Ana Sayfa Dünya, Gündem, İstanbul, Türkiye 18 Nisan 2020

ELLİ YIL İÇİNDE 10, YÜZ YIL İÇİNDE 19 ŞEHİR SULAR ALTINDA KALIYOR

  ‘Sular Altında Kalacak Şehirlerin İkisi Türkiye’de’ Hükumetlerin koronavirüs COVİD 19 salgınına karşı gösterdiği mücadeleyi onlarca yıldır…

 

‘Sular Altında Kalacak Şehirlerin İkisi Türkiye’de’

Hükumetlerin koronavirüs COVİD 19 salgınına karşı gösterdiği mücadeleyi onlarca yıldır dünyanın altını oyan ve geleceği yok etmeye muktedir küresel iklim değişikliğine karşı aynı duyarlılığı göstermemesi tam bir tezatlık. Oysa bilinmelidir ki bu salgınla mutlaka bilim dünyası başa çıkacaktır; ancak yok olan  gezegenimizin yaşamsal fonksiyonlarını tekrar geri getirmek asla mümkün olamayacaktır. Deniz seviyesi değişimlerinin, yer kabuğu ve okyanus hareketleri ile birlikte iklim değişmelerinin neden olduğu bilimsel araştırmalarda ortaya konmaktadır.

Dünya’nın enerji ihtiyacının yüzde 83’ünü fosil yakıtlarla karşılıyoruz. Her durumda fosil yakıtlar atmosfere karbondioksit gibi sera gazları yayıyor. Bunlar da dünyamızı bir yorgan gibi örterek ısının uzaya kaçmasını önlüyor. Bu sebeple dünyanın ortalama sıcaklığı artıyor. Nitekim 19 yy sonunda 13 derece olan ortalama sıcaklık günümüzde 16 dereceye ulaştı. Bu da güney kutbunda -90 ve Arap çöllerinde 60 derece sıcaklığa karşılık geliyor.

Okyanus ve denizlerdeki su seviyesinin öngörülenden çok daha fazla yükselmekte olduğu bilimsel çalışmalarla ortaya konurken; küresel düzeyde su seviyesi 2100 yılına gelindiğinde toplam 2 metre yükselmiş olacağı ifade ediliyor. Bu yükselişe sebebiyet veren su ise en çok Grönland ve Antarktika’daki eriyen buzullar. Nature yayınlanan bir çalışmaya göre, Antarktika da yılda ortalama 110 gigaton buz kütlesinin eridiği ve bunun Avrupa kıtasından daha büyük olduğu belirtildi. Antarktika da saniyede 2500 ton (1 olimpik havuz), Her iki günde bir 1 gigaton (400.000 olimpik havuz büyüklüğünde) buzullar erimektedir.

Yakın tarihli bir rapora göre, yüzyılın sonunda beklenen sıcaklıktaki 3.6 derecelik Fahrenheit (2 santigrat derece) artış, 2100 yılına kadar dünyadaki permafrostun (Donmuş topraklar) yaklaşık yüzde 40’ının kaybıyla sonuçlanacak. Küresel ısınma araştırmaları 2100 yılında dünya da deniz suyu seviyesinin yarım metreden fazla yükseleceğini ortaya koyuyor. Suların yükselmesinin sonuçları 2050’den itibaren görülmeye başlanacağına dikkat çekilen araştırmalarda 10 şehrin 50 yıl, 19 şehrin de 100 içinde sular altında kalacağını gösteriyor.

Elli Yıl İçinde Sular Altında Kalacak Şehirler:

ENDONAZYA / JAKARTA

Araştırmacılar Endonezya’nın başkenti Jakarta’nın dünyanın en hızlı batan şehirlerinden biri olduğunu ve şehrin 2050’ye kadar deniz altında kalacağını belirtiyor. Volkanik adalar üzerinde ki Endonezya, dünyadaki depremlerin yüzde 81’inin oluştuğu Pasifik Deprem Kuşağı’nda bulunuyor. Araştırmalar şehrin yılda 25 santimetre battığını ortaya çıkardı.

İTALYA / VENEDİK

Dünyanın en romantik şehri son 1000 senedir ufak ufak batıyor ve son 100 yılda batış hızı %300 arttı. Son 100 yılda 24 santimetre batan şehir için İtalya hükümetinin çeşitli projeler üzerinde çalışmaları sürüyor. Kurtarabilecekler mi? Kimse bilmiyor.

NİJERYA / LAGOS

Nijerya’nın kıyısında yer alan Lagos Afrika kıtasının en kalabalık şehri olarak biliniyor. Konumu sebebiyle sellere yatkın olan Lagos’un kıyı şeridi eriyor. İklim krizi sebebiyle deniz seviyesi yükseldikçe şehir için risk artıyor. 2012’de yapılan bir araştırma Nijerya’nın kıyı şeridinin deniz seviyesinden 1 ya da 3 metre yukarıda olduğunu yani oldukça düşük olduğunu ortaya koydu. Bu yıl yapılan bir araştırma ise küresel deniz seviyelerinin bu yüzyıl sonunda 2 metreye kadar artacağını gösteriyor.

ÇİN / BEİJİNG

Çin’in başkenti Beijing için 2016’da yapılan bir araştırma şehrin bazı bölgelerinin yılda 10 santimetreye kadar battığını ortaya çıkardı. Araştırmacılar şehrin batma nedeninin Houston ve Jakarta’da olduğu gibi düzensiz yeraltı suyu çıkarmak olduğunu söyledi. Kıyı şehri olmayan Beijing su kaynağı olarak yeraltı sularını kullanıyor.

ABD / HOUSTON

ABD’nin Texas eyaletinde bulunan Houston da yeraltı suyunun aşırı çekilmesi sebebiyle yıllardır batıyor. Houston Chronicle gazetesi şehrin Harris County bölgesinin 1920’lerden bu yana yaklaşık 3 metre battığını açıkladı. Batışın yılda yaklaşık 2 inç seviyesinde gerçekleştiği ve git gide artabileceği söyleniyor. Yeraltı suyunun çekilmesine bir düzenleme getirilmesi gerektiği parlamento tarafından sıkça gündeme getirilse de özel sektör tarafından işletilen kuyular soruna dikkat etmiyor.

ABD / NEW ORLEANS

ABD’nin Louisiana eyaletinde bulunan New Orleans şehrinin üçte biri 1930’lu yıllardan beri deniz seviyesinin altında. 2005 yılında Katrina kasırgası yaşandığında bu oran yarıya kadar çıktı. Kıyıya çok yakın olan ve toprağı çok ‘gevşek’ olan bu şehir risk altında. Batmanın yanı sıra bilim insanları şehrin yılda 1 santimetre aşağı doğru indiğini keşfetti.

ABD / WASHINGTON

ABD’nin başkenti de batan şehirler arasında. 2015’te yapılan bir araştırma Washington’ın gelecek 100 yıl içinde 15 santimetreye kadar aşağı çökeceğini ortaya koydu. Washington’ın batma nedeni ise hepsinden farklı. Şehrin batma sebebi son buzul çağından kalan bir buz parçası. Bir mil yüksekliğindeki buzul binlerce yıl önce erimeye başladığında şehir de batmaya başladı. Bilim insanları bölgenin daha binlerce yıl sürebilecek bir batma sürecinde olduğunu söylüyor.

MEKSİKA / MEXCİCO CİTY

Mexico City, Aztek’lerin başkenti Tenochtitlan ‘ın üzerine kurulmuş şimdilerde 20 milyon kişinin yaşadığı dünyanın en büyük metropollerinden biridir ve bu şehir şu an yavaş yavaş batıyor. Şehrin tabanının kurumuş bir göl üzerinde olması çökmelere neden oluyor ve son 60 yılda 10 metre batmış. Burada gezerken dikkat etmekte fayda var.

GAMBİA / BANJUL

Banjul, deniz seviyesinin 1 metre yükselmesi sonucu denizler altında kalacak bir şehir. Gambia hükümeti bununla ilgili önlemler almaya çalışsa da bilim adamlarına göre bu sonuç kaçınılmaz olabilir.

TAYLAND / BANGKOK

Bangkok ciddi bir tehlike altında. Deniz suyu seviyesinin artmasıyla birlikte şehir batıyor. Bilim adamları şehrin sokaklarının kanal olacağını belirtiyor ve şehir planının bu yönde yapılması gerektiğini savunuyor, buna rağmen henüz Tayland hükümeti bununla ilgili bir çalışma başlatmış değil.

100 YIL İÇİNDE SULAR ALTINDA KALACAK ŞEHİRLER:

Amsterdam – Hollanda, Atina – Yunanistan, Barcelona – İspanya, Dublin – İrlanda, Glasgow – İskoçya, Hamburg – Almanya, Helsinki – Finlandiya, İstanbul – Türkiye, İzmir – Türkiye, Kopenhag – Danimarka, Lizbon – Portekiz, Porto – Portekiz, Londra – İngiltere, Marsilya – Fransa, Napoli – İtalya, Odessa – Ukrayna, Rotterdam – Hollanda, St. Petersburg – Rusya, Stockholm – isveç, Kalküta-Hindistan, New York-Amerika, Miami-Amerika, Tianjin-Çin, Şamgay-Çin, Honk Kong-Çin ve Hanoi – Vietnam olarak dikkat çekiliyor.

DÜNYA TARİHİNDE BATMIŞ ÜNLÜ ŞEHİRLER VAR:

Türkiye’den Dolichiste antik  kentinin de bulunduğu Dünya tarihinde batarak sular altında kalmış bir çok ünlü şehir bulunmakta.

Mısır-Kleopatra’nın İskenderiyesi, Hindistan-Cambay Harabeleri, Hindistan-Shore Temple (Sahil Tapınağı), Çin-Lion, Jamaika-Port Royal, Hindistan-Dwarka, Japonya-Yonaguni Adası, Yunanistan-Pavlopetri,  Meksika-Santiago Tapınağı, İngiltere-Norfolk Sea Henge,İngiltere-Dunwich, İngiltere-Ravenser Odd, İtalya-Baiae, Girit-Olous, Mısır-Heracleion (Thonis), Yunanistan-Pavlopetri, Türkiye-Kekova / Dolichiste (Antalya), İsrail-Atlit Yam Carmel, Guatemala-Atitlán Gölü / Sambaj ve Chiutinamit, Tunus-Neapolis bunlardan bazıları.

18 Nisan 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

KAYNAKLAR: PNAS, IPCC, TUDAV, Nature, dpa, AFPTema Tasarım |