Ana Sayfa Dünya, Gündem 2 Temmuz 2020

DÜNYANIN EŞKİYASI VENEZUELA’YA GİDEN 4 İRAN TANKERİNİN PEŞİNE DÜŞTÜ

ABD, Venezuela’ya doğru giden dört İranlı tanker ele geçirmeye çalışıyorİran ve Venezüella, yaptırımlar uygulayan bir Trump yönetimi…

ABD, Venezuela’ya doğru giden dört İranlı tanker ele geçirmeye çalışıyor
İran ve Venezüella, yaptırımlar uygulayan bir Trump yönetimi karşısında koordinasyonu artırdı.

ABD federal savcılar İran tarafından sağlanan benzinle Venezuela doğru yelken dört tanker ele geçirmek için arıyorlar, son girişim iki arasında giderek daha yakın ticari ilişkileri bozmaya ağır onaylanmış ABD karşıtı müttefikleri.

Columbia Bölgesi federal mahkemesinde Çarşamba günü geç saatlerde verilen sivil para kaybetme şikayeti, satışın ABD tarafından belirlenen bir yabancı terör örgütü olan İran’ın Devrim Muhafız Kolordusu ile bağları olan bir işadamı Mahmoud Madanipour tarafından düzenlendiğini iddia etti .

Savcı Zia Faruqui, “Bu faaliyetlerden elde edilen kârlar, IRGC’nin kitle imha silahlarının çoğalması ve teslimat araçları, terörizme destek ve çeşitli insan hakları ihlallerini içeren yurtiçinde ve yurtdışındaki tüm haksız faaliyetlerini destekliyor.” şikayet iddia ediyor.

Associated Press haber ajansı, İran’ın Birleşmiş Milletler misyonu hakkında yorum yapmak için uzandı, ancak hemen yanıt alamadı.Trump yönetimi, gemi sahipleri üzerinde İran, Venezuela ve Kuzey Kore gibi ABD düşmanlarına karşı yaptırımlara uyma baskısını artırıyor.

Mayıs ayında, küresel denizcilik endüstrisini, tehlikeli gemiden gemiye transferler ve zorunlu izleme cihazlarının kapatılması gibi yaptırımlardan kaçınmak için taktikler arayışına davet eden bir danışmanlık yayınladı – her ikisi de son petrol teslimatlarında kullanılan ve İran ve Venezuela.

Kampanya çalışıyor gibi görünüyor.
Perşembe günü, ABD Hazine Bakanlığı yakın zamanda Venezüella ham petrolünü taşıdığı tespit edilen sekiz gemide yaptırımları kaldırdı. Hareket Çarşamba günü, sahibi kargoların Venezuela’ya doğru ilerlediğinden şüphelenilen Yunanlı bir gemiden ele geçirilen 100.000 varil benzin ihalesini izledi.

Ticari tüccarlar Venezuela’dan kaçarken, Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’nun sosyalist hükümeti giderek İran’a yöneliyor. Mayıs ayında Maduro , normalde bu tür zorluklardan kurtulan başkent Caracas’ta bile günlerce süren gaz hatlarına yol açan kıtlıkları hafifletmek için çok ihtiyaç duyulan yakıt tedarik eden beş İran tankerinin gelmesini kutladı.

Dünyanın en büyük ham rezervlerinin üstünde oturmasına rağmen, Venezuela yeterince yerli rafine benzin üretmemekte ve ABD’deki yaptırımlardan devam eden kriz ve serpinti boyunca toplam ham üretiminin 70 yılı aşkın süredir en düşük seviyeye gerilediğini görmüştür. Maduro o sırada “bizler iki asi, ABD emperyalizminden önce asla diz çökmeyecek iki devrimci ulus” diyoruz. “Venezuela’nın bu dünyada arkadaşları var ve bu konuda cesur arkadaşları var.”

Filonun gelişi, gemilerin beş İran kaptanına yaptırım uygulayarak geri dönen Trump yönetimini kızdırdı. Savcılara göre Çarşamba günü yapılan şikayette adı geçen dört tanker – Bella, Bering, Pandi ve Luna – şu anda Venezuela’ya 1.1 milyon varil benzin taşıyor.

Dört kişiden, Bella şu anda Filipinler’in yanında gemi izleme verileri gösteriyor, Pandi İran ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında iki hafta geçirdikten sonra 29 Haziran’da uydu izleme sistemini kapatmış görünüyor. Diğer ikisi Mayıs ayında Yunanistan’ın yakınındaki Bering ve Umman ile İran arasında kalan Luna’yı gördü.

Savcılara göre, Venezuela’ya sevkiyata katılan şirketlerden biri olan Avantgarde Grubu, daha önce Devrim Muhafızları ile bağlantılıydı ve ABD yaptırımlarından kaçınmaya çalışıyor. Bir Avantgarde üyesi, geçen yıl ABD tarafından Suriye’ye petrol taşıdığı yönündeki suçlamalarla ilgili olarak Birleşik Krallık tarafından ele geçirilen bir gemi olan Grace Devrim Muhafızları 1 tarafından satın alınmasını kolaylaştırdı.

İran suçlamaları reddetti ve Grace 1 sonunda serbest bırakıldı. Ancak ele geçirme, yine de İran’ın İngiliz bayrağı taşıyan bir gemiyi ele geçirerek misilleme yaptığı uluslararası bir açığı tetikledi.

Varlık kaybı şikayetine göre, Şubat ayında isimsiz bir şirket Avantgarde’yi Pandi’deki benzinin satışı için 14.9 milyon dolar nakit ödeme için faturalandırdı. Bununla birlikte, Mandanipour ve isimsiz bir yardımcı komplocu arasındaki kısa mesaj, yolculuğun zorluklarla karşılaştığını gösteriyor.

“Gemi sahibi Amerikan tehdidi nedeniyle gitmek istemiyor, ama onun gitmesini istiyoruz ve hatta gemiyi de alacağımızı kabul ettik.” Mesajına göre, bir alıntısı şikayete dahil edildi.
02 Temmuz 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |