Ana Sayfa Dünya, Gündem, Teknoloji 12 Ağustos 2020

FACEBOOK YASAKLI GÖNDERİLER İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Facebook yasaklı gönderilere ‘siyah yüz’ fotoğrafları ekliyor.Facebook, “kara yüz” tasvirlerini ve yaygın anti-Semitik kalıpları içeren gönderileri ele…

Facebook yasaklı gönderilere ‘siyah yüz’ fotoğrafları ekliyor.
Facebook, “kara yüz” tasvirlerini ve yaygın anti-Semitik kalıpları içeren gönderileri ele almak için kurallarını güncelledi.

Topluluk Standartları, insanları hedef almak veya alay etmek için kullanıldığında bu tür içeriğin kaldırılması gerektiğini artık açıkça belirtmektedir. Şirket, harekete geçmeden önce 60’tan fazla dışarıdan uzmana danıştığını söyledi. Ancak kampanyacılardan biri, daha geniş ırkçılık karşıtı çabaları hakkında hala endişeleri olduğunu söyledi.

‘Derinden zarar verici’
Runnymede Trust ırk eşitliği düşünce kuruluşunun geçici müdürü Zubaida Haque, “Blackface on yıldır ortalıkta olan bir sorun, bu yüzden sadece şu anda ilgileniliyor olması şaşırtıcı,” dedi.

“Onlara yönelik nefret ve mitlerin, yalanların ve ırkçı kalıpların yayılması açısından siyahların hayatlarına derinden zarar veriyor.
“Facebook’un kararını memnuniyetle karşılıyoruz.
“Ancak bu adımların, krizin yol açtığı türden bir şey olmasına karşın, bu nefretle proaktif olarak başa çıkmak için sağlam bir stratejinin parçası olduğuna tamamen ikna olmadım.”

Nefret söylemi politikaları
Facebook’un kuralları, diğer özelliklerin yanı sıra uzun süredir ırk, etnik köken ve dini bağlılıkla ilgili nefret söyleminin yasaklanmasını içeriyor.
Ancak şimdi şunları belirtmek için revize edildi:
Siyahların siyah yüz şeklinde karikatürleri
Dünyayı yöneten veya medya ağları, ekonomi veya hükümet gibi büyük kurumları kontrol eden Yahudi halkına atıflar. Kurallar Instagram için de geçerlidir.

Facebook içerik politikası şefi Monika Bickert, “Bu tür içerikler her zaman nefret söylemi politikalarımızın ruhuna aykırı olmuştur” dedi.
“Ancak kavramları almak ve onları dünyanın dört bir yanından içerik incelemecilerimizin tutarlı ve adil bir şekilde ihlalleri tanımlamasına olanak tanıyacak şekilde tanımlamak gerçekten zor olabilir.”

Halk dansçıları
Facebook, yasağın Hollanda’daki kış festivali etkinliklerinde geleneksel olarak siyah suratla görünen St Nicholas’a yardımcı olan Black Pete’i tasvir eden insanların fotoğrafları için geçerli olacağını söyledi.

Ayrıca yüzlerini siyaha boyayan İngiliz morris folk dansçılarının bazı fotoğraflarını da kaldırabilir.

Bununla birlikte, Bayan Bickert başka örneklere – bir politikacının bir zamanlar siyah surat taktığı gerçeğine dikkat çeken eleştirel gönderiler dahil – politika yürürlüğe girdikten sonra yine de izin verilebileceğini öne sürdü.

Duyuru, Facebook’un sorunlu gönderilerle ilgili son rakamlarıyla aynı zamana denk geldi. Teknoloji firması, önceki çeyrekteki 9,6 milyona kıyasla Nisan-Haziran aylarında 22,5 milyon nefret söylemi sildiğini söyledi.

Artışın, İspanyolca, Arapça, Endonezce ve Birmanca dahil olmak üzere çeşitli dillerde otomatik algılama teknolojilerinde yapılan iyileştirmelerden “büyük ölçüde kaynaklandığını” söyledi. Bu, geçmişte pek çok içeriğin gözden kaçırıldığı anlamına geliyordu.

Facebook, platformunda “nefret söyleminin yaygınlığı” konusunda hâlâ bir ölçüm veremediğini, diğer bir deyişle sorunun gerçekten kötüleşip kötüleşmediğini kabul etti.

Şiddet ve sansürlenmemiş içerik dahil olmak üzere diğer konular için zaten böyle bir ölçüt veriyor.

Ancak bir sözcü, şirketin yılın ilerleyen dönemlerinde bir rakam sağlamaya başlamayı umduğunu söyledi. Ayrıca, sosyal ağın 2021’de bir süre numaralarını kontrol etmek için üçüncü taraf bir denetçi kullanmaya başlamayı amaçladığını söyledi.

Bir kampanya grubu, nefret söyleminin gerçekten büyüyen bir sorun olduğundan şüphelendiğini söyledi.

Dijital Nefretle Mücadele Merkezi’nin (CCDH) CEO’su İmran Ahmed, “Büyük bir pandemik olayın yabancı düşmanlığını ve ırkçılığı ateşleme potansiyeline sahip olduğu konusunda bir süredir uyarılarda bulunuyoruz” dedi.

Facebook’ta nefret söylemi Geçen yıl 5 kattan fazla artış

‘Affedilemez’ sayılar
Facebook’un raporu ayrıca, salgının neden olduğu personel sorunlarının, hem Instagram hem de Facebook’ta daha az intihar ve kendine zarar verme gönderisinde eylemde bulunduğu anlamına geldiğini ortaya koydu.

Ve Instagram’da aynı sorun, “çocuk çıplaklığı ve cinsel istismar” olarak adlandırdığı kategoride daha az gönderi üzerinde işlem yaptığı anlamına geliyordu. Eylemler yarıdan fazla düşerek bir milyon gönderiden 479.400’e düştü.

NSPCC’den Martha Kirby, “Facebook’un platformlarındaki zararlı içeriğe karşı hareket edememesi, özellikle de kilitlenme koşullarının bu salgının başlangıcında çevrimiçi çocuk istismarı için mükemmel bir fırtına yarattığı defalarca uyarıldıklarında affedilemez,” dedi.

“Kriz, teknoloji firmalarının çocukların güvenliğini önceliklendirmeye nasıl isteksiz olduklarını ve bunun yerine ilk etapta önlemek için sitelerinde temel güvenlik özelliklerini tasarlamak yerine zararlara nasıl tepki verdiklerini ortaya çıkardı” dedi. Bununla birlikte, Facebook’un kendisinde, bu tür gönderilerin kaldırılma sayısı arttı. (BBC)
13 Ağustos 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |