Ana Sayfa Dünya, Gündem 27 Eylül 2020

ELLİ BİN KİŞİ FAŞİST DİKTATÖRLÜĞE KARŞI YÜRÜDÜ

Minsk’te 50 Bin Kişi “Sveta Bizim Başkanımızdır” Sloganıyla YürüdüBelarus’ta 9 Ağustos’ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr…

Minsk’te 50 Bin Kişi “Sveta Bizim Başkanımızdır” Sloganıyla Yürüdü
Belarus’ta 9 Ağustos’ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun kazanmasının ardından “seçimlere hile karıştırıldığı” iddiasıyla protestolar başlamıştı. Protestocular yeni seçimin yanı sıra ülkede anayasa değişikliği talebinde bulunuyor.

Sabah saatlerinden itibaren Minsk’e yoğun bir askeri sevkiyat yapıldığı aktarılırken, askeri zırhlı araçlar da ki ağır makineli silahlar dikkat çekti.

Minsk’te toplanan 50 bin kişi karayoolunu trafiğe kapatarak yürüdü. Protestocular “Sveta bizim başkanımızdır” sloganları atarak Urucca’ya doğru yürüyüşe geçtiler. İnternet erişiminin kesildiği aktarıldı.

DİKTATÖRLÜK REJİMİ GAZETECİLERE HEDEF ALMAYA DEVAM EDİYOR
Belarus rejimi uluslaraarsı kamuyununa bilgi akşını engellemek için gazetecilere saldırılarına devam ediyor. Son olarak Hrodna da gazeteci Olga Kamyagina ve fotoğrafçı Ekaterina Gordeeva’yı tutukladı.

Homel’de gerginlik yer yer çatışmaya dönerken; polis ve askerlerin kullandığı yoğun biber gazından çok sayıda insanın etkinlendiği gözleniyor.

Protestocular Kuzey Minsk’teki Urucca bölgesinde eylemleri sonlandırdıktan sonra resmi ve sivil polislerin Urucca metro istasyonunda tutuklamalar yaptığı bildiriliyor.
27 Eylül 2020 / ÖZGÜR İFADE

Belarus’ta Yaşanan Süreç:

http://ozgurifade.com.tr/avrupa-birliginden-belarus-aciklamasi/
http://ozgurifade.com.tr/belarusta-paramiliterler-protestocu-avina-cikti/
http://ozgurifade.com.tr/belarusta-sular-durulmuyor/
http://ozgurifade.com.tr/belarus-halki-rusya-destekli-diktatore-karsi-direniyor/
http://ozgurifade.com.tr/belarus-halki-polisin-katlettigi-taraikouski-icin-meydanlara-indi/
http://ozgurifade.com.tr/belarus-ayakta-polis-basin-mensuplarini-hedef-aldi/
Google NewsTema Tasarım |