Ana Sayfa Dünya, Gündem 22 Mayıs 2020

FİLİSTİN MÜCADELESİNİ HATIRLAMAK

  Yeni koronavirüs pandemisi olayını kutlamak için Uluslararası Kudüs Günü Konferansı 18 ve 19 Mayıs’ta çevrimiçi olarak…

 

Yeni koronavirüs pandemisi olayını kutlamak için Uluslararası Kudüs Günü Konferansı 18 ve 19 Mayıs’ta çevrimiçi olarak düzenlendi.

Bu yılki Kudüs Günü, “Yüzyılın Anlaşması” olarak adlandırılan ve uluslararası hukuk için şok edici bir saygısızlık sergileyen Ürdün Vadisi ve işgal altındaki Batı Şeria’nın feshedilmesinde özel bir öneme sahiptir. Anlaşma 1967 savaşından bu yana inşa edilen ve şu anda 600.000’den fazla İsrailli Yahudi tarafından sömürgeleştirilen yasadışı yerleşim yerlerinde İsrail egemenliğine yeşil ışık yaktı.

15 Mayıs’ta bölgedeki protestolar, 1948’de Siyonist devletin kurulmasının ardından yüz binlerce Filistinlinin sürgüne gönderilmesinin zorlandığı Nakba veya “felaket” in 72. yıldönümünü kutladı. ABD Başkanı D’nin politikalarını kınamak başka bir fırsattı Trump’ın aşırı sağ politikaları ve İsrail ile ittifakı.

ABD başkanları ve idareleri İsrail’i desteklese de, hiçbiri sağcı yerleşimci liderliğindeki sömürgeci hükümeti empoze etmek için bu kadar kısa bir sürede, yönetimi Kudüs’ü 2017’de İsrail’in başkenti olarak tanıyan ve iki kişilik yol haritasını durduran Trump’tan daha fazlasını yapmadı. durum çözümü.

Trump’ın damadı Jared Kushner, ABD’nin eski Orta Doğu özel elçisi Jason Greenblatt ile “Yüzyılın Anlaşmasını” tasarlamak için yakın bir şekilde çalıştı. Plan, birkaç ay gecikmeden sonra Ocak ayında açıklandı. Tahran Times’ın başlıklarından birinde Filistinlilerin “teslimiyet notu” olarak gördükleri ve birçoklarının “Yüzyılın Soygunu” olarak gördükleri.

Siyonist devletteki üç sonuçsuz seçimden sonra, Nisan ayında Netanyahu’nun Benny Gantz’a iktidar vermeden önce ilk ısırmayı sağlayan üç yıllık bir güç paylaşımı anlaşması açıklandı. Bu anlaşmanın merkezinde, Ürdün Vadisi ve Kuzey Ölü Deniz de dahil olmak üzere Batı Şeria’nın büyük alanlarının yasadışı ilhakı var.

İsrail, Filistinlilerin en iyi ihtimalle İsrail’de Gazze, Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da işgal altındaki ikinci sınıf vatandaş olarak kaldıkları tek apartheid devleti olan apartheid döneminden kalma Güney Afrika’nın 21. yüzyıl Orta Doğu versiyonudur.

Tarihsel önemi Gazze Şeridi sakinlerinin kötü durumudur. Ocak 2006’da Hamas, geç Yasir Arafat tarafından inşa edilen siyasi grup olan El Fetih’in 40 yıldan fazla süren hakimiyetini sona erdiren Filistin Yasama Konseyi seçimlerinde geniş bir çoğunluk kazandı.

Seçimlerin ardından ABD, AB ve Kanada, Kanada’nın seçimleri kolaylaştırmasına ve izlemesine yardımcı olmasına rağmen Filistin Yönetimi’ne fon ayırdı. Bahsetmeye değer İsrail-Hizbullah çatışmasının 2006 yazında ortaya çıktığıdır.

Gazze Şeridi, Hamas direniş hareketinin yerleşim alanını kontrol etmeye başladığı 2007’de İsrail ve Mısır ablukası altına alındı. İsrail’in boğucu önlemleri sonucunda BM geçmişte Gazze Şeridi’nin 2020 yılına kadar “yaşanmaz” olacağı konusunda uyardı.

362 kilometrekarelik bir alanda iki milyondan fazla insan, hareket özgürlüğü de dahil olmak üzere temel insan haklarından yoksun bırakıldı. İsrail ve Mısır’ın son on üç yıldır uyguladığı sıkı hava, deniz ve kara kuşatması altında Gazze Şeridi dünyanın en büyük açık hava hapishanesi olarak kabul ediliyor.

Bu hapishane kararı, başta Batılı güçler ve ABD olmak üzere uluslararası toplum tarafından destekleniyor. Kuşatma sırasında kıyı bölgesi üç büyük İsrail saldırısına uğradı.

Bugün yaklaşık 6,5 milyon Filistinli mülteci veya diasporanın üyeleri olarak yurt dışında yaşıyor. Kudüs günü Filistin halkının kötü durumunu hatırlatıyor.

 Salman Parviz-tehrantimes

22 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |