Ana Sayfa Dünya, Gündem 1 Mayıs 2020

HAFTER’İN RAMAZAN’DA ATEŞKES İLANI DIŞ DESTEKLİ LİBYA HÜKUMETİ TARAFINDAN RET EDİLDİ

Hafter güçleri tek taraflı ateşkes ilan etti General Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu silahlı güçler, Ramazan…

Hafter güçleri tek taraflı ateşkes ilan etti

General Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu silahlı güçler, Ramazan ayı boyunca tek taraflı ateşkes ilan ettiklerini duyurdu.

Libya Ulusal Ordusu isimli silahlı grubun sözcüsü Ahmed el-Mismari, düzenlediği basın toplantısında, uluslararası çağrılara karşılık vererek ramazan ayı boyunca tüm askeri operasyonlara ara verdiklerini ve ateşkes ilan ettiklerini duyurdu.

Herhangi bir askeri adıma karşılık verme haklarının olduğunu söyleyen Mismari, ülkedeki askeri hedeflerinden vazgeçmediklerini belirtti.

DIŞ DESTEKLİ HÜKUMET KABUL ETMEDİ

Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es Serrac’ın sözcüsü Halife Hafter’in yaptığı tek taraflı ateşkes çağrısının “aldatmaca”dan ibaret olduğunu savundu. Başta Amerika, İngiltere, İsrail ve Türkiye olmak üzere bir çok dış ülke tarafından desteklenerek Birleşmiş Milletler (BM) tarafından da tanınması sağlanan UMH ülkenin çok az bir bölümünü kontrol altında tuta biliyor.

UMH HÜKUMETİ PARAVAN MI!

UMH’nin ateşkesi ret etmesinden sonra Ramazan boyunca silahların susmayacağı ve kanın akmaya devam edeceği ortaya çıkıyor. Bu durum Libya merkezi hükümetinin dini  kutsal günlere saygısının olmadığı olarak değerlendirilirken; UMH hükumetine destek veren bazı ülkelerin yetkilileriyle yapılan telefon görüşmelerinde ‘Ateşkesin kabul edilmemesini’ istedikleri ve Serrac  hükumetininde buna göre karar verdiği iddia edildi.

02 Mayıs 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |