Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık 19 Eylül 2020

HANGİ İNSANLARIN KANSERE YAKALANMA OLASILIĞI DAHA YÜKSEK

HANGİ İNSANLARIN KANSERE YAKALANMA OLASILIĞI DAHA YÜKSEKRiskli vücut. Bilim adamları, hangi insanların kansere yakalanma olasılığının daha yüksek…

HANGİ İNSANLARIN KANSERE YAKALANMA OLASILIĞI DAHA YÜKSEK
Riskli vücut. Bilim adamları, hangi insanların kansere yakalanma olasılığının daha yüksek olduğunu buldular.
MOSKOVA, 10 Eylül – RIA Novosti, Alfiya Enikeeva. Figürün özellikleri ve insan vücudunun bazı kısımları bazen ciddi hastalık riskinin arttığını gösterir: kalp krizi, felç, diyabet ve hatta bazı kanser türleri. Kural olarak, embriyonik gelişim sırasında fetüsü etkileyen bir gen ve seks hormonları meselesidir. Sadece görünüm buna bağlı değil, aynı zamanda sağlık sorunlarına yatkınlığa da bağlı.

İŞARET PARMAĞI
2001 yılında, Liverpool Üniversitesi’nden ( İngiltere ), kalp krizi geçiren erkekleri gözlemleyen araştırmacılar, aralarında kısa yüzük parmağı olanların da olduğunu fark ettiler. Ve işaret parmağıyla arasındaki uzunluk farkı ne kadar büyükse, kalp sorunları o kadar erken ortaya çıkar – genellikle 30 yaş civarında. Parmaklar eşitse, kalp krizi genellikle 50 yıl sonra ortaya çıkar. Ve işaret parmağı yüzük parmağından çok az kısa olanlar için ilk sorunlar sadece 70 yaşında kaydedildi.

Bilim adamları, intrauterin gelişim sırasında fetüsün parmaklarının uzunluğunu etkileyen her şeyden testosteronun sorumlu olduğunu öne sürdüler. Özellikle kadınlarda yüzük parmağının genellikle işaret parmağından daha kısa olmasının nedeni, erkeklerde ise tam tersidir. Ancak İngiliz hastalarda, cinsiyete bakılmaksızın, hamileliğin sekizinci ila on dördüncü haftalarında yüksek testosteron seviyeleri nedeniyle, kısa bir yüzük parmağı oluşabilir. Ayrıca yetişkinlerde hormon düzeylerinin artmasına da yol açtı. Ve vücutta çok fazla endojen testosteron olduğunda, kan pıhtılarının oluşması daha olasıdır ve ciddi kalp hastalığı gelişir. Bu nedenle, çalışmanın yazarları, kısa bir yüzük parmağının genç yaşta kalp krizi ve felç riskini gösterebileceğini belirtti.

Mantıklı görünüyordu. Ve üç yıl sonra, Cambridge Üniversitesi’nden (İngiltere) bilim adamları bu hipotezi doğruladılar. Üç düzine hamile kadını ve ardından çocuklarını gözlemleyerek, doğum öncesi seks hormonu düzeylerinin işaret parmağının uzunluğunun yüzük parmağına oranını etkilediğini keşfettiler.

Ancak, 2010 yılında, Avustralyalı araştırmacılar, 244 kadın ve çocuklarından oluşan bir örneklemde böyle bir ilişki bulamadı . Ve zaten 2020’de Polonyalı bilim adamları , hormonlara artan intrauterin maruziyetin yetişkinlerdeki düzeyleriyle ilişkili olmadığını gösterdi . Bununla birlikte, İngiliz ve Alman uzmanlar şunları not ediyor : embriyonik gelişim sırasında yüksek testosteron konsantrasyonu, erkek vücudundaki içeriğini etkilemese de, bu hormonun üretimi, örneğin fiziksel efor veya stres sırasında artar.

KANSERDEN OSTEOARTRİTE
Kısa (işarete göre) yüzük parmağı olan erkekler sadece kalp hastalığı için değil, aynı zamanda prostat bezinin kötü huylu tümörleri için de risk altındadır. İngiliz araştırmacılar geldi bu sonuca bir ve üç bin sağlıklı erkeklerde prostat kanseri olan bir buçuk bin hastaları karşılaştırarak.
Daha uzun işaret parmağı olan kişilerin prostat kanseri riskinin yüzde 33 daha yüksek olduğu bulundu. Çalışmanın yazarları, maddenin HOXA ve HOXD genlerinde olduğunu öne sürüyorlar: parmakların uzunluğundan ve üreme sisteminden aynı anda sorumludurlar.


Ek olarak, prostat kanseri sıklıkla artan testosteron konsantrasyonlarının varlığında ortaya çıkar . Bu da intrauterin gelişimin özelliklerinin bir sonucu olabilir – fetüsün testisleri bu hormonu çok fazla üretir. Sonuç olarak, prostat kanserine yatkınlığın bir işareti olarak kabul edilebilecek uzun işaret parmakları oluşur.
Kadınlarda, daha uzun – adsızlara kıyasla – indeksler, kural olarak, geç menopozu gösterir. Ancak kısa olanlar meme kanseri gelişme riskini azaltır ve ellerde osteoartrit ile karşılaşma olasılığını artırır.

KULAKLARDAN BACAKLAR
Göre göre Alman bilim adamları, uzun bacaklar bir diyabet içermeyen hayatı anahtarıdır. Uzmanlar, orta yaşlı iki buçuk bin kişinin boyu, bacak uzunluğu, bel çevresi, kilo ve sağlığı ile ilgili verileri analiz etti. En küçüğüne on santimetre daha fazla (erkekler için 169.7 ve kadınlar için 157.8) ortalama olarak tip 2 diyabet riskini erkeklerde% 41 ve kadınlarda% 33 azalttığı ortaya çıktı. Aynı zamanda, her iki cinsiyetin uzun bacaklı temsilcilerinde küçük hastalanma şansı vardır, ancak tam tersine uzun bir gövde, hastalığın gelişimine katkıda bulunur, ancak yalnızca erkeklerde.
Doğru, eserin yazarları uyarıyor, aşırı kilolu olmak – buna ne sebep olursa olsun – uzun olmanın faydalarını yok sayıyor. Bu nedenle, zayıf insanlarda, her on santimetrede bir diyabet riskini erkeklerde% 86 ve kadınlarda 67 oranında azaltır. Ancak fazla kilo veya obezite olan insanlar için bu etki çok daha azdır – sırasıyla yüzde 36 ve 30.


Bununla birlikte, Amerikalı onkologlar , uzun bacak sahiplerinin bağırsak ve kolonun kötü huylu tümörlerinden muzdarip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu buldu . 45-64 yaşları arasındaki yaklaşık 15 bin kişinin antropometrik verilerini ve tıbbi geçmişlerini inceledikten sonra, örnekte en uzun bacaklara sahip kişilerin kolorektal kanser gelişme riskinin en kısa bacaklılara göre yüzde 36 daha yüksek olduğunu ve karşılaşma olasılıklarının olduğunu buldular. bağırsak kanseri yüzde 51 daha fazla. Dahası, büyüme bu kalıbı etkilemez.

BELLEK SORUNLARI
King’s College London (İngiltere) çalışanlarının çalışmalarına göre , 50 yıl sonra, uzun bacaklı insanların hafıza ve dikkat konusunda zorluk yaşaması daha az olasıdır. Bilim adamları, doğumdan 53 yaşına kadar 1.677 gönüllüyü gözlemledi. Yakın zamanda yapılan bir bilişsel testte, gövde ile ilişkili olarak en uzun bacaklara sahip katılımcılar en çok puan aldı.
Bilim adamları bunu çocuklukta iyi beslenmeye ve yüksek ebeveyn geliri ve hamilelik sırasında yeterli anne davranışı dahil olmak üzere uygun çevresel faktörlere bağlamaktadır. Uzun bacaklar hızlı hormonal büyümeyi gösterebilir. Ancak kısa olanlar, yiyecek eksikliğinden veya yaşamın ilk yıllarındaki monotonluğundan bahseder. Bu da artmış insülin duyarlılığı, yüksek tip 2 diyabet riski ve yaşlılıkta bilişsel gerileme gibi uzun vadeli sorunlara neden olabilir.
Doğru, üç yıl sonra uluslararası bir bilim adamları ekibi tarafından yapılan benzer bir çalışmada, böyle bir bağlantı bulunamadı.(ria.ru)
19 Eylül 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |