Ana Sayfa Gündem, İstanbul, Maltepe 21 Şubat 2020

GÜLSUYU GÜLENSU İMAR PLANLARINDA BELEDİYENİN KURGULADIĞI OYUN!

‘Belediyenin Kurgusuna Karşı Güldam Halkı Bilgilendirme Broşürü Çıkardı’Gülsuyu Gülensu Yaşam ve Dayanışma Merkezi (GÜLDAM) Maltepe belediyesinin dayatmacı…

‘Belediyenin Kurgusuna Karşı Güldam Halkı Bilgilendirme Broşürü Çıkardı’
Gülsuyu Gülensu Yaşam ve Dayanışma Merkezi (GÜLDAM) Maltepe belediyesinin dayatmacı imar planına karşı dava açmıştı; buna karşın belediye çeperinden GÜLDAM’a yönelik karalama yapılarak açılan davanın haksız-mesnetsiz-gerekçesiz iddiası ile itibarsızlaştırmaya çalışıldığı kamuoyuna yansıyor.

Bütün bu yaşananlar üzerine mahallede ki en etkin sivil toplum kuruluşu konumunda olan Güldam Maltepe Belediyesine karşı açtığı davanın nedenlerini ve gerekçelerini sıraladığı bir broşür yayınlayarak bölge halkını bilgilendirme gereği duydu.

Yürürlükte Olan Gülsuyu Gülensu 1/1000’ölçekli Uygulama İmar Planlarına Güldam Derneği Tarafından Planın İptaline Yönelik Açılan Davanın Gerekçelerinin Kaleme Alındığı Bilgilendirme Broşürünü okuyucularımızla paylaşıyoruz.

SORUN AYNI FAKAT İKİ BELEDİYE DE İKİ FARKLI UYGULAMA

İstanbul da birbirine komşu iki belediyede yapılan benzer İmar tapu çalışmalarında ki iki farklı uygulama ciddi tartışma konusu oldu.

PENDİK YAŞANANI: Pendik Belediyesi 2020 yılı için belediye hissesi arsaların tapu satış bedellerinde artış  yapmama kararı aldı. Başka bir deyişle Pendik de tapu almayı bekleyen 5287 yurttaş 2020 rayiç bedeliyle değil 2019 rayiç bedeliyle tapusunu almış olacak. Bu da hak sahiplerinin ortalama olarak 11 bin ile 21 bin lira arası değişen oranlarda bir rakamın ceplerinde kalması anlamına geliyor. Mecliste oy birliği ile alınan bu karar kamuoyuna 7 Ocak 2020 de duyuruldu

MALTEPE YAŞANANI: Maltepe belediyesi böyle bir girişim yada düşünce içinde olmadığı gibi; bir önceki belediye başkanı döneminde plan notlarına işlenmesine dair ”tapu bedelinin 2004 yılı rayiç bedeli dikkate alınacağı’ kararını da ortadan kaldırarak halkın bu noktada kazanımlarını tırpanladı. Hak sahibi olduğu kabul gören ancak çeşitli nedenlerden bunu belgeleyemeyen bir çok yurttaşa ise rayiç bedelin 2 katı bedelle oturdukları evlerinin bulunduğu arsalar üstelik yasal olmayan bir şekilde hak sahiplerine zorla 9 maddelik sözleşme imzalatılarak kendilerine satılıyor.

Gülsuyu-Gülensu İmar Planlarına Güldam İtiraz Gerekçeleri Broşürü:
21 Şubat 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |