Ana Sayfa Gündem, Sağlık 22 Mayıs 2020

ERKEKLERDE TESTOSTERON HORMONU SORUNU

‘Testosteron Hormonu Nedir?…Eksikliği Nasıl Anlaşılır!…Nasıl Arttırılır?…Hangi Yiyecekler Yararlı!…Hangi Yiyecekler Zararlı!’ Testosteron Nedir? Erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron,…

‘Testosteron Hormonu Nedir?Eksikliği Nasıl Anlaşılır!Nasıl Arttırılır?Hangi Yiyecekler Yararlı!Hangi Yiyecekler Zararlı!’

Testosteron Nedir?

Erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron, kanda SHBG(sex hormone-binding globülin) hormonuna bağlanarak organlara taşınır ve oralarda kas gelişimi, bağışıklık sistemi, libido, vücudun kıllanması, hastalıklara yatkınlık, otizm, depresyon, kişilik ve cinsel isteği arttırıcı gibi daha birçok konuda etkin rol oynayacak olan reaksiyonların başlamasına sebep olur. Erkeklik hormonu olarak bilinmesinin sebebi erkek vücudunda daha yüksek oranda bulunuyor olmasıdır. Yetişkin bir erkekte, bir kadına göre 40-60 kat fazla bulunur fakat kadınların vücudunda da bulunan bir hormondur. Kadın vücudunda bu hormonun dengesi çok önemlidir. Fazla olması halinde davranışsal açıdan etkisi yüksek olur. Peki, Testosteron nasıl artar? Testosteronun işlevleri nelerdir? İşte, Testosteron hormonu (cinsel gücü arttırma) ve bilinmesi gerekenler…

Testosteron Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Peki vücutta yeterince testosteron olmazsa ne olur? Bu probleme hipogonodizm de denebilir. Cinsel arzunun azalması, İnsülin direncini yükseltme, şeker problemleri, Uyku problemleri, Kas kütlesi koruyamama, Halsizlik, yorgunluk, Kemiklerin zayıflaması, Düşük konsantrasyon, Psikolojik olarak dengesizlikler

Testosteronun İşlevleri Nelerdir?

Testosteron cinsiyet belirlenmesi açısından da önemlidir. Erkek bireyin boşalması ve dişi yumurtasının dişi spermiyle birleşimi sonucunda oluşan embriyo, XX kromozomuyla oluşur. Rahimde maruz kaldığı testosteron seviyesi, cinsiyeti belirler. Fetüs, 2 ay boyunca Y kromozomunun anneden gelen testosteronu etkilemesiyle cinsiyetini oluşturur. Bebeğin cinsiyetinin en erken 3. aydan itibaren belirlenebilmesi bu yüzdendir. Bu hormonun dengesi çok önemlidir. Anne karnında yeterli seviyede testosteron üretilmediyse çocuk ilerde çift cinsiyetli ya da cinsiyet değiştirmeye meyilli olabilmektedir. Testosteron hormonu çocuğun sağ elini veya sol elini kullanacağına kadar çok farklı kararları da belirler. Yapılan araştırmalarda beyin fonksiyonlarıyla doğrudan bağlantısı olduğu tespit edilmiş ve çocuklardaki geç konuşma sorunlarına bu hormonun sebep olduğu da gözlemlenmiştir.

Erkek çocuklarda anne karnında son 3 ayda maruz kalınan testosteron çok yüksek ise konuşma güçlüğü yaşandığı tespit edilmiştir. Kızlarda ise tam tersi son 3 ayda yetersiz testosterona maruz kalındığında konuşma güçlüğü görülmüştür. Yani anne karnındaki son dönemde yüksek testosteron erkek çocuklarda kötü etki yaratırken kız çocuklarda olumlu etki yaratmaktadır. Testosteronun bir diğer etkili olduğu nokta da kas gelişimidir. Yıpranan kas dokusunun onarılmasında ve yağların yakılmasındaki etkisi yüksektir. Bu yüzden vücut geliştiricilerin önemsediği bir konudur. Doğal besinler ile seviye yükseltilemezse gıda takviyeleri ile tamamlanır. Özellikle 30 yaşından itibaren testosteron hormonu düşüşe geçer. Vücuttaki seviye düştüğündeyse kas dokusu oluşumu yavaşlar ve yağlanma daha hızlı olur. Yaşlandıkça göbeklenmek ve kilo almanın bir diğer sebebi budur.

Testosteron Arttırmak Amacıyla Tüketilen Besinler:

Erkekler açısından oldukça önemli bir özelliği sahip olan testosteron, kadınlar açısında da önemlidir ancak erkeklerdeki oranı kadınlara göre daha yüksektir. Peki, özellikle erkeklik hormonu olarak dillendirilen testosteron nasıl yükseltilir? Günlük tükettiğimiz hangi besinler içerisinde testosteron arttırıcı maddeler yer almaktadır? İşte, özellikle erkeklerin merak ettiği cinsellik hakkında bilinmesi gerekenler arasında bulunan testosteron arttırıcı yiyeceklerin listesi…

1. Tereyağı

Testosteron, vücut içerisinde çok fazla hayati rol oynayan erkek cinsiyet hormonodur. Bu hormonu arttırmak için kullanılan besinlerin başında da hakiki tereyağı gelmektedir. Eğer vücudunuzun yağ ihtiyacı yeterli miktarda karşılarsanız, otomatik olarak testosteronun artacağından emin olabilirsiniz. Sizlere tavsiyemiz, yağların kilo aldırdığını düşünüp yağ alımını engellemeyin. Yeteri kadar yağ alımı vücudunuz için hiçbir sıkıntı yaratmamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, testosteronu arttırmak için doymuş yağlar, hayvansal kaynaklı yağlar, tekli doymamış yağlar, zeytin yağı ve kanola yağı tüketilmesidir.

2. Zeytinyağı

Testosteron arttıran besinler arasında yağların ne kadar önemli olduğunu yukarıda vurguladık. Bu yağlar arasında nasıl ki tereyağı etkiliyse bunun yanı sıra hakiki zeytinyağı da aynı şekilde etkilidir.

3. Yumurta

Tüm zamanların en sağlıklı besinliler arasında bulunan yumurta, vücut içerisinde testosteron arttıran yiyeceklerden bir tanesidir. Testosteron arttırıcı özelliği bulunan yumurta, protein ve amino asit bakımından oldukça etkilidir. Bu iki besinde testosteronu attıran özellikleri içerisinde barındırmaktadır.

4. Peynir

Ülkemizde kahvaltı sofralarında her daim yer alan beyaz peynir, Testosteron seviyesini arttıran besinler arasında oldukça önemli konumdadır. Bunun en önemli sebebi ise içerisinde D vitamini bulundurmasıdır.

5. Yağsız Kırmızı Et

Testosteron seviyesini arttıran besinler arasında yer alan Yağsız kırmızı et hem protein hem de amino asit bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda vücudun demir ve çinko eksikliğini de engellemektedir. Demir ve çinko da testosteronu arttıran besinler arasındadır.

6. Muz

Muz, testosteron yükselten besinlerden bir tanesidir çünkü muz bromelain enzimi, potasyum ve B vitaminlerini içerisinde barındırmaktadır.  Bu besinlerin hepsi vücuttaki doğal Testosteron üretiminde yardımcı olmaktadır.

7. Kuruyemişler (Kaju, Badem, Ceviz, Fındık, Fıstık)

Sağlıklı beslenmek amacıyla tüketilenkuru yemişler, aynı zamanda içerisinde bulundurduğu besinler sayesinde testosteron arttırmak amacıyla da tüketilmektedir.

8. Karides

Deniz ürünlerinden bir tanesi olan karides, doğal hormon seviyesini, özelliklede testosteron seviyesini arttırmak için oldukça sağlıklı bir gıda türüdür. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi olarak karidesin içerisinde bulunan D vitamini gösterebiliriz. Yukarıda da belirttiğimiz üzere D vitamini vücutta T seviyesini arttıran en önemli besinler arasındadır.

9. D Vitamini İçeren Yağlı Balıklar (Somon, Ton, Uskumru)

Testosteron, erkeklerin üreme fonksiyonlarını etkileyen unsurların başında gelmektedir. T seviyesini arttıran bütün besinlerin içerisinde D vitamini yer almaktadır.

10. Brokoli, Ispanak, Karnabahar ve Lahana

Brokoli, karnabahar, ıspanak, lahana gibi yeşillikler vücuttaki testosteron hormonunu arttırmada önemli özelliklere sahiptir. Bu yüzden kesinlikle ama kesinlikle yeşil besinler tüketmeye özen gösterin.

Testesteron Hormonu Nasıl Artar?

Rekabet ve hırs güdüsü, testosteron seviyesi yüksek kişilerde daha fazladır. Yarışmaya ve kazanmaya olan ihtiyacı arttırır. Doğaya baktığınızda genel olarak erkeklerin dişileri etkileyebilmek adına güç gösterisi yaptıkları ve birbirleriyle rekabete girdikleri görülür. Temel anlamda bu erkeklik içgüdüsüne yani testosterona dayanır. Rekabet ve hırs güdüsü iş yaşamında da başarı getiren faktörler oldukları için bu hormonun yüksek olması kariyeriniz için iyi olabilir.

Kariyeriniz için dahi gerekli hormon olan Testosteron arttırmak için yapılması gerekenler şunlardır:

1. Stresi Azaltın ve Kilo Verin

Stres ile üretilen kortizol hormonu testosteronun üretilmesini engeller. Bu yüzden mümkün olduğunda stres yapmamaya özen gösterin. Stres tüm vücudunuza olduğu gibi bu hormona da zarar veriyor ve üretimini düşürüyor. Kilo vermeniz de önemli. Eğer fazla kilolarınız varsa bu hormonun üretimi de azalıyor. Zaten bu hormonun salgılanmasını arttırdığınız zaman daha hızlı yağ yakmaya başlayacaksınız. Sağlıklı beslenerek ve spor yaparak testosteron seviyesini arttırabilir, fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

2. Spor Yapın

Spor yapmak her şeye iyi geldiği gibi testosteronu da arttırır. Özellikle ağırlık idmanları kasları zorlayacağı için bu hormon salgısını arttırır. Aynı zamanda ne kadar çok kas grubunu çalıştırırsanız o kadar fazla salgılanır. Yüzme, tenis, squat gibi spor hareketleri daha çok arttırır. Testosteron aynı zamanda güç sağlar. Bu yüzden en fazla zorlanacağınız hareketleri yapmak ve kaslarınızı zorlamak faydalı olacaktır.

3. Düzenli Uyuyun

Araştırmalara göre gece uykusunu 5 saate düşüren erkeklerin gün içindeki testosteron miktarları ölçülmüş ve %10-15 oranında azaldığı gözlemlenmiştir. Uyku, vücudun dinlendiği ve düzenlendiği safha olduğu için mutlaka düzgün uyumaya özen gösterilmelidir. Az uyku ile düşen testosteron, beraberinde daha hızlı kilo almayı ve kas kaybını kolaylaştırır.

4. Sigaradan ve Alkolden Uzak Durun

Sigara içindeki zararlı maddeler sebebiyle testosteron üretimini de düşürücü etkiye sebep olur. Ayrıca vücutta birçok soruna yol açacağı için dolaylı olarak da bu hormonun düşmesini sağlayacaktır. Alkol alındığında karaciğer onunla uğraşırken bir madde üretir ve bu madde testosteron üretimini engeller. Yapılan araştırmalara göre özellikle bira içinde bulunan maddelerin testosteron seviyesini daha yüksek oranda etkilediğini ortaya koymuştur.

5. Sağlıklı Yağlar Tüketin

Doğal besinlerdeki yağlar, testosteron üretiminde etkin görev alırlar. Zeytinyağı, tereyağı, balık yağı ve kuruyemişlerdeki yağlar mutlaka tüketilmelidir. Diyet sebebiyle bu yağların tüketimi bırakıldığında testosteron seviyesinin %40 oranında düştüğü gözlemlenmiştir. Unutmayın bunları yediğinizde yükselen testosteron seviyesi, kas dokusunun artmasını ve yağların yakılmasını hızlandıracaktır. Tabi kararında tüketildiği sürece… Mısırözü yağı, Ayçiçek yağı, margarin gibi suni yağlardan ise uzak durmalısınız. Suni yağlar testosteron seviyesini düşürmektedir.

Testosteron Arttırıcı Vitamin ve Mineraller:

Belli başlı bazı vitamin ve mineraller testosteron artırıcı bir etki yaratmaktadır. Düzenli olarak belli başlı bazı besin kaynaklarından tüketim yapılarak, bu mineral ve vitaminler ile testosteron hormon oranını artırmak mümkün.

– D vitamini; Testosteron hormonu artışı sağlanması için D vitamini büyük öneme sahiptir. Testosteronun östrojen hormonuna dönüşmemesi ve serbest kalması adına vücutta mutlaka dengeli şekilde yer almalıdır.

– Çinko; Büyüme hormonunda önemli bir kaynak olarak çinko, testosteron hormonu noktasında etkilidir.

– Magnezyum; Magnezyum eksikliği vücutta testosteron hormonu seviyesinin düşmesine sebebiyet verir. Günlük tüm bu kaynaklar ihtiyaç doğrultusunda farklı besin kaynakları üzerinden elde edilmelidir.

UYARI !

Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

22 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE

KAYNAKLAR: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, andropique.ca, medikalakademi.comTema Tasarım |