Ana Sayfa Gündem, Spor, Türkiye 24 Kasım 2020

FUTBOLU DEVAM ETTİRMEK KORONAYA DEVAM DEMEKTİR

‘Futbol Maçlarını Devam Ettirip Koronavirüsle Mücadele Etme Komedisi’Türkiye’deki profesyonel futbol liglerinde mücadele eden 145 kulüple 14 bin…

‘Futbol Maçlarını Devam Ettirip Koronavirüsle Mücadele Etme Komedisi’
Türkiye’deki profesyonel futbol liglerinde mücadele eden 145 kulüple 14 bin 500 kişiyi etkileşimde tutmaya devam ederek koronavirüs salgınıyla mücadele edilemez.

Koronavirüs salgınında başta futbol olmak üzere spor müsabakaları devam ederken-ettiriliyorken hükumetin koronavirüs ile mücadele de işi ciddiye aldığı düşünüle bilinir mi?

145 FUTBOL TAKIMI ETKİLEŞİME DEVAM EDİYOR
Süper ligde 21 futbol takımı
Birinci ligde 18 futbol takımı
İkinci ligde 39 futbol takımı
Üçüncü ligde 67 futbol takımı
olmak üzere sadece profesyonel futbolda 145 futbol takımı koronavirüs salgınında sosyal mesafe mümkün olmayan faaliyetlerine devlet eliyle devam ettiriliyor.

15 BİN CİVARINDA KİŞİ SOSYAL MESAFESİZ FAALİYETE DEVAM EDİYOR
Sadece bu 145 futbol takımında ortalama her birinde 100 kişinin varlığı düşüldüğünde kesintisiz 14 bin 500 kişiyi etkileşimde tutmaya devam ettiren bir anlayış salgınla mücadele ediyor.

Sadece profesyonel futbol kulüpleri ile de sınırlı değil yaşanan basiretsizlik.
Türkiye genelinde:
13 bin 339 spor kulübü faaliyetlerine devam ederken…
251 bin 759 antrenör harıl harıl çalışmaya devam ederken…
3 bin 716 hakem devlet tarafından çalışma zorunluluğuna tabi tutuluyorken…
Bu salgın illetinde daha çok canları sessiz sedasız ve kimsesiz kara toprağa gömmeye devam edeceğiz.

ZURNANIN FİLANCI YERİ!
Ne dersiniz koca koca işletmeler, irili ufaklı mağazalar, dükkanlar, ulaşım araçları, okullar ve daha bir çok sosyal yaşamı etkileyen alan önlemler adı altında kapatılıyorken ve işçilerin emekçilerin hak mücadelesi yasaklanıyorken; sizce hükumetler futbolu neden durdurmazlar!!!

DÜNYANIN BU SALGINDAN KISA VADE DE SIYRILMASI MÜMKÜN!
Ülkelerin tek tek bireysel karantinalar yada Türkiye gibi göstermelik önlemlerle bu salgını kısa sürede bertaraf etmeleri mümkün değil. Çünkü sınırların kalktığı her bireyin anlık bir çok ülkeye gidip gele bildiği gerçeği ortadayken tek tek alınan önlemler semeresini bir hayli uzun sürede vere bilecektir.
ÇÖZÜM BASİT…
Tüm dünya aynı anda 21 gün tüm sosyal yaşamı kilitlemeli ve aynı anda top yekun karantina uygulamalı. Bunu yaparken hastaları evine göndermek yerine Çin tarafından uygulanan metot hayata geçirilmeli ve bulaşığı kapmışlar denetim altında izole edilmeli.
‘Salgını idari ve yönetimsel fırsata çevirenler bunu yapar mı; Tabi ki yapmaz, Çünkü salgın bahane susmak zorunda kalmış toplum şahane’
24 Kasım 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Tema Tasarım |