kurumların geniş tüyleri, sadece bölgesel olarak değil, aylar içinde gezegenin etrafında da yayılacaktı. Sonuçta gökyüzünün kararması, çatışma bölgesinin yakınında hiçbir yerde bile hasadı ciddi şekilde etkiler.

Son zamanlarda yapılan bir simülasyonda, küresel hasat en az on yıl boyunca yüzde 20 ile yüzde 40 arasında düştü . İklim değiştikçe sıcaklıklar önemli ölçüde düştü, yaygın kuraklığı, dünya çapında bir kıtlığı ve on milyonlarca insanın daha ölümünü tetikledi.

Bu senaryolar aşırı getirilmiş gibi görünüyorsa, Endonezya’daki 1815 volkanik Tambora patlamasının, sıcaklıkları gezegenin etrafında keskin bir şekilde düştüğü ve sonuçta ortaya çıkan başarısız hasatların ciddi şekilde tetiklendiği için 1816 ile “Yazsız Yıl” olarak bilinen ABD’ye kadar hasatları mahvettiğini düşünün. Avrupa çapında kıtlık.

Tambora patlaması, küresel sıcaklığı 0.7 santigrat derece düşürdü. “Sınırlı” bir nükleer santralden beklenen sıcaklık düşüşünün 2 ila 5 santigrat derece arasında olduğu kabul edilir.

Pakistan vs Hindistan senaryosu
Son çalışmalar, bu etkiyi elde etmek için büyük ölçekli bir nükleer savaşın gerekli olmadığını göstermektedir: Hindistan ve Pakistan arasındaki olası bir nükleer çatışma, bu çalışmaların çoğunun en önemli örneği olarak kullandığı senaryodur. Neden Hindistan ve Pakistan? Aralarında uzun süredir devam eden ve çözülmemiş bölgesel anlaşmazlıkları olan geleneksel düşmanlardır. Nükleer silahlılar ve her ikisi de potansiyel olarak bir çatışmayı tetikleyebilecek askeri doktrinlere bağlılar.

Hindistan, Pakistan’a yönelik geleneksel saldırılar için proaktif veya “Cold Start” doktrinini uyguluyor. Bu, askeri birimlerin mühimmat, tıbbi malzemeler, bir ilerlemeyi sürdürmek için kullanılabilecek her şey gibi askeri malzemelerin önceden yerleştirilmesi ve depolanması ile birlikte operasyon alanına mümkün olduğunca yakın yerleştirilmesini içerir.

Bu, silahlı kuvvetlerin hızlı bir şekilde konuşlandırılmasını sağlar ve uluslararası diplomatik baskının çatışmayı durdurabilmesi için düşmana kısa, keskin ve şiddetli bir şok vermek üzere tasarlanmıştır. Bu tarihsel düşmanların nükleer silahları kullanabileceği veya kullanacağı birçok senaryo vardır, ancak daha muhtemel olanı, ordusunun düşmanının üç katı büyüklüğünde olan Hindistan’ın geleneksel bir saldırısıyla başlayabilir.

Coğrafi olarak, Pakistan, büyük olasılıkla Pakistan’ın en dar noktasına yakın olan Rajasthan’daki Hindistan’ın Thar çölü aracılığıyla zırhlı iticiler kullanarak kesmesi nispeten kolay olan uzun ve ince bir ülkedir.

Kendini aşma tehlikesi içinde bulan Pakistan, daha küçük, taktik nükleer silahlarla herhangi bir saldırıyı körelterek daha küçük silahlı kuvvetlerini dengeleyebilir. Bunlar, Pakistan’ın onları kendi topraklarında veya kendi topraklarında kullanması muhtemel olacağından, çevreye en az hasar verirken düşman konsantrasyonlarını yok etmek için tasarlanmıştır.

Bu, Hindistan’ın büyük çaplı askeri harekata kısayolunun bir kombinasyonudur ve Pakistan’ın çatışmaların hızla yükselme potansiyeli olan savaş nükleer silahlarına güvenmesi ile birleşmiştir. Hindistan’ın bir zamanlar nasıl tepki verdiğine bakılmaksızın, bu silahları kullanma konusundaki tabu kırılacak ve her iki tarafın daha fazla kullanım eşiği çok daha düşük olacaktır.

Komuta ve kontrol merkezleri, tedarik düğümleri ve sanayi alanları meşru hedefler olarak kabul edilecektir. Bunların çoğu – limanlar, demiryolu kavşakları, fabrikalar, karargahlar ve hükümet koltukları – nüfusu kaybedilen şehirlerde bulunur.

İki ülke arasında nükleer bir çatışmaya girerken, yakın tarihli bir akademik makale potansiyel ölüm oranını 125 milyona kadar yükseltti. Bunu perspektife sokmak gerekirse, tüm nedenlerden ötürü mevcut yıllık küresel ölüm oranı yaklaşık 56 milyon kişidir. Böyle bir çatışmada, bu kayıplar birkaç gün içinde ortaya çıkacaktı.

Her şey kadar korkunç olduğu gibi, çevreye en büyük hasar, nükleer bir yangın fırtınası tarafından üst atmosfere süpürülen bu yıkılmış şehirlerden yükselecek olan aşırı derecede ısıtılmış kül ve kurumdan kaynaklanacaktır.

Karanlık ve açlık
Böyle “sınırlı” bir nükleer çatışmanın bile etkisi bir bütün olarak Dünya için yıkıcı olacaktır. Küresel karartma ile hasat tüm dünyada başarısız olur. Bir çalışma, Çin’in buğday üretiminin bir çatışmadan sonraki ilk yıl içinde yarıya ineceğini ve pirinç üretiminin yüzde 21 oranında düştüğünü gösterdiğinden, temel zımbalar ciddi şekilde vurulacaktı.

ABD’nin mısır arzı yüzde 20 kadar düşecekti. Uluslararası tedarik zincirleri gıda kıt hale geldikçe azalacaktır. İstifleme, panik satın alma ve fiyat idaresi sıradan hale gelecek ve daha fazla kıtlığa yol açacak ve çileden kurtulmak için mücadele edecek dünya yoksullarını marjinalleştirecektir.

2016 yılında Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü 815 milyon insanın gıda güvensiz olduğunu tahmin ediyor. Böyle bir çatışma sonrasında gıda kaynakları hızla azaldığından, hepsi çok daha büyük bir risk altına girecektir.

Kısmi bir nükleer kışın bile bir başka önemli, basamaklı etkisi ozon tabakasının tükenmesi olacaktır, bu da mahsullerin filtrelenmemiş sert ultraviyole güneş radyasyonu nedeniyle daha fazla zarar görmesine izin verecektir.

Daha koyu kurum yüklü hava tabakası daha fazla güneş enerjisi emdiğinden, ozon üst atmosferin ısıtılmasıyla tahrip olur. Etki beş yıldan fazla sürecekti, ozonun yüzde 20’si gezegende kayboldu ve bazı yerlerde yüzde 70 kadarı yeryüzünde bitki, deniz ve hayvan yaşamının önemli ölçüde tahrip olmasına ve cildin ortaya çıkmasına neden oldu. insanlarda ve hayvanlarda kanserler, DNA mutasyonu ve göz hasarı.

Bu, kaynakları daraltmaya yönelik şiddetli rekabet, kitlesel açlık, muhtemelen değişen hava düzenleri ve finansal çöküş nedeniyle sivil huzursuzluk ile birleştiğinde, gezegenin hiçbir kısmı zarar görmeden tüm insan hayatını bozacaktı. Bir nükleer kışın fiziksel etkileri, gökyüzü açılmaya başladıktan on yıl sonra dağılmaya başlasa da, yerelleşmiş bir nükleer çatışmanın bile yıkıcı sonuçlarının geniş kapsamlı sonuçları olacaktır.

Bu kabus senaryosu, birlikte 230 nükleer silaha sahip olan iki küçük nükleer güç arasındaki nispeten küçük bir nükleer çatışmaya dayanmaktadır. Buna karşılık, ABD ve Rusya’nın aralarında şaşırtıcı bir 12.675 nükleer savaş başlığı var. Sadece onlar değil; Çin, Fransa, Birleşik Krallık, İsrail ve Kuzey Kore de bu ölümcül silahlara sahipler ve bunların hepsi gezegene felaketle sonuçlanabilir. (Alex Gatopoulos-aljazeera.com)
2 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |