Ana Sayfa Gündem, İstanbul, Maltepe 11 Eylül 2020

GÜLSUYU GÜLENSU HALKI KREŞ İÇİN İBB’NİN KAPISINI ÇALDI

‘İlçe Belediyesi İki Mahalleyi 6 Yıldır Oyalıyordu’Maltepe E5 mahallelerinden Gülsuyu ve Gülensu da yıllardır tüm sözlere rağmen…

‘İlçe Belediyesi İki Mahalleyi 6 Yıldır Oyalıyordu’
Maltepe E5 mahallelerinden Gülsuyu ve Gülensu da yıllardır tüm sözlere rağmen yapılmayan kreş için İstanbul Büyükşehir Belediyesine bavurdu.
Geçtiğimiz çarşamba günü Kreş Talebine ilişkin mahalle halkına açılan imza kampanyası ile toplanan imzalar İBB yönetimine dilekçe ile teslim edildi.

İmzaları İBB’ye teslim eden mahalle heyeti özetle:
”Geçtiğimiz Günlerde Gülsuyu ve Gülensu Mahallelerimize Kreş Yapımı İçin Mahalle Sakinlerimiz ve Mahalle Esnafımızdan Toplamış Olduğumuz İmzaları İ.B.B Yetkililerine Teslim Etmek Üzere İBB’yi ziyaret ettik”
”İ.B.B Kentsel Yenileme Deprem Risk Yönetimi Şehircilik Daire Başkanı Tayfun Kahraman Beyefendileri Makamında Ziyaret Ederek Gülsuyu ve Gülensu Mahallelerimiz İçin Kreş Talebimiz İle İlgili Mahallemizden Topladığımız İmzalar ve Dilekçelerimizi Kendilerine Teslim Ettik.” açıklaması yaptı.

HEYET SOSYAL MEDYADA MAHALLE DERNEKLERİNDEN BİRİ OLAN GÜLDAM SAYFASINDAN GÖRÜŞMEYE İLİŞKİN TAM AÇIKLAMA METNİ YAYINLADI
İşte O Açıklama:
”İBB ye KREŞ talebi ile yapılan görüşmeye
Naciye Üstün
Gönül Işık cevahir
Zehra Demir
Talip Yıldırım
Yücel Demir
Olarak katıldık. Bir saat ertelemeli ve bir saat geciktirilerek toplantı başladı.
Kentsel iyileştirme daire başkanı Tayfun Kahraman
İmar A.Ş. Genel müdürü Onur Soytürk ve yardımcısı katıldı.
KREŞ talep dilekçesi
KREŞ alan öneri listesi
40 sayfalık imza föyleri’ni teslim ettik
Netice :Yer tahsisi,Planlama,Projelendirilmesi, İBB meclisine sunma yaklaşık olarak bir yıllık bir zaman dilimi gerekiyor.
İhtiyacın ne kadar önemli ve acil olduğunu belirterek konuyu bitirdik.
İBB ile kurulan bu temasın ,ilk tebrik etme görüşmesini saymazsak ilk ve son olacağını zira imar planlarımız ve buna bağlı olarak mahallelerimizin diğer sorunlarında daha kurumsak daha sağlıklı daha sonuç alıcı bir model olan, üyesi bulunduğumuz MAHALLELER BİRLİĞİ üzerinden zaten yapıldığını belirttik.
MAHALLELER BİRLİĞİ nin amaç, görev ,çalışma biçimi,daha önceki örgütlenme çalışmaları,deneyimleri,kooperatif çalışmaları hakkında bu sayfada daha kapsamlı yazılar yazmıştık merak edenler bu sayfadaki yazılara ulaşıp faydalanabilirler.
Randevu alırken konunun KREŞ talebi olduğunu bildirmemize rağmen İmar planlarımız ile ilgili konu açılınca , görüşmeden bir saat kadar önce Maltepe Belediyesi planlama müdürü Handan hanım ve Belediyenin avukatı Selin Hanımın üst kata çıkmaları, Randevumuzun iki saat geciktirilmesi ve yaptığımız görüşmede imar A.Ş. Genel müdürünün bulunması aslında bu hazırlığın bir bilgi alışı, İBB nin süreç hakkında bilgi tazelemesi aynı zamanda soracağımız sorulara hazırlıklı olunması için çalışıldığını göstermekte
Onaylanan İmar planlarının İNSAN odaklı değil RANT odaklı olduğunu , kabul edilebilir olmadığını ,belirsizliklerle dolu olduğunu, donatıda kalanların imar transferi bilmecesinde kaybolduğunu ,Hak sahipliğinin tanımlanmadığını,Tapusunu alanların dahi güvencede olmadıklarını mahkemenin kararında bahsettiği gibi uygulanması halinde telafisi imkansın zararlar doğacağını, bu hatalar düzeltilmediği, eksikler giderilmediği sürece davamızda ısrarcı olacağımızı, açtığımız dava ile planı iptal ettirmekten ziyade belediyeye hatalarını düzeltme imkanı sunduğumuzu belirttik .
Tayfun bey zaten uygulanabilir bir plan olmadığını hak sahipliği ile birlikte belirsizliğin olduğunu ifade etti. Bu durumda sürece müdahil olamayız planı İlçe belediyesi yapmış Mahkeme kararı kesinleştiğinde yeni bir plan aşamasında katkı sunabiliriz dedi.
Kiptaş ile uygulamaya katılacağınız söyleniyor doğrumu diye sorulduğunda hayır öyle bir gücümüz ve kapasitemiz yok cevabını aldık.
Müteahhit’lerin insafına bırakılmadan” KAMUSAL” bir dönüşümün mümkün olduğunu daha önce birçok toplantıda ifade ettiğimiz gibi, İBB garantörlüğünde
(Yolsuzluklar ayyuka çıkmadan önce Maltepe Belediyesi garantörlüğü diyorduk ) Dünya bankası ve Avrupa birliği fonlarından proje ile başvuru neticesinde: Hibe , Karşılıksız kredi , Faizsiz krediler alınarak Birkaç yapı adasında tamamlanacak çalışmalar yeni yapı adalarının oluşumuna kaynak yaratacağı gibi buralardan edinilecek deneyim ve tecrübelerle çok hızlı değil ama tempolu ve emin adımlarla
hem İstanbul’a hemde Türkiye’ye örnek olacak ,hakkaniyetli, rant yaratmayan ,Mahalle kültürünün azami ölçüde korunduğu, sosyalleşme alanlarının kararında olduğu, Mahallelinin kendi rızası dışında mahallesini terk etmek zorunda kalmayacağı kısacası, beton yığını değil depreme dayanıklı yaşam alanları yaratmanın mümkün olduğunu ifade ederek ufkumuzu açmaya çalıştık.
Son olarak birkaç ay önce mahalleye yaptıkları ziyaret ile ilgili mahalleden habersiz yapılan bu alan çalışmalarının doğru bir yöntem olmadığını , bir avuç insanın Mahalle adına karar alamayacağını , bu sürece emek sarf edenlerinde MAHALLELER BİRLİĞİ üzerinden bilgilendirilmesi gerektiğini belirterek eleştirilerimizi sunduk.
GÜLDAM”

İLÇE BELEDİYE BAŞKANININ SEÇİMDEN SEÇİME VAATLERİ SEÇİM BİTİNCE UNUTULDU
Maltepe de 6 yıldır belediye bakanlığı yapan bay Ali Kılıç kazandığı her iki seçim öncesi vaatlerinde bu iki mahalleye kreş sözleri vermiş ancak geçen 6 yıllık yönetiminde bu vaadi de diğer bir çok vaadi gibi sözde kaldı.
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’lulara en önemsediği seçim vaadi olan ve slogan olarak kullandığı ”HER MAHALLEYE BİR KREŞ” konusunda İlçe belediyesinin 6 yıldır oyaladığı bu iki mahallenin talebini ne kadar bir zaman zarfında hayata geçireceği şimdiden mahallelerde merak edilen konu oldu.
12 Eylül 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |