Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık 22 Mayıs 2020

ERKEKLER KORONAVİRÜSTEN NEDEN DAHA ÇOK ÖLÜYOR? İŞTE NEDENİ!

‘Erkeklerin Kadınlara Göre Koronavirüsten Ölüm Oranlarının Fazla Olmasının Nedeni Testosteron (Erkeklik hormonu) Hormonuymuş’ Erkeklik hormonunun koronavirüsten koruyabileceği…

‘Erkeklerin Kadınlara Göre Koronavirüsten Ölüm Oranlarının Fazla Olmasının Nedeni Testosteron (Erkeklik hormonu) Hormonuymuş’

Erkeklik hormonunun koronavirüsten koruyabileceği iddia edildiKadınlık hormonu östrojenin koronavirüse karşı koruduğu iddia edilirken Hamburg Eppendorf Üniversitesi Tıp Merkezi’nde yürütülen bir ön çalışmada ise koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden erkeklerin yüzde 70’e yakınında testosteron seviyelerinin yetersiz olduğu belirlendi.

Hattat Klinik Üroloji ve Androloji Uzmanı Prof. Dr. Halim Hattat “Araştırmada hastanın durumunu ağırlaştıran sitokin fırtınasına, düşük testosteronlu erkeklerde daha sık rastlandığı görülüyor. Testosteron hem erkek hem de kadınlar da vücudun viral enfeksiyonlarla mücadele de dâhil olmak üzere çeşitli bağışıklık tepkilerini düzenlemede büyük önem taşıyor” dedi.

Prof. Dr. Halim Hattat testosteron hormonunun diğer etkilerine de değinerek şunları söyledi: “Testosteron hormonunun cinsel istek üzerinde önemli bir etkisi var. Daha anne karnında etki göstermeye başlayan bu hormon erkek özelliklerinin oluşmasına katkıda bulunuyor. Cinsel organların gelişimi, ergenlikte kas kütlesi, ses kalınlaşması, vücut kıllarında artış gibi erkeksi vücut yapısının oluşmasında rol oynuyor. Erişkin dönemde ise testosteron libido, cinsel aktivite, orgazm ve boşalma sıklığı üzerinde etki gösteriyor.

Bu önemli hormon maalesef yaşla birlikte her yıl giderek azalarak orta yaşlarda artık eksikliğini belli etmeye başlıyor. Bu şikâyetler arasında cinsel isteksizlik, sertleşme sorunu, göbeklenme, güç kaybı gibi cinsel ve genel yan etkiler var. Son yıllarda ise testosteronun çok daha erken yaşlardan itibaren düştüğüne tanıklık ediyoruz. Özellikle yaşam tarzının bu noktada önemli bir etkisi var. Dolayısıyla hem cinsel şikâyet yaşayan hem de testosteronu arttırmaya çalışan erkeklerde artış var.”

Testosteronu arttırmanın en kolay yolunun eksiklik durumunda takviye kullanmak olduğunu belirten Prof. Dr. Hattat, “Dikkatle yapılması gereken bu tedavi hem takip hem özen gerektiriyor. Aksi takdirde bir tedavi değil doping şekline dönüşebiliyor. Eksiklik ise basit bir kan testiyle anlaşılabiliyor. Sertleşme ve boşalma işlevi de desteklendiğinde testosteronun yarattığı libido kaybı gibi şikâyetler oldukça rahatlatılıyor” dedi.

Prof. Dr. Hattat testosteronu doğal yollardan arttırmak için yapılabilecekleri şöyle sıralıyor:
1. Yeterli uyuyun: Uykusuzluk vücudun normal çalışması ve testosteron üretimi için gerekli olan hormon ve kimyasalları bozuyor. Bir çalışmada sadece bir hafta kısıtlanmış uyku uyuyan erkeklerde testosteron seviyelerinin yüzde 15 azaldığı gösterildi. Bu yüzden özellikle uyku apnesi gibi bir probleminize varsa özellikle dikkat edin. Her gece 7-8 saat uyku uyuyun.
2. Sağlıklı bir kiloya inin: Vücuttaki yağ fazlalığı dolayısıyla salgılanan kimyasallar testosteron üretimini azaltıyor. Özellikle göbeklenmesi olan, karın içi yağ fazlalığı yaşayan erkekler dikkat.
3. Düzenli cinsel aktivitede bulunun: Cinsel aktivite testosteron seviyelerini olumlu etkiliyor. Burada periyodik bir beraberliği hedeflemek önemli. Özellikle 3 haftadan az bir sıklıkta cinsel aktivitede testosteron seviyeleri düşmeye başlıyor.
4. Hareket edin: Günde minimum 10 bin adım hedefi cinsel sağlık için de geçerli. Düzenli egzersiz yapan erkekler hem stres kimyasallarından kurtuluyor hem de hormon sistemlerini olumlu etkiliyor.
5. Psikolojiye dikkat: Testosteron üretimi duygusal beyinle iş birliği içinde gerçekleştiriliyor. Bu yüzden hayat tatmini az, stresini yönetemeyen, huzursuz, endişeli, mutsuz, depresif erkeklerde testosteron daha az üretilip andropozu erken başlatabiliyor.
6. İlaçları değerlendirin: Vitamin D, magnezyum, çinko seviyeleri testosteron üretimi için önemli. Eksiklik durumlarının tespit edilip desteklenmesi testosteron seviyesini olumlu etkiliyor. Bunun dışında bazı ilaçların örneğin kolesterol ilaçlarınızın testosteron üzerine olan etkilerini hekiminizle değerlendirmeniz faydalı olacaktır.
7. Sağlık sorunlarını gözden geçirin: Testosteron üretimi kabakulak, ortakulak enfeksiyonu gibi bazı hastalıklarda ve inmemiş testis probleminde, böbrek-karaciğer sorunlarında, tiroid problemlerinde ya da beyinde testosteron üretimini etkileyen bölümlerin hastalıklarında azalabilir. Bu nedenle kendi kendinize değil bir uzmanla iyi inceleyerek testosteron seviyelerinizi değerlendirin. DHA

ALMAN HASTANESİ 11 MAYIS’TA TIBBİ BULGULARI DUYURDU

11 Mayıs 2020 de Hamburg-Eppendorf Üniversite Tıp Merkezi’nde düşük testosteron seviyesine sahip erkek koronavirüs hastalarının COVID-19’dan ölme olasılığı daha yüksek

• Alman hastanesi yoğun bakım ünitesinde 45 COVID-19 hastanın hormon düzeylerini değerlendirdi

• Kabul edilen erkeklerin büyük çoğunluğunun düşük testosteron seviyesine sahip olduğu bulundu

• Testosteron, vücudun bağışıklık sisteminin samanlaşmasını durdurabilir

• Seks hormonunun düşük seviyeleri vücudun bağışıklık tepkisini düzenleyemez ve ölümcül olabilen bir ‘sitokin fırtınasına’ yol açar

Almanya’da araştırmacılar, Hamburg-Eppendorf Üniversite Tıp Merkezi’nde yoğun bakım ünitesine kabul edilen 45 yeni tip corona virüs (Covid-19) hastasını inceledi. Hastaların 10 tanesinin kadın, 35’inin erkek, yedisinin oksijene ve 33’ünün ventilatöre bağlandığı belirtildi. Söz konusu 9 erkek ve 3 kadın hastanın tedavinin ardından hayatını kaybettiği belirtildi.Her hastanın hormon düzeyleri yoğun bakım ünitesindeki ilk günlerinde değerlendirildi. Covid-19 hastalarından alınan numuneler testosteron ve dihidrotestosteron da dahil olmak üzere 12 hormon için test edildi.

TESTOSTERON ERKEK BAĞIŞIKLIĞINDA ÖNEMLİ BİR ROL OYNUYOR

Araştırmacılar, testosteronun vücudun viral enfeksiyonlarla mücadele de dahil olmak üzere çeşitli bağışıklık tepkilerini nasıl başlattığı ve düzenlediğinin anahtarı olduğunu söyledi.Uzmanlar testosteronun ana erkek cinsiyet hormonu olduğu için erkeklerin bağışıklığında önemli bir rol oynadığını vurguladı.

Çalışmada, Alman hastanesinde yoğun bakım ünitesine gönderilen erkek Covid-19 hastalarından üçte ikisinden fazlasında (yüzde 68,6) düşük testosteron seviyeleri kaydedildi. Buna karşılık, kadın hastaların çoğunda (yüzde 60) bağışıklık tepkisi nedeniyle daha yüksek testosteron seviyeleri bulundu.

Düşük testosteron seviyeleri erkeklerde bağışıklık yanıtını kontrol edemezken, çalışma kadın Covid-19 hastalarında daha yüksek testosteron seviyelerinin önemli bir enfeksiyon yanıtına bağlı olduğunu bulundu.

TESTOSTERONUN AZLIĞI SİTOKİN FIRTINASINI TETİKLİYOR

Araştırmaya katılan Hamburg’daki Leibniz Deneysel Viroloji Enstitüsü’nden Profesör Gülsah Gabriel, “Ölen erkek Covid-19 hastalarının çoğunda düşük testosteron seviyeleri vardı. Bu nedenle, erkeklerde düşük testosteron seviyeleri, solunum virüslerinin ‘stokin fırtınaları’nı tetiklemesiyle şiddetli ve hatta ölümcül hastalık sonucu için bir risk faktörü gibi görünüyor” açıklamasını yaptı.

COVİD-19 HASTALARININ ÖLÜMÜNE YOL AÇAN SİTOKİN FIRTINASI NEDİR?

‘Sitokin fırtınası’ ile tetiklenen yıkıcı akciğer iltihabı, corona virüs hastalarının ölümündeki en önemli etken olarak düşünülüyor. Bağışıklık sisteminin yaralanma veya enfeksiyona tepkisinde yer alan bir grup hücreye sitokin adı veriliyor. Stokinler problemin ortaya çıktığı yere gitmek için yarışırlar ve vücudu yabancı bir istilacıya karşı savunmak için daha fazla bağışıklık hücresi göndermesi için vücuda sinyal gönderirler.

Vücudun kendini iyileştirmesinde önemli bir rol oynayan sitokinler bir süre sonra yıkıcı hasara yol açabilirler. Bağışıklık hücrelerinin akışı kalıcı olduğunda, bağışıklık sisteminin korumaya çalıştığı dokulardaki hücreleri öldürmeye başlayan iltihaplanmaya neden olurlar. Sitokin hücrelerinin aşırı miktarda sinyal vermesi nedeniyle çok uzun süre iltihaplanma kontrol dışı kalabilir. Bu iltihap, ise corona virüs hastalarının akciğerlerini dolarak solunum yetmezliğine neden olur. Eğer iltihaplanma kontrol edilemezse hastaların birçoğu hayatını kaybeder. dailymail.co.uk

22 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE

Testosteron nedir konusunda ‘ERKEKLERDE TESTOSTERON HORMONU SORUNU’ başlıklı yazı ilginizi çeke bilir:
http://ozgurifade.com.tr/erkeklerde-testosteron-hormonu-sorunu/

Stokin Fırtınası Nedir konusunda ‘KORONAVİRÜS MÜCADELESİNDE SİTOKİN FIRTINASI TEHLİKESİ’ başlıklı yazı ilginizi çeke bilir:

http://ozgurifade.com.tr/koronavirus-mucadelesinde-sitokin-firtinasi-tehlikesi/

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |