Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık 23 Haziran 2020

GÜNEY KORE’DE İKİNCİ DALGA KORONAVİRÜS BAŞLADI

GÜNEY KORE’DE İKİNCİ DALGA KORONAVİRÜS BAŞLADI Güney Kore’deki sağlık yetkilileri, nispeten düşük rakamlara rağmen ülkenin ikinci bir…

GÜNEY KORE’DE İKİNCİ DALGA KORONAVİRÜS BAŞLADI

Güney Kore’deki sağlık yetkilileri, nispeten düşük rakamlara rağmen ülkenin ikinci bir koronavirüs dalgasından geçtiğine inanıyor.

Ülke, Covid-19 ile başa çıkmada bir başarı öyküsü olmuştu, ancak şimdi salgının aylarca devam etmesini bekliyor. Kore Hastalık Kontrol Merkezi (KCDC) Başkanı Jung Eun-kyeong, ilk dalganın Nisan ayına kadar sürdüğünü söyledi.

Yine de Mayıs ayından bu yana, başkent Seul’deki gece kulüplerindeki salgınlar da dahil olmak üzere yeni vaka kümeleri büyüdü. Bu dönemler arasında, günlük olarak teyit edilen vakalar, arka arkaya üç gün boyunca kaydedilen yaklaşık bin sıfıra düşmüştür.

Yetkililer Pazartesi günü yaptığı açıklamada, son 24 saat içinde büyük ofis ve depolardaki farklı kümelerden 17 yeni enfeksiyonun kaydedildiğini açıkladı. Dr. Jeong, yakın zamandaki dirilişin, ülkenin ikinci bir virüs dalgasının pençesinde olduğunu ve devam etmesini beklediği sonucuna varmasına neden olduğunu söyledi.

KCDC şimdiye kadar Güney Kore’nin ilk dalgasının hiç bitmediğini söylemişti. Ancak Dr Jeong, Mayıs ayının başlarında bir tatil haftasonunun, daha önce sadece birkaç vaka görmüş olan daha büyük Seul bölgesine odaklanan yeni bir enfeksiyon dalgasının başlangıcına işaret ettiği açıktı.

Pazartesi gününün başlarında, başkentin güneyindeki Daejeon kenti, bir dizi küçük virüs kümesi keşfedildikten sonra müzeler ve kütüphaneler gibi kamusal alanlarda toplantıları yasaklayacağını açıkladı. Seul belediye başkanı ayrıca, önümüzdeki üç gün içinde ortalama olarak ilk 30’a girerse ve şehir hastanelerinin yatak doluluk oranının% 70’i aşması durumunda, sermayenin sıkı sosyal mesafeye geri dönmek zorunda kalabileceği konusunda da uyardı.

Güney Kore, ülkeyi kilitlemekten kaçınmayı başardı ve bunun yerine, virüsle mücadele için agresif bir iz, izleme ve test stratejisinin yanı sıra gönüllü sosyal mesafe önlemlerine de güveniyor.

Ülkenin ilk davasını 20 Ocak’ta bildirmesinden bu yana toplam 280 kişi öldü. Genel olarak, 12.000’den fazla enfeksiyon kaydedilmiştir ve şu anda ülkede 1.277 aktif vaka kaldığı düşünülmektedir. BBC

24 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |