Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık 1 Haziran 2020

DÜNYANIN COVID19 ÖNCESİ VİRÜS SALGINLARI GEÇMİŞİ

‘Koronavirüs İlk Değil Son da Olmayacak; 1479 Yıldır (541-2012) Dünyayı Sarsan Virüsler’Dünyayı sarsan diğer salgın hastalıklar hakkında…

‘Koronavirüs İlk Değil Son da Olmayacak; 1479 Yıldır (541-2012) Dünyayı Sarsan Virüsler’
Dünyayı sarsan diğer salgın hastalıklar hakkında bilmeniz gerekenler.
Vebadan MERS’a: Pandeminin kısa bir tarihi
11 Mart’ta Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Çin’in Wuhan şehrinde geçen yılın sonlarında bildirilen yeni koronavirüsü bir salgın olarak ilan etti.

Johns Hopkins Üniversitesi tarafından toplanan verilere göre, 31 Mayıs itibariyle, 6,1 milyondan fazla teyit edilmiş COVID-19 vakası varken dünya çapında kayıtlı ölümlerin sayısı yaklaşık 371.000 olarak gerçekleşti.

Bugüne kadar, resmi olarak SARS-CoV-2 olarak bilinen yeni koronavirüs için aşı veya bilinen bir tedavi yoktur. Buna karşı en temel savunmalardan bazıları sabun ve su ile sık ve kapsamlı el yıkamayı, fiziksel mesafeyi ve kendi kendine izolasyonu içerir.

Bu öneriler aynı zamanda geçmişte oldukça bulaşıcı olan diğer hastalıkların yayılmasını içeren öngörülen tedbirler olmuştur. Bulaşıcı hastalıklar için karantina uygulaması , Batı’da Avicenna olarak bilinen ve 1025’te yayınlanan Farsça polimatik Ibn Sina (980-1037) tarafından yazılan Tıp Kanonunda belirtilmiştir. Karantina kelimesi İtalyan “quaranta giorni” 40 gün anlamına gelir.

İşte geçmiş pandemilerin bazılarına kısa bir bakış:


Justinian Veba (541-549)
Ölen İnsan Sayısı: Yaklaşık 30-50 milyon
Sebep: Bubonik Veba
Bu, vebanın ilk kaydedilen olayıydı. Adını, hastalığı yakalayan ancak iyileşen Bizans imparatoru Justinian I’den alan, bakteriyi taşıyan Yersinia pestis pire taşıyan kemirgenler tarafından insanlara yayıldı. Sıçanlar tahıl gemilerinde ve tahıl arabalarında seyahat ettiler. Bizans İmparatorluğu’nun siyasi ve ticari merkezi olan Konstantinopolis (günümüz İstanbul’u) özellikle ağır bir darbe aldı. Eski tarihçilere göre, pandemi orada günde 10.000 kişiye kadar öldü, ancak modern tarihçiler sayının 5.000’e yakın olabileceğini söylüyorlar. Ancak Konstantinopolis ile sınırlı değildi. Savaş ve ticaretle kolaylaştırılmış, nüfusun yaklaşık yüzde 25’ini öldüren imparatorluk boyunca yayıldı. Her 12 yılda bir 750 yaşına kadar geri döndü ve sonunda Avrupa nüfusunun yarısını (yaklaşık 100 milyon kişi) sildi.

Kara Ölüm (1346-1353)
Ölen İnsan Sayısı: Yaklaşık 75-200 milyon
Sebep: Bubonik Veba
Kara Ölüm kaydedilen tarihin en ölümcül salgın yapma – 75 milyon ve 200 milyon kişi arasında herhangi bir yerde öldürme, Avrupa, Afrika ve Asya etkisi altına aldı. Justinian Veba gibi, sıçanların taşıdığı Yersinia pestis bakterisinden de kaynaklandı . Fareleri taşıyan gemiler , kıtalar arasında yayılmasını sağladı. Bu edilmiş sözde çünkü üzerinde oluştuğunu siyah noktalar Kara Ölüm adlı enfekte derisinde. Bazı açıklamalara göre, Avrupa’da Kara Ölüm’ün ilk patlaması Kırım Yarımadası’ndaki Caffa’da gerçekleşti. 1346 yılında, bu önemli ticaret yeri Asya’nın her yerinde toprak fetheden Moğol ordusu tarafından kuşatıldı. Ancak askerlerin birçoğuna veba bulaştı. Buna yenik düştüklerinde, ordu cesetlerini şehir surları üzerinde fırlattı ve şehir içinde yaşayan insanların enfekte olmasına neden oldu.

Üçüncü Kolera Salgını (1852-1860)
Ölen İnsan Sayısı: Yaklaşık 1 milyon
Neden: Kolera
WHO’ya göre, yedi kolera salgını var. T büyük küresel etkisi oldu o bir 1852 yılında, üçüncü oldu. Asya’nın geri kalanına ve Avrupa, Kuzey Amerika ve Afrika’nın bazı bölgelerine yayılmadan önce Hindistan’da ortaya çıktı. Kolera, Vibrio cholera bakterisi ile kirlenmiş yiyecek veya içme suyundan kaynaklanır. Tedavi edilmezse saatler içinde ölen akut diyare hastalığına neden olabilir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre , her yıl 21.000 ila 143.000 arasında ölümle 1.3 milyon ila dört milyon kolera vakası var.

Grip Salgını (1889-1890)
Ölen İnsan Sayısı: En az 1 milyon
Neden: Grip A alt tipi H3N8

  1. yüzyılın son büyük salgını olarak kabul edilen bu influenza türü , muhtemelen Rus İmparatorluğu’nun Orta Asya bölgesinden kaynaklandığı için “Asya Grip” veya “Rus Grip” olarak biliniyordu. Salgın, demiryolları gibi modern ulaşım biçimlerinin ve tekne ile transatlantik seyahatin varlığının yardımıyla hızla yayıldı. Aslında, St Petersburg’daki orijinal zirvesinden 70 gün sonra ABD’de zirveye ulaşan gezegeni daire içine almak sadece dört ay sürdü.

Altıncı Kolera Salgını (1899-1923)
Ölen İnsan Sayısı: 800.000
Neden: Kolera
Kolera birkaç dalgalanma geçirdi ve 1910’da altıncı enkarnasyonu , öncekiler gibi Hindistan’dan geldi. Orta Doğu, Kuzey Afrika, Avrupa ve Rusya’nın çeşitli bölgelerine yayılmadan önce yüz binlerce insanı öldürdü. Kolera geçişi temiz su ve sanitasyon tesislerine yetersiz erişim ile yakından bağlantılıdır. Bir kişinin kontamine yiyecek veya su tükettikten sonra semptom göstermesi 12 saat ila beş gün sürer.

Grip Salgını (1918-1919)
Ölen İnsan Sayısı: Yaklaşık 20-100 milyon
Neden: Grip H1N1- Kuş kökenli
Bu özel grip türünün ilk tanımlanmış vakaları, dünya çapında yayılmadan ve küresel nüfusun en az üçte birini enfekte etmeden önce, Birinci Dünya Savaşı sırasında ABD askerleri arasında 1918 baharında kaydedildi. Ölüm oranı bilinmemekle birlikte, birçok tahmin 50 milyondan fazla ve bazıları 100 milyon kadar yüksek olduğunu ve bu da Kara Ölüm’den bu yana en ölümcül salgın haline geldi. ABD’de araştırmacılar hastalığın coğrafi kökenini tanımlayamasalar da “İspanyol gribi” olarak adlandırıldı . Bununla birlikte, hastalık vakaları, I. Dünya Savaşı’nda yer almayan ve bu nedenle savaş zamanı haber kesintilerine maruz kalmayan ve muhtemelen oradan kaynaklanan yanlış bir izlenim yaratan İspanya’da yaygın olarak rapor edilmiştir.
Bu salgın hakkında özellikle önemli olan, bağışıklığı zayıflamış ve gençlerin daha duyarlı olduğu önceki salgınların aksine, sağlıklı yetişkinler üzerindeki etkisi idi. Herhangi bir aşı olmadan, bu salgının iki dalgası vardı. İlk dalga ikinciden daha hafiftir. Geri dönen askerler ikinci dalgaya katkıda bulundu. Topluluklar, pandemi ile mücadele etmenin bir yolu olarak karantinalar, halk toplantılarına maske ve yasak taktılar. Bu önlemlerin, ona karşı bağışıklık geliştiren insanlarla birlikte, pandeminin sona ermesine yardımcı olduğu düşünülmektedir, ancak virüsün hızla daha az ölümcül bir suşa dönüştüğü ve enfeksiyonlarda ve ölümlerde keskin bir düşüşe neden olduğu bir teori de vardır.

Asya Grip (1956-1958)
Ölen İnsan Sayısı: En az 1,1 milyon
Neden: Grip A – H2N2 alt tipi
Asya Gribinin ilk vakası 1956’da Çin’de tespit edildi. Oradan Singapur, Hong Kong ve ABD’ye gitti . Ayrıca 1957’de Hindistan’a yayıldığına dair haberler de vardı. Çalışmalar, salgının kuş ve insan grip virüslerinin suşlarından kaynaklandığını düşündürdü. Bacaklarda zayıflama, titreme, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve öksürük gibi belirtiler, virüse maruz kaldıktan kısa bir süre sonra ortaya çıktı. Bu salgının iki dalgası vardı, ancak Ağustos 1957’de bir aşı geliştirildikten sonra enfeksiyonun yayılması yavaşladı.

Hong Kong Grip Salgını (1968)
Ölen İnsan Sayısı: Yaklaşık 1 milyon
Neden: Grip A – H3N2, H2N2 alt tipi
Bu salgının ilişkin bilinen ilk olay Temmuz 1968 idi Hong Kong. Salgınlar Singapur ve Vietnam’da meydana geldi ve 12 hafta içinde Afrika ve Güney Amerika’ya kadar dünyanın diğer bölgelerine yayıldı. ABD’de tahmini 100.000 kişi öldü. 1956’da daha önceki Asya gribi mutasyonu, virüsün mutasyona uğradığı antijenik kayma adı verilen bir süreçte muhtemelen H3N2 varyasyonuna yol açtı. Ölüm oranı önceki grip salgınlarına göre anlamlı derecede düşüktü ve vaka-ölüm oranı yüzde 0.5’in altındaydı . Daha önceki pandemiye maruz kalan insanların bu özel virüse karşı bağışıklık kazanması mümkündür. Gelişmiş tıbbi bakım ve sekonder bakteriyel enfeksiyonlar için antibiyotik varlığı da hastalığın daha yavaş yayılması için faktörler olarak belirtilmiştir. H3N2 virüsü bugün mevsimsel influenza A virüsü olarak hala dolaşımda.

HIV / AIDS Salgını (1981-)
Ölen İnsan Sayısı: 32 milyon
Neden: Vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan hücrelere saldıran İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü (HIV). Tedavi edilmezse, AIDS hastalığına yol açabilir.
HIV, bağışıklık sisteminde CD4 hücresi veya T-Helper olarak adlandırılan bir tür beyaz kan hücresine saldırır ve yok eder ve bu hücrelerin içinde kendi kopyalarını oluşturur. Bu hücrelerin daha fazlasını yok ettiği ve kendisinin daha fazla kopyasını oluşturduğu için bağışıklık sistemi yavaş yavaş zayıflar – bu da vücudun diğer enfeksiyonlarla savaşmasını zorlaştırır. Zayıflamış bir bağışıklık sisteminin son aşaması AIDS’dir.
AIDS ilk kez 1981’de bildirildi. İnsandan insana bulaş, korunmasız cinsel temas , HIV ile enfekte bir kişiyle iğnelerin paylaşılması ve kontamine kan transfüzyonu yoluyla gerçekleşebilir. AIDS nedeniyle her yıl neredeyse bir milyon insan ölüyor. Bir pandemi yerine küresel bir salgın olarak adlandırılan WHO’ya göre , en çok etkilenen Afrika’nın belirli bölgelerinde, her 25 kişiden biri HIV ile yaşıyor ve küreselin üçte ikisinden fazlasını oluşturuyor HIV sayımı.

Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) (2002-2003)
Ölen İnsan Sayısı: 774
Neden : SARS-CoV
ABD CDC’ye göre SARS-CoV’nin, henüz belirsiz olan bir hayvan rezervuarından, belki de yarasalardan, diğer hayvanlara (misk kedileri) ve güneydeki Guangdong eyaletindeki ilk enfekte insanlara yayılan koronavirüsün bir türü olduğu düşünülmektedir. 2002 yılında Çin. SARS-CoV, en az 26 ülkeye yayıldı ve 8.000 kişiye daha bulaştı, ancak ölüm oranı diğer pandemilere kıyasla çok düşük kabul edildi. Semptomlar grip benzeri ve ateş, baş ağrısı, ishal ve titremeyi içerir. Pandemi yüksekliğinde bile, 2003 yılında, genel bulaşma riski düşüktü. Singapur, Hong Kong ve Tayvan, gelecekteki salgın hastalıkların beklentisiyle tıbbi protokoller kurmaya teşvik ederek en ağır darbe aldı.

Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) (2012-)
Ölen İnsan Sayısı: 858
Neden: MERS-CoV
Bir koronavirüs türü olan MERS-CoV, ilk olarak 2012 yılında Suudi Arabistan’da tanımlanmıştır. Coronavirüsler, soğuk algınlığından SARS’a kadar çeşitli hastalıklara neden olabilecek geniş bir virüs ailesidir. MERS ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi semptomları olan viral bir solunum hastalığıdır. Ocak 2020 itibariyle, 2.519 kişiye bu virüs bulaştı. Diğer koronavirüslere kıyasla son derece yüksek bir ölüm oranı vardır ve ölümle sonuçlananların neredeyse yüzde 35’i ölmektedir.
01 Haziran 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

ALINTI: Alia Chughtai, aljazeera.com

Google NewsTema Tasarım |