Ana Sayfa Gündem, İstanbul, Maltepe 7 Ocak 2020

‘HALK KART’ DA 34 MİLYON LİRALIK YOLSUZLUK KOKUSU!

‘Maltepe Belediyesinin Halk Kartı Ortada Yok; 34 Milyon Liralık Hesabı Soran da Yok’ Maltepe belediyesinin 6 yıldır…

‘Maltepe Belediyesinin Halk Kartı Ortada Yok; 34 Milyon Liralık Hesabı Soran da Yok’

Maltepe belediyesinin 6 yıldır Maltepe de ihtiyaç sahibi Kadınlara verdiğini iddia ettiği ‘Halk Kart’ ile ilgili araştırma yazımızı 4 Ocak 2019 tarihinde yayımlamıştık. Bu yazı da Maltepe belediyesinin verdiğini iddia ettiği Halk Kartının izini sürmüş, kartın belediye başkanının ifade ettiği gibi ‘Maltepe Sınırları İçinde’ nerelerde, hangi kuruluş ve işletmelerde kullanılmakta olduğunu araştırmıştık.


Maltepe yerelinde hizmet veren marketler ve mağazalarda yaptığımız bu araştırmalarda Maltepe belediyesinin 2 yıldır vermiş olduğu ‘Halk Kart’ adında ki karta dair hiç bir yerde kullanımına rastlamamıştık.Bu duruma ilişkin Maltepe belediyesine ve belediye başkanı Ali Kılıç’a sorular yöneltmiş ve kamuoyu adına açıklama yapılmasını talep etmiştik. Geçen bu süre zarfında ilgililerden bu konuya ilişkin bir açıklama yapılmaması şüphelerimizi daha da yoğunlaştırmış durumdadır.
Maltepe belediyesi iddia ettiği gibi böyle bir kart dağıtımı gerçekleştirdi mi? Gerçekleştirdiyse kaç adet kart dağıttı? Dağıttı ise bu kartlar hangi mağaza, market vs. gibi işletmelerde kullanılıyor?


HALK KART DAĞITIMI 2018 DE BAŞLADI

12 Mayıs 2018 de Ali Kılıç tarafından Türkan Saylan Kültür merkezinde düzenlenen törenle “Aile Sigortası” Halkkart, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından hak sahibi kadınlara teslim edildi. Kılıç: ”İlçe sınırları içerisinde 53 bin hanenin kapısını tek tek çalan ekipler, puanlama sistemi ile ihtiyaç sahibi 3 bin 6 haneyi tespit etti. Proje kapsamında tespit edilen ailelere, her ay ortalama 600 TL hanedeki kadınların adına çıkartılan kartlara yüklenecek. Alkol ve tütün dışında alışveriş için kullanılabilecek kart, sadece Maltepe sınırları içerisinde geçerli olacak ve Maltepe esnafına da destek sağlanacak” demişti.


3006 ADET KARTIN MALTEPEYE MALİYETİ KAÇ MİLYON LİRA OLDU!

Maltepe belediye başkanı Ali Kılıç bu kartları dağıttığını duyurduğu tarihten başlayarak ve tespit ettiklerini ifade ettiği 3 bin 6 hak sahibine her ay 600 TL yükleneceğini duyurmasından yola çıkarak bir hesap yapıldığında:

1-2018 yılında 3006 kart ve her birine her ay 600 TL yüklendiği hesabıyla

*Bir ay da 1 milyon 803 bin 600 TL yükleme yapıldığı anlaşılıyor.

*Yıllık bazda ise bu yüklemenin toplamı 2018 yılında 12 milyon 625 bin 200 lira (12 Mayıs 2018 sonrası milat alınmıştır); 2019 ise 21 milyon 643 bin 200 TL (12 ay baz alınmıştır) karşılığına tekabül etmekte.

*Bu kartın 2018 ve 2019 olmak üzere 2 yıldır kullanımda bulunduğuna göre Maltepe belediye bütçesinden ‘Halk Kart’ için aktarılmış rakamın 34 milyon 268 bin 400 TL olduğu anlaşılıyor.


2-Bu kartın piyasada olmadığı, Maltepe sınırları içinde kullanıldığına dair hiç bir emareye ve kanıta rastlamadığımızı 4 Ocak 2020 tarihli yazımızda belirtmiştik.Böyle bir kart var mı, yok mu? Eğer bu kart var ise nerede ve kaç kişi tarafından kullanılmakta, hangi işletmelerde geçerliliği bulunmakta!

Maltepe sınırları içinde kullanımını nasıl temin ediyorsunuz, nasıl denetliyorsunuz?

Bu kartın Maltepe sınırları içinde kullanıla bilmesi için Maltepe sınırları içinde ki işletme, kuruluş, market, mağaza vs. gibi hizmet sunan işletmelerle yada onların temsilcileri ile bir protokol yapmış olmanız gerekir.

Böyle bir protokol var mı, Yoksa dağıttığınızı ifade ettiğiniz Halk Kartların Maltepe esnafında kullanımını nasıl sağlıyorsunuz?


KARTLAR ORTADA YOK, PARALAR NERDE!

Maltepe belediyesi ve belediye başkanı sadece şu tek soruya cevap vermesi aslında tüm gerçeği ortaya koyması bakımından yeterli olacaktır.’DAĞITTIĞINIZI DUYURDUĞUNUZ 3006 HALK KART’A SADECE 2018-2019 YILLARINDA YÜKLENEN 34 MİLYON LİRADIR; BU KARTLAR ORTADA YOKSA MALTEPE HALKININ 34 MİLYON 268 BİN 400 LİRASI NE OLDU?’


SÖZ KONUSU RAKAM 34 MİLYON LİRADAN ÇOK DAHA FAZLA

Bu kartlara ilişkin Maltepe belediyesinin faaliyetleri bir önceki dönemi de kapsamakla birlikte sadece Ali Kılıç dönemini kapsayan 2014-2019 yılları arasında Halk Kart adı altında ki bu proje ile Maltepe halkının ortadan kaybedilen parasının 34 milyonun çok çok üstünde bir rakama tekabül ettiğini anlamak hiç de güç olmasa gerek; bunu da kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

 

Maltepe Kamuoyu adına soruyoruz:
SORU 1: Maltepe Esnaf ve Sanatkarlar Odasına bağlı 2700 esnafın görmediği, duymadığı bu Kart nerede kullanılıyor?
SORU 2: 2014 yılı milat olarak alındığında 6 yıldır dağıtmaya devam ettiğiniz kartlardan bu güne kadar kaç adet dağıttınız?
SORU 3: Kartların Maltepe sınırları içinde kullanımı için hangi işletme, kuruluş, market, bakkal, manav, mağaza ile protokol yaptınız?
SORU 4: Dağıttığınız 3006 Adet Halk Kartların üzerinden iki yıl geçti; bu Kartlara her ay yüklediğiniz 600 TL’yi belediye bütçesinin hangi kaleminde gösterdiniz?

07 Ocak 2020-Abidin SARI / ÖZGÜR İFADE

NOT: Konu ile ilgili Video görsel Youtube üzerinde ki sayfamızda izlene bilir. https://www.youtube.com/channel/UCTK5n2JtmAGp9u1OH_xZB1Q?view_as=subscriberTema Tasarım |