Ana Sayfa Gündem, Maltepe, Sağlık, Yazarlar 13.08.2020 175 Görüntüleme
EYD Derneği Engelli Sorunları Raporunu Açıkladı

EYD Derneği Engelli Sorunları Raporunu Açıkladı

EYD Derneği Genel Başkanı Bülent İnce 30 Haziran 2020 de engelli bireylerin yaşadığı zorluklarla ilgili bir rapor hazırladı.

Raporu Maltepe Belediyesine, meclis üyelerine, ilçede ki tüm siyasi parti teşkilatlarına gönderdiklerini söyleyen Bülent İnce, engelli sorunlarına bu derece duyarsız kalınması camiamız için çok üzüntü vericidir dedi.

Bülen İnce’nin hazırladığı rapor şöyle:

Maltepe 50.000’e yakın engelli nüfusunu bünyesinde barındıran İstanbul’un önemli bir ilçesidir. Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneği olarak engellilerin sorunlarına çözüm beklerken, yerel yönetimlerin bu konunun odağında olduğunun bilincinde olarak, yetki alanlarının üzerinde talepte bulunmadan, aşırıya kaçmayan makul istekleri dile getirerek, bir sivil toplum kurumu olarak sorunları yerinde tespit edip yetkilileri bilgilendirmek, uyarmak ve yol gösterici bir misyon üstlenmek temel kuruluş amaçlarımızdandır.

Genel merkezimizin de Maltepe’de olması nedeni ile ilçemizdeki engellilerin tespit edebildiğimiz sorunlarını aşağıda maddeler halinde belirtmeye çalıştık. Dikkate alınacağı umuduyla…

1- Maltepe ilçesinde, esnafa ve özel sektöre ait yapıların büyük çoğunlukla engelli erişimine uygun olmadığını belirtmeliyiz. Esnaflar yasalara göre yapmak zorunda oldukları engelli erişimine ait düzenlemeleri yapmamakta ya da cezai yaptırımlardan kaçmak için engelli erişime yönelik standartlara uymayan düzenlemeler yapmaktadırlar. Esnafların eşyalarını yaya kaldırımını kapatacak şekilde teşhir etmesi ve dolayısıyla yürünecek alan bırakmaması, görme engelli ve tekerlekli sandalyeli yurttaşların ve hatta engelli olmayan diğer yurttaşların mağduriyet yaşamasına neden olmaktadır.

2- Engelli lavabosu ilçemizin en büyük sıkıntılarından biridir. Halihazırda ilçemizde üç adet engelli lavabosu bulunmaktadır. Bu ise kırk bineyaklaşan engelli nüfusunun ihtiyacını karşılamaktan çok uzaktır. Bu ihtiyacın giderilmesi için kentin merkezi noktalarında engelli yurttaşlarımızın kullanabileceği makul sayıda engelli lavabosunun bir an evvel yapılması elzemdir.

3- Türkan Saylan Kültür Merkezinin çıkışındaki metro asansörü hala çalışmamaktadır. Bu yüzden ilçemizin önemli bir kültür-sanat merkezi olan bu mekandan engelli yurttaşlarımızın yeterince yararlanamaması hepimizi üzmektedir. Bu konuda engelli yurttaşlarımızdan derneğimize birçok şikâyet ulaşmıştır. Daha fazla sürüncemeye bırakmadan bu konunun bir an evvel halledilmesini bekliyoruz.

4- Maltepe Belediyesinin Engellilerden Sorumlu Başkan Yardımcılığı makamı üzülerek ifade etmeliyiz ki ortopedik ve görme engelli yurttaşlarımızın erişimine uygun değildir. Birçok defa sözlü olarak yaptığımız uyarı ve isteklerimize rağmen düzeltilmeyen bu durumun engelli yurttaşlarımızı çok üzdüğünü yetkililerin bilmesini isteriz. Ya makam odasına engelli yurttaşların çıkması sağlanmalı ya da makam odası alt katta bir yere taşınmalıdır.

5- Maltepe Belediyesine ait tek engelli aracı, engelli vatandaşların taleplerinden daha çok genel hasta ihtiyaçlarına yönelik ambulans hizmeti vermektedir. Engelli yurttaşlarımızın öncelikle faydalanması gereken bu hizmetten yeterince faydalanamaması engelli yurttaşlarımız arasında büyük bir infial yaratmakta, yurttaşlarımız araçlarının bir an evvel kendilerine tahsis edilmesini beklemektedir. Belediyenin genel hasta ihtiyaçları ile engelli ihtiyaçlarını ayrı ayrı ele alması halinde sorunun çözümü kolaylaşacaktır.

6- Maltepe Belediyesine ait Bahadır Erdoğdu Rehabilitasyon Merkezi maalesef var olan olanaklarını yeterince kullanabilecek yönetim performansı gösterememektedir. Eğitim verilen engelli bireylerin sosyo- psikolojik ve fiziksel durumunun yöneticiler tarafından çok iyi anlaşılmadığı, eğitim kadrosunun birkaç istisna dışında yeterli donanıma alanında ülkemizin sayılı merkezlerinden biri olabilecek potansiyeli bünyesinde taşıyan bu kurum, yukarıda anlattığımız nedenlerden dolayı ilçemizdeki engelli yurttaşlarımızın tercih edeceği bir eğitim ve rehabilitasyon merkezi olmaktan çıkmış durumdadır. Engelli aileleri çıkış yolu olarak başka kurumları tercih eder hale gelmişlerdir. Bu güzide kurumumuzun bir an evvel daha verimli ve ihtiyaçlara yanıt verebilecek bir eğitim düzeyine sahip olabilmesine yönelik çalışmalara bir an evvel başlanılmalıdır.

7- Ailelerin engelli çocuklarını ya da yakınlarını güvenle bırakabilecekleri, engelli yurttaşlarımızın keyifle vakit geçirecekleri, kaldıkları süre içerisinde tüm ihtiyaçlarının karşılanacağı, ailelerin ise bu sayede günlük rutin işlerini rahatlıkla yerine getirebilecekleri Gündüz Bakım Merkezlerine ihtiyaç vardır. Engelli aileleri için çok önemli olan bu talebin karşılanması belediyemizin sosyal duyarlılığını ön plana çıkaracak en önemli çalışmalarından biri olacaktır.

8- Maltepe Belediyesinin engelli yurttaşlarımızın üretim faaliyetlerine dahil edilmesine ve istihdam taleplerinin karşılanmasına yönelik güzel bir örnek oluşturan Engelli Üretim Merkezinin faaliyete geçmesini engelliler adına önemli bir kazanım olarak görmekteyiz. Fakat ne var ki ilçemizdeki engelli yurttaşlarımız bu merkezden gerektiği kadar yararlanamamaktadır. Maltepe’de ikamet eden engelli yurttaşlarımızın dikkatini çekecek tanıtımların yapılmadığını ve büyük bir çoğunluğun bu merkezden haberdar olmadığını görmekteyiz.
Sınırlı sayıda kişiye istihdam sağlayan bu merkezin hem üretim çeşitliliğini artıracak hem de daha kalabalık bir kitlenin istihdamını sağlayacak büyüklüğe kavuşturulmasının,üretken bir engelli kitlesi yaratmak yolunda önemli bir adım olacağı aşikârdır.

9- Kaldırımlar, yaya geçitleri, sinyalizasyon sistemi özensiz, dikkatsiz ve standart dışı yapılmaktadır. Özellikle ortopedik ve görme engellilerin bu anlamda büyük bir mağduriyet yaşadığını belirtmeliyiz.

10- Maltepe Belediyesi en az bir işaret dili tercümanı istihdam etmeli ve işaret dili farkındalık çalışmaları yapmalıdır. Belediyeye ait özellikle halkın sahip olmadığı yaptığımız gözlemler sonucu anlaşılmaktadır. Kendi yakın temasta olduğu altın masa vs. gibi birimlerdeki personele işaret dili eğitimi verilmelidir.

11- Zihinsel engelli çocuklarımızın sosyal hayata katılmasını ve istihdam sürecinde yer almasını çok önemsiyoruz. Bu amaçla kurulan Sevgi Cafe’nin hayata geçirilmesini çok önemli bulmakla birlikte bu önemli işletmenin hafta sonları kapalı olmasını akılcı bulmuyoruz. En fazla müşterinin geleceği günlerde buranın çalıştırılmaması önemli bir farkındalık çalışmasını sekteye uğratma tehlikesini de beraberinde getirmektedir. Bu yanlış uygulamadan bir an evvel dönülmeli ve bu güzelim tesis hafta sonları da hizmet vermelidir.

Saygılarımla,

Bülent İnce

Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı

13 Ağustos 2020 /Özgür İfade

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


İlginizi çekebilir

HALK GERÇEKLERİ ÖĞRENMESİN!

HALK GERÇEKLERİ ÖĞRENMESİN!Tema Tasarım |