Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık 9 Temmuz 2020

HAVADAKİ KORONAVİRÜS YAYILIMI : ‘BİLMEMİZ GEREKEN 5 ŞEY!’

HAVADAKİ KORONAVİRÜS YAYILIMI : ‘BİLMEMİZ GEREKEN 5 ŞEY!’COVID-19’un hava yoluyla iletimi, riskleri ve kendinizi korumanın yolları hakkında…

HAVADAKİ KORONAVİRÜS YAYILIMI : ‘BİLMEMİZ GEREKEN 5 ŞEY!’
COVID-19’un hava yoluyla iletimi, riskleri ve kendinizi korumanın yolları hakkında bazı soruları cevaplıyoruz.
Yeni koronavirüs ilk tespit edildikten yedi ay sonra bilim adamları ve sağlık uzmanları hala nasıl yayıldığını ve neden olduğu COVID-19 solunum hastalığını nasıl tedavi edeceğini daha iyi anlamaya çalışıyorlar.

DSÖ-Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO-World Health Organization) göre, koronavirüs enfekte olmuş biriyle doğrudan temas, kontamine yüzeylerle dolaylı temas, hapşırırken tükürük damlası veya burundan akıntı da dahil olmak üzere kişiden kişiye “damlacık iletimi” yoluyla bulaşır ( DSÖ).
Havadan bulaşmak da mümkündür, ancak etkileri ve riskleri son zamanlarda bilimsel bir tartışmaya yol açmıştır.

HAVADA İLETİM NEDİR?
DSÖ uzun zamandır yeni koronavirüsün esas olarak kısa bir süre içinde havadan ve ağızdan çıkan küçük damlacıklar yoluyla yayıldığını söyledi.
Ancak bazı bilim adamları ve araştırmacılar, virüsün aerosol adı verilen daha küçük damlacıklar tarafından da bulaşabileceğine dair kanıtlara giderek daha fazla işaret ediyorlar. Genellikle insanlar bağırıp şarkı söylerken üretilirler, bunlar havada daha uzun süre asılı kalırlar ve daha uzağa seyahat edebilirler.

DAMLACIK İLETİMİNDEN FARKI NEDİR?
Hapşırılan veya öksürülen solunum damlacıkları daha büyüktür – beş ila 10 mikrometre çapında – ve maruz kalma aralığı bir ila iki metredir (üç ila altı ayak).
Bununla birlikte, aerosollerin çapı beş mikrometreden daha azdır ve enfekte olmuş kişiden iki metreden daha fazla ilerler.
“Yeni koronavirüs, deney koşulları altında hem damlacıklarda hem de aerosolde üç saate kadar hayatta kalabilir, ancak bu, sıcaklık ve neme, ultraviyole ışığa ve hatta havadaki diğer partiküllerin varlığına bağlıdır.” İngiltere’deki mikrobiyolog, El Cezire’ye verdiği demeçte.
“Mikroskobik aerosoller iç mekanlarda en az altı metre, hatta dinamik hava akımları çalışıyorsa daha da fazla projeksiyon yapabilir. Mesafe, aerosolün büyüklüğüne bağlıdır.”

COVID-19 HAVADA NASIL YAYILIYOR?
Damlacık iletiminde olduğu gibi, aerosoller nefes almak, konuşmak, gülmek, hapşırmak, öksürmek, şarkı söylemek ve bağırmak gibi çeşitli şekillerde salınabilir.
Dansçı , “Nefes almak çok fazla mermi gücü değil, bağırmak, şarkı söylemek, öksürmek ve hapşırma proje aerosolünü farklı hızlarda havadan geçiriyor” dedi .

“Tek bir parçacık enfeksiyona neden olacak kadar virüs içermese bile, zamanla bu parçacıklarda nefes almaya devam ederseniz, enfeksiyonu başlatmak için ağzınızda, burnunuzda ve solunum yolunuzda yeterli miktarda kazanırsınız.”
Hava yoluyla bulaşma, hastanın aerosol üreten ve sağlık çalışanlarını özellikle risk altına sokan bazı tıbbi prosedürlerde de ortaya çıkabilir.
Pakistan Kuzey Amerika Hekimleri Birliği (APPNA) başkanı Naheed Usmani “Coronavirüs, nebülizerler, bronkoskopi, entübasyon, diş ve diğer oral prosedürler kullanılarak özel koşullar altında aerosol ile yayılabilir,” dedi.
Al Jazeera, “Bu, özellikle N95 maskeleri de dahil olmak üzere uygun kişisel koruyucu ekipman (KKD) takan bu prosedürleri denemesi gereken sağlık çalışanları için tehlikelidir.” Dedi.

HAVADA Kİ COVID-19 DAHA AZ BULAŞICI MIDIR?
Koronavirüsün, daha büyük damlacıkların aksine, aerosol yolu ile ne ölçüde yayılabileceği tartışmalıdır. DSÖ, birincil enfeksiyon kaynağının damlacık iletiminden geçtiğini uzun süredir sürdürürken, hava yoluyla bulaşmanın “ortaya çıkan kanıtlarının” olduğunu kabul etmiştir.
DSÖ’nün enfeksiyon önleme ve kontrolüne yönelik teknik lideri Benedetta Allegranzi, “Kamusal ortamlarda havadan bulaşma olasılığı – özellikle çok özel koşullarda, açıklanan, kalabalık, kapalı, kötü havalandırılan ortamlar göz ardı edilemez” dedi. haber brifingi bu hafta.

Bu, 32 ülkeden 239 bilim insanından oluşan bir gruptan ve çeşitli alanlardan , özellikle uygun havalandırma olmadan iç mekan, kapalı ve kalabalık ortamlarda hava yoluyla bulaşmanın “gerçek bir riski” olduğu açık bir mektupta ortaya çıktı.
Mektubun imzacılarından biri olan dansçı, virüsün kaynağından uzaklaştıkça yakalanma riskinin daha düşük olduğunu söyledi.
Colorado Üniversitesi’nden bir kimyager olan Jose-Luis Jimenez, El Cezire’ye “virüsün iç mekanda bir saatlik bir süre boyunca bulaşıcılığı kaybettiğini” söyledi.

KENDİNİ NASIL KORUYA BİLİRSİN?
-Yüz maskelerinin düzgün takılması ve fiziksel mesafelerin korunması her zaman tavsiye edilir.
-Uzmanlar, özellikle toplu taşıma ve kamu binaları olmak üzere kalabalık yerlerden kaçınmayı da tavsiye ediyor.
-okullarda, ofislerde ve hastanelerde kapalı alanlarda, pencereleri açarak dış hava ile uygun havalandırmayı arttırmanın da enfeksiyon riskini azaltabilir.
-Havalandırmanın artırılamadığı yerler için, yüksek verimlilikte portatif yüksek verimli partikül hava (HEPA) filtre hava temizleyicileri veya muhtemelen ultraviyole (UV) antiseptik ışıkları öneriyoruz. Diğer hava temizleyici türlerini önerilmiyor. (Saba Aziz – aljazeera.com)
09 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |