Ana Sayfa Dünya, Gündem, İstanbul 29 Nisan 2020

FETÖCÜ DERNEK İLE IRKÇI ÇAKMA ALEVİ DERNEĞİ İMAMOĞLUNA SUÇ DUYURUNDA BULUNDU

‘Akp-Mhp Odaklarında İstanbul’u Kaybedişin Acısı Dinmiyor, Akp Destekli Mhp Güdümlü Çakma Dernekler Alevi Maskesiyle Sahaya Sürüldü’Bursa merkezli…

‘Akp-Mhp Odaklarında İstanbul’u Kaybedişin Acısı Dinmiyor, Akp Destekli Mhp Güdümlü Çakma Dernekler Alevi Maskesiyle Sahaya Sürüldü’
Bursa merkezli kurulan Mhp güdümlü ırkçı çakma ‘Turancı Alevi Bektaşi Derneği’ ile Ankara Tuzluçayırda Fetönün Cami-Cemevi projesi uygulayıcılarından ‘Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı’ İBB başkanı Ekrem İmamoğluna 23 Nisan da dağıttığı kitapçıkta ki bir karikatür için suç duyurusnda bulundu.

ALEVİLER İÇİN 4 KİTAP DA HAKTIR
Irkçı bir yapıda ki Mhp güdümlü dernek ile Fetö ile Ankara Tuzluçayırda Fetö ile işbirliği yapan derneğin Alevilerin 4 Kitap da haktır dediklerini bilmemelerini yadırgamamak gerek. Kendi beyanlarından da anlaşılıyor ki bu iki çakma yapı temel olarak belli bir ırk üzerinden bir alevilik inşaası operasyonu ile görevlendirilmişler. Oysa Alevi yol Pirleri ”YOLUMUZ IRKLARIN DEĞİL, KIRKLARIN YOLUDUR” dediği geçmişten bu güne kadar aktarıla gelmiş bulunuyor. Kendine Alevi diye adledenlerin bu gerçeklerden habersiz olmaları düşündürücü ve oldukça da manidar.

MHP GÜDÜMLÜ TURANCI DERNEĞİN AÇIKLAMASI
Turancı Alevi Bektaşi Dernekleri Genel Başkan Yardımcısı Fırat Kürşad Akten yaptığı açıklamada “ Kamuoyunun bildiği üzere, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 23 Nisan’da çocuklarımıza kitapçık dağıtmış ve kitapçığın içindeki resimler hepimizin tepkisini toplamıştır. Aleviler, İslam inancından ayrı gösterilmiş, Alevilik sanki ayrı bir din gibi gösterilmiştir.

İslam’ın Türkler tarafından algılanma ve yaşanma şeklinin adı Aleviliktir. Alevilik İslam’ın Özüdür. Hazreti Peygamber Efendimizin Yolu, Hazreti Ali Efendimizin Yolu, Şehidler Şah-ı Hazreti Hüseyin Efendimizin yolunun devamıdır Alevilik. Aleviliği İslam’dan ayrı göstermek için algı yapanlar, hangi kirli emellere uşaklık ettiklerini göstermektedirler.” dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Fırat Kürşad Akten sözlerini şöyle bitirdi “Turancı Alevi Bektaşi Dernekleri ve Türk Milliyetçisi Aleviler olarak bizleri İslam’dan ve Türklükten ayırmak isteyenlere gereken cevabı her zemin ve şart altında vermeye hazırız. Az önce, Bursa Cumhuriyet Savcılığına İBB ve Ekrem İmamoğlu hakkında suç duyurusu dilekçemizi teslim ettim ve suç duyurusunda bulundum.. Ümidim odur ki, hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin mahkemeleri, ”Yüce Türk Milleti Adına, Gereği Düşünülmüştür” ibaresinin devamında Çağımızın Yezitlerine hak ettiği cezayı verecektir. ALLAH Türk Milletini Korusun, Türk Devletini Cihana Hâkim, Mazlumların İntikamını Türkü Memur Kılsın.. Ne Mutlu Türk’üm Diyene.”

FETÖNÜN ANKARA TUZLUÇAYIRDA CAMİ-CEMEVİ PROJESİ YÜRÜTÜCÜSÜ DERNEĞİN AÇIKLAMASI
Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Başkanı Özdemir Özdemir, 23 Nisan’da çocuklara gönderilen hediye kolileri içindeki kitapçıkta Aleviliğin ayrı resmedilmesinin, “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama’ suçunu oluşturduğu gerekçesiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında suç duyurusunda bulundu. Özdemir’in avukatı Taha Çalık’ın hazırladığı suç duyurusu dilekçesi, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmek üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verildi.

Dilekçede şu ifadeler kullanıldı:
“Alevilik, Hz. Ali’yi sevmek ve onun soyunun yolundan gitmek olarak özetlenebilecek olup, İslam’ın Ehl-i Beyt sevgisinin öne çıkarılmış şeklidir. Alevilik uygulamada ve öğretide İslam dininin bir mezhebi, bir tarikatı, bir tasavvufi anlayış olarak tanımlanmışsa da İslam dininden bağımsız ayrı bir din olarak tanımlanması olanaklı değildir. Aleviliği temsilen bir Alevi dedesi yerine sıradan bir kişi resmedilmiştir. Bu durumda mezkur kitapçıkta yer alan görsel ve açıklamaların Alevilik kültürünü yansıtmaktan uzak ve kasıtlı bir şekilde zarar verme amaçlı olduğunu gösterir niteliktedir. Kitapçıkta yer alan diğer kısımlarda da İmamoğlu, halkı ayrıştırmayı, mezhep çatışması yaratmayı ve halkı direniş’ kisvesi altında isyan hareketlerine teşvik etmeyi amaçlamaktadır.”
29 Nisan 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

***

BİR FETÖ İŞBİRLİKÇİSİ TABV
Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Başkanı Özdemir Özdemir 09.09.2013 de AA’ya verdiği ropörtajda:
“Fethullah Hoca’nın uzattığı samimi, dost eli, düşman eli değil. Bir cemaati temsil eden bir fikir ve ilim adamının, din büyüğünün Türkiye’de yaşayan Alevi yurttaşlara karşı uzattığı el, protestolarla geri çevrilmemeli”
“İzzetin Hoca, samimi bir insan olduğu için Türkiye’de yaşayan Alevi kardeşlerimiz için uygun görüp, uygulamak istemiş. Burada o protesto edilenler içinde Cem Vakfının genel başkanı İzzettin Doğan da var. Bizi kişiler bağlamıyor. Orada Doğan’ın temel atması değil, Gülen hocanın Alevi toplumuna sıcak bir el uzatması. Biz Anadolu Alevileri olarak bundan son derece memnunuz. Tabiki bir takım vakıflar, bir takım kuruluşlar ve kağıt üzerindeki bir takım federasyonlar karşı çıkacak.
Özdemir, projeye karşı çıkanların günü geldiğinde utanacaklarından emin olduğunun altını çizerek, bir takım Alevi kuruluşlarının bu projeye “çamur at izi kalsın” mantığı ile eleştirmelerinin son derece yanlış olduğuna işaret etti. “Biz Türkmen Alevi Bektaşi Derneği olarak, bu projeye destek veriyoruz. Olması gereken buydu” diyen Özdemir, temeli atılan inşaatın 21. yüzyıla yakışan bir proje olduğunu söyledi. https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/cami-ve-cemevi-projesine-alevi-derneklerinden-destek/219959

Fetö Projesinin iptal edilmesinden sonra 25.12.2015 de şöyle demişti:
“Bu davayı açan sivil toplum kuruluşu ne hakla açtı, asıl gerekçesi neydi? O sivil toplum kuruluşundan da bunların cevabını bekliyoruz. Hem caminin hem de cemevinin ruhsatını iptal ettirip sözde Halkevleri sonradan da ‘biz alevilerin haklarını savunuyoruz’ derse orada bir çelişki doğuyor. O zaman bunlar birilerinin emri ile hem caminin hem de cemevinin ruhsatını iptal ettirmiş oluyorlar. Bu kuruluşu da huzurlarınızda kınıyorum.” https://www.haberler.com/turkmen-aleviler-cami-cemevi-projesi-iptaline-8001916-haberi/

***

PROF. DR. BEDRİYE POYRAZ’IN KOYUA İLİŞKİN DEĞERLENDİRMESİ:
Poyraz’ın PİRHA için 29 Nisan 2020 de kaleme aldığı ‘Bir İleri Demokrasi Uygulaması Olarak İBB İnanç Masası’ yazısından bir kaç bölüm şöyle.
“Ekrem İmamoğlu belediye başkanı seçildikten sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki İnanç Masası’n da Alevi toplumunun özellikle cenaze işlerini inanca uygun bir şekilde yapılabilmesi için 40 Alevi dedesi/piri istihdam edildi. İstihdam edilecek kişiler de yine farklı yaklaşıma sahip Alevi örgütlerin önerileri doğrultusunda gerçekleştirilmiş. Bu yöntemin özellikle vurgulanması gerekiyor. Yani merkezi siyasi otoritenin uygun gördüğü kişiler değil tersine her bir inancın temsilcileri tarafından uygun görülen kişiler atanmış. Kuşkusuz bunu aynı zamanda Alevi örgütlenmesinin bir kazanımı olarak da görmek mümkün”

”Bu broşürde din ve devlet işlerinin birbirinden ayrı olması gerektiği, inanç ve ifade özgürlüğü, farklı inançların eşit biçimde ibadet etme hakkı ve anlayışı üzerine kurulu tek kelime ile muhteşem bir görsel ve dil kullanılmış. Görselde, bir Sünni, bir Hristiyan, bir Alevi ve bir Yahudi inanç önderi inanılmaz bir sevimlilikle resmedilmiş. Bu görseli gören herhangi bir çocuğun bırakın kendinden farklı olana karşı bir ayrımcılık duygusuna kapılması tersine kendi inanç önderi ile diğerleri arasında bir fark olduğunu bile düşünmeyecektir. Doğrusu AKP’li trollerin varoluşuna ciddi bir tehdit olduğu kesin. Böyle bir anlayışın bizatihi onların varlığına meydan okuyacağı çok açık. Gelişmiş demokratik ülkelerde ilkokuldan başlanarak, çocuklara, farklılıklarla birlikte yaşama anlayışı uygun yöntemlerle anlatıldığı için demokrasi kültürleri gelişiyor, güçleniyor ve herkes en kıymetli mücevher gibi pamuklara sarıp sarmalayarak, koruyup kolluyor. İşte İBB ve diğer muhalif yerel yönetimler nefes aldırmayan siyasi otoritenin baskısına rağmen, her zaman örnek verdiğimiz kuzey Avrupa ülkeleri standartlarında hizmet vermeyi sürdürüyorlar. Zaten broşürü incelediğinizde burası İsveç mi yoksa rüya mı diye bile düşünebilirsiniz. Herkesin, hepimizin sahip çıkması destek vermesi boynumuzun borcu.”Tema Tasarım |