Ana Sayfa Gündem, Kültür, Türkiye 11 Aralık 2020

HALK OKUL YAPTI MEB KAPATIYOR

HALK OKUL YAPTI MEB KAPATIYOREdirne Meriç’te köylülerin imecesiyle tadilat edilen ve yemekhanesi ile spor salonu bulunan okul…

HALK OKUL YAPTI MEB KAPATIYOR
Edirne Meriç’te köylülerin imecesiyle tadilat edilen ve yemekhanesi ile spor salonu bulunan okul için İl Milli Eğitim Müdürlüğü kapatma kararı aldı.

Kapatılacak okulun öğrencilerin başka bir okula nakledilecek.
Yakın zamanda köylüler tarafından imece usulüyle tadilattan geçirilen okulda yemekhane, kapalı spor salonu, ana sınıfı ve laboratuvar bulunuyor.
Okulda 18’i ilkokul, 12’si anasınıfı olmak üzere 30 öğrenci okuyor.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ile görüşen kapatılma kararına tepki gösterdi.
Köyü CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ile ziyaret eden Gaytancıoğlu şunları söyledi:
“Köy halkı kendi olanakları ile masraf yapmış, bütün sınıfları, camları her şeyi elden geçirmiş, 30 öğrencisi var. Her şey çok ideal kadrolu bir öğretmen var. Bir ana sınıfı öğretmeni var. Ama bu köy okulunu kapatıyorlar. Neden çünkü taşımalı eğitim yapmak istiyorlar.

Bu köydeki çocukları başka bir yere taşımak istiyorlar.
Çocuklar bu 22 dekarlık alanda oynamak istiyorlar. Aileler de bunu destekliyor. Okullarından gitmek istemiyorlar. Ama Milli Eğitim Bakanlığı bu okulu kapatmak istiyor.”

Okulun 2015 yılından bir görüntüsü

Okuldaki öğrencilerin tamamının Roman çocukları olduğunu aktaran Gaytancıoğlu, çocukların da ailelerin de okulu bırakmak istemediklerinin altını çizdi:
“Bu öğrencilerin tamamı Roman çocukları. Roman çocukları evde kalmak istiyor, aileleri ile birlikte kalmak istiyor, taşınmak istemiyorlar. Eğer bizi taşırsanız okula gitmeyiz diyorlar. Aileleri ile de konuştuk. Biz de göndermeyiz diyorlar.”

Okulun şuan ki (2020) durumu

KÖY DERNEĞİNDEN 15 KASIM 2020 TARİHLİ ‘OKUMUZA SAHİP ÇIKALIM’ ÇAĞRISI
Akçadam İlköğretim Okulu’na Sahip Çıkalım
Bugün Bir Yerlere Geldiysek,
İyi Kötü Ekmek Yiyorsak,
Bir Eğitim Birikimimiz Var İse ;
İşte Bu Anıtın Eseridir…
Okulumuza Sahip Çıkalım !
Geleceğimize Sahip Çıkalım !
Çocuklarımıza Sahip Çıkalım !
Haydi Akçadam

BirlikteBaşaracağız

Akçadam Köyü Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği

Akçadam Köyü;
Osmanlı İmparatorluğunda savaşta başarı elde etmiş komutanlarına toprak vermekteydi. Bugünkü Akçadam köyünün bulunduğu yer de Derviş Bey adında bir komutana ikta olarak verilmiştir. Derviş Bey, bu bölgede çiçek ve bitki yetiştirmiştir. Derviş beyin işlerinde Osmanlı Rumları çalışmaktaydı.
Zamanla Rum nüfus bu bölgede yoğunlaşmış ve bu yerleşke bir Rum köyü haline gelmiş ve köye Yunancada çiçek anlamına gelen Louloúdi adı verilmiştir. 20. Yüzyılın başlarına kadar Rum’ların yaşadığı köy, mübadele sonucunda bir Türk köyü olmuş ve köyün adı Louloúdi kelimesinden yola çıkılarak halk dilinde Lulu adını almıştır.

Daha sonraları İsmet İnönü zamanında Türkçeleştirme çabaları neticesinde adı Uluköy olarak değiştirilmiş ancak Ulu’luk kelimesinin Tanrıya mahsus bir unvan olarak görülmesi sebebiyle kısa bir süre sonra tekrar değiştirilerek Akçadam adını almıştır.
Köyün adının Akçadam olarak değiştirilmesinin sebebi ise, bu bölgeden alelacele gitmek zorunda kalan Rum’ların paralarının bir kısmını alamamaları nedeniyle, mevcut paralarını, yani Akça’larını (akça ya da akçe) evlerin damlarına saklamış olmalarındandır.

Edirne iline 68, Meriç ilçesine 17, Uzunköprü ilçesine 14, Keşan ilçesine 59 km uzaklıktadır.
Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır.(Aile Hekimliği uygulaması nedeniyle kapalıdır) Ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. (Sözcü, trakyanet, edirnesonhaber, Akçadam Köyü Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği)
11 Aralık 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi

İlginizi çekebilir

Belediye den  Halk Kart reklamı

Belediye den Halk Kart reklamıTema Tasarım |