Ana Sayfa Dünya, Gündem 10 Temmuz 2020

FÜZE DEPOSUNDA ŞİDDETLİ PATLAMA

Tahran’da bildirilen patlamanın ardından bölgede elektrikler kesildi.El-Arabiya, patlamaların Tahran’ın güneybatısındaki IRGC’ye ait füze depolarında meydana geldiğini bildirdi….

Tahran’da bildirilen patlamanın ardından bölgede elektrikler kesildi.
El-Arabiya, patlamaların Tahran’ın güneybatısındaki IRGC’ye ait füze depolarında meydana geldiğini bildirdi.


Tahran’ın batısında Perşembe gecesi patlamalar rapor edildi, bazı ilk raporlar patlamanın İran Devrim Muhafızları Kolordusuna (IRGC) ait bir füze deposunda meydana geldiğini iddia ediyor.


İran Mehr Haber Ajansı’na göre, patlamanın başkent Tahran’ın batısındaki Şehri Kuds ve Germdere bölgeleri yakınında meydana geldiğini duyurdu. İran yayın organlarının patlamaya dair haber yapmadıkları gözlendi.

Geçen haftalarda başkent Tahran’ın doğusunda Savunma Bakanlığı’na bağlı bir merkezin yakınlarındaki gaz deposunda ve eş zamanlı olarak Şiraz kentinin ana elektrik direklerinde meydana gelen patlamalar, sosyal medyada ‘ülkeye bir saldırı olduğu’ kaygısına yol açmıştı.

Tahran’daki patlamanın kilit öneme sahip Parçin tesislerine yakın bir noktada gerçekleşmesi de olayda sabotaj ihtimalini güçlendirmişti.

Daha önce Tahran’ın Şeriati Caddesi’nde bulunan bir klinikte de 30 Haziran’da bir patlama olmuştu. 19 kişinin yaşamını yitirdiği patlamanı, ameliyat odasında bulunan 3 oksijen tankından kaynaklandığı açıklanmıştı.

Ayrıca geçen hafta İsfahan kentindeki Natanz Nükleer Tesisi’nin çelik konstrüksiyon inşaatında bir patlama daha yaşanmıştı.
10 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |