Ana Sayfa Dünya, Gündem, Türkiye 21 Mayıs 2020

GÖZÜN AYDIN TÜRKİYE LİBYA’DA ARTIK SAVAŞTAYIZ

Türkiye SİHA’ları Hafter Güçlerine Saldırdı; Türkiye Libya’da resmi olarak Savaşın içine girdiTürkiye Hükumeti böylelikle; Katar, İtalya, Kaddafiyi…


Türkiye SİHA’ları Hafter Güçlerine Saldırdı; Türkiye Libya’da resmi olarak Savaşın içine girdi
Türkiye Hükumeti böylelikle; Katar, İtalya, Kaddafiyi devirmekle övünen Misirata Güçleri, Müslüman Kardeşler, IŞİD, EL KAİDE ve Suriye’den bölgeye geçen ÖSO ile omuz omuza resmen savaşa girdi.

Son birkaç haftada, Libya iç savaşında önemli gelişmeler yaşanıyor.
NATO askeri ittifakı başkanı Jens Stoltenberg, İtalyan günlük La Repubblica ile yaptığı röportajda, Türkiye’nin önemli bir müttefik olduğunu ve NATO’nun GNA’yı desteklemeye hazır olduğunu söyledi. Yetkili, NATO’nun BM’nin Libya ve Suriye’deki çatışmalara barışçıl çözüm yolundaki çabalarını desteklediğini vurguladı.

Bu arada bağımsız İngilizce Tripoli merkezli Libyan Express, Haftar’ın Perşembe günü Trablus’a roket saldırısı düzenlediğini ve diğer şehir merkezlerindeki Merkez Hastaneye isabet ettiğini bildirdi.

Trablus Merkez Hastanesi ve bazı sivil bölgeler hedeflendi. GNA Sağlık Bakanlığı 14 sivilin yaralandığını belirterek, Coronavirus’un patlak vermesinin ortasında ne kadar büyük bir gerileme olduğuna işaret eden saldırı nedeniyle hastanenin insanlara hizmet edemeyeceğini de sözlerine ekledi.

Libya askeri kuvvetleri Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Libya ordusunun hükümetin önderliğindeki Öfke Operasyonu Yanardağı sırasında Trablus’un güneybatısındaki Al-Watiya hava üssünde Haftar’a sadık kuvvetler aldığını söyledi.

GNA, Trablus’un batı kesimindeki saldırıda önemli askeri ilerleme kaydettiği için Mayıs ayının başından beri sivillere yönelik saldırıları yoğunlaştırdı. Türkiye’nin sağladığı silahlı insansız hava araçları LNA’ya karşı etkili saldırılar gerçekleştirdi.

TÜRKİYE SİHA’LARI HAFTER GÜÇLERİNE SALDIRDI
Saarj’a bağlı güçler 3 gün önce Türkiye’nin bölgede koğuşlandırdığı silahlı insansız hava araçları (SİHA) desteğiyle Vatiyye Askeri Üssünü Hafter güçlerinden geri alırken; Rus yapımı Pantsir hava savunma sistemini etkisiz hale getirmişti.

RUSYA HAFTER’E 8 SAVAŞ UÇAĞI GÖNDERDİ
Rusya’nın bu gün (21 Mayıs) Suriye’deki Hımeymim hava üssünden 6 “Mig-29” ve 2 “Su-24” olmak üzere 8 adet savaş uçağını Halife Hafter güçlerine destek için gönderdiği ve uçakların General Halife Hafter’e ulaştığı bildirdi.

Libya’daki çatışma, farklı amaç ve önceliklere sahip yabancı aktörler tarafından destekleniyor.
-Mustafa Fayez al-Sarraj (GNA-Ulusal Mutabakat Hükümeti) DESTEKÇİLERİ: Katar, Türkiye, İtalya, Misirata Güçleri-Kaddafiyi deviren Libya unsurları, Müslüman Kardeşler, IŞİD, EL KAİDE ve Suriye’den götürülen (ÖSO) yabancı paralı savaşçılar da dahil olmak üzere İslamcı örgütler.
-General Halife Hafter (LNA-Temsilciler Meclisi Hükumeti) DESTEKÇİLERİ: Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Ürdün, Fransa ve Rusya
22 Mayıs 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |