Ana Sayfa Gündem, İstanbul, Maltepe 24 Ocak 2020

HALKA HESAP VERECEĞİZ DİYE YOL ÇIKANLAR KAMUOYUNU İLGİLENDİRMEZE BAĞLADI

‘Maltepe Halkı Soruyor ”KAMUOYUNU İLGİLENDİRMEZ”, Gazeteciler Soruyor ”KAMUOYUNU İLGİLENDİRMEZ”; Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç Neyi Saklıyorsun!’MALTEPE BELEDİYESİNE…

‘Maltepe Halkı Soruyor ”KAMUOYUNU İLGİLENDİRMEZ”, Gazeteciler Soruyor ”KAMUOYUNU İLGİLENDİRMEZ”; Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç Neyi Saklıyorsun!’
MALTEPE BELEDİYESİNE 1167987 NOLU BAŞVURU
1-Kaç tane HALK KART verdiniz?
2-Bu kartlar nerelerde hangi işletmelerde kullanılıyor?
3-Nasıl ve nerelerde kullanılacağına ilişkin bir protokol var mı?
Sorularına Maltepe belediyesinin verdiği akla ziyan cevap aslında Maltepeliler tarafından görünmeyen Maltepe belediye başkanlığının görünmeyen Ayberk’in öte yüzünü gösteren bir cevap niteliğinde.
İlgi dilekçeye verilen 14 Ocak 2020 tarihli cevapta;
”Kamuoyunu ilgilendirmediği” savı ile bu güne kadar kaç ‘Halk Kart’ dağıtıldı basit sorusunu bile cevaplamaktan kaçan-kaçınan bir siyasetin ardı şıkkında ne gibi kirli tezgahlar olduğunun işaret etmekten öte bir şey olmasa gerek.

CHP GENEL BAŞKANI MI DOĞRU SÖYLÜYOR YOKSA MALTEPE BELEDİYESİ Mİ DOĞRU YAPIYOR!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 2 Ağustos 2019 da Artvin Fındıklı’da halka hitap ederken:
“Kibirden uzak bir siyaset, siyasetçinin vatandaşın arasında olması. Siyasetçi kibriyle topluma faydalı olmaz. Biz her kuruşun hesabını millete vereceğiz. Saydam, güzel bir yönetim istiyoruz. Belediye başkanımızın harcadığı ve aldığı her para millet tarafından ödenmiştir. Saray için de öyle. Bakanlar, milletvekilleri için de öyle. Biz aylık alıyoruz, aldığımız aylığı kim ödüyor? Siz ödüyorsunuz. Demokrasinin gerçek anlamda varlığı hesap vermekten geçer. Hesap veriyorsa bir siyaset anlayışı orada kibir yoktur, halka saygı vardır.”

MALTEPE HALKININ PARASINI NASIL HARCADIĞINIZI MALTEPELİLER SORMAYACAK İSE KİM SORACAK!
Bizzat Maltepe belediye başkanı Ali Kılıç tarafından partisinin genel başkanı hzurunda Türkan Saylan Kültür Merkezin de 53 küsur bin haneyi tarayıp 3006 hak sahibini tespit ettiğini ve bunlara ‘Halk Kart’ verileceğini söylediğinin üzerinden geçen sadece 2 yılda her karta 600 TL yükledikleri açıklaması bu 2 yıl da Maltepe halkının milyonlarca parasının harcandığını göstermekte.

MALTEPE BELEDİYESİ HALK KART DİYE BİR KART ORTADA YOK
Sorun şu ki Ali Kılıç’ın dağıttığını ila ettiği bu ‘Halk Kartları’ Maltepe sınırları içinde Gören YOK, Bilen YOK, Kullanan YOK, Kullandıran ilçe esnafı YOK.
Kimsenin görmediği fakat belediye başkanının dağıttığını iddia ettiği bu kartlara aktarılan 600’er lira tüm Maltepe halkının ödediği vergiler harcanmaktadır. Fakat belediye başkanı Ali Kılıç’a göre bu ”KAMUOYUNU İLGİLENDİRMİYOR”…

HALKA HESAP VERMEKTEN NEDEN KAÇIYORSUNUZ?
Kamuoyundan kastınızın bu aşamada ne olduğu bahsettiğiniz kamuoyunun kim olduğunu lütfen izah ediniz. Vatandaş olarak Maltepe halkının ödediği vergilerinin gerçeğe uygun kullanılıp kullanılmadığını nasıl , ne şekilde ve kimlere aktarıldığını soramayacak ve bunu öğrenemeyecek miyiz? CHP’nin ‘Şeffaf Belediyecilik’, ‘Sosyal Belediyecilik’, ‘Derman Belediyecilik’ gibi ifadelerini belediyenin yaptığı işleri halktan gizlemek ve halka hesap vermemek olarak mı anlamalıyız.

NEYİ SAKLIYORSUNUZ?
Maltepe Belediyesinin faaliyetleri Kamuoyunu İlgilendirmiyorsa Neyi ve Kimi İlgilendiriyor; bunu açıklayınız. İleri sürdüğünüz ve sığınma ihtiyacı duyduğunuz 25. maddenin savunmanızla hiç bir alakası yoktur; sadece belediye çalışanları hakkında bilgi belge talebini kapsar . Belediye tarafından yapılan ve Maltepe sınırları içinde hiç bir işletmede, markette, firmada kullanıldığına rastlanmayan, görülmeyen Halk Kart adı altında servis ettiğiniz projenizle Maltepe belediye bütçesinden ne kadar kaynak aktarıldığını Maltepe halkından neden saklıyorsunuz?

BELEDİYELER PARTİLERİN ÇİFTLİĞİ!
CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, 20.08.2019 da düzenlediği basın toplantısı ile Malatya Büyükşehir Belediyesinin harcamaları ile ilgili sorular yöneltmiş:
“Biz 254 kişiye ne yedirdiniz ne içirdiniz de bu kadar parayı harcayabildiniz diye sorduk. Ama bundan sonra daha vahim açıklamalar geldi. AKP Malatya Milletvekili Ahmet Çakır “Belediyenin borçları vatandaşı ilgilendirmez” diye açıklama yaptı. Malatya Belediyesini babanızın şirketi gibi görüyorsunuz, onun içinde halkı ilgilendirmez diyorsunuz. Belediyeyi çiftliğiniz gibi görüyorsunuz ve halkada sizi ilgilendirmez diyorsunuz. Bal gibi ilgilendirir, Malatya Belediyesinde hepimizin, tüyü bitmemiş yetimin hakkı var. Orası tüm Malatyalıların.” demişti.
BU DURUMDA AKP ELE GEÇİRDİĞİ BELEDİYELERİ BABALARININ ŞİRKETİ GÖRÜRKEN CHP DE AYNI ŞEKİLDE BABALARININ ÇİFTLİĞİ GÖRÜYOR OLMUYOR MU DİYE SORMAK GEREK.

  • 53 küsur bin aileyi tarayıp Tespit ettiğinizi söylediğiniz 3006 ihtiyaç sahibi, mağdur aileye bu kartları verdiniz mi vermediniz mi?
  • Kaç adet halk kart dağıttınız?
  • Bu kartların Maltepe sınırları içinde kullanılacağını söyleyen sizdiniz; hangi Maltepe esnafında kullanılıyor?
  • Kiminle hangi kurum, kurulu, firma, şirket vs ile protokol yaptınız?
    Söz konusu bilgileri öncelikle vatandaş, sonrada gazeteci olarak ısrarla talep ediyoruz; Maltepe belediyesi halkın parası ile yaptığı işleri halktan gizleme çabası değerlendirmesini Maltepe halkının ve Türkiye Kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.
    24 Ocak 2020 / ÖZGÜR İFADE


Tema Tasarım |