Ana Sayfa Gündem 15 Haziran 2020

HDP’NİN DEMOKRASİ YÜRÜYÜŞÜNE YASAK KOYAN DEMOKRASİ!

HDP’NİN DEMOKRASİ YÜRÜYÜŞÜNE YASAK KOYAN DEMOKRASİ!HDP’li vekillerin tutuklanmasını protesto etmek amacıyla Hakkari ve Edirne’den Ankara’ya doğru başlayacak…

HDP’NİN DEMOKRASİ YÜRÜYÜŞÜNE YASAK KOYAN DEMOKRASİ!
HDP’li vekillerin tutuklanmasını protesto etmek amacıyla Hakkari ve Edirne’den Ankara’ya doğru başlayacak ‘Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü’, dokuz ilin ardından Bursa’da da sınırlandırıldı. Böylece 10 ilde yürüyüş için şehre giriş-çıkışlar büyük ölçüde engellenmiş oldu.

Birçok ilde yasaklar yürürlüğe konulurken, HDP, yürüyüş kapsamında Hakkari’ye ulaştı ve HDP’liler kente girişte alkışlarla karşılandı.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partililerle birlikte alkışlar ve sloganlar eşliğinde kente yürüyüşle girdi. Kent merkezine oluşturulan konvoy ile giriş yapan partililer, yol boyunca halk tarafından coşkuyla karşılandı. Daha sonra partinin il binasına geçen heyet, burada yarın gerçekleştirilecek yürüyüş ile ilgili son planlamayı yaptı.

HDP’li vekiller Hakkari’deki kısıtlamaları protesto etti.Burada istişarelerde bulunan Sancar, kent halkına ve partisinin il örgütüne teşekkür etti. Yapılan planlama ardından partililer ev ziyaretleri gerçekleştirecek.

Koronavirus salgını gerekçesiyle, Bitlis, Hakkari, Kırklareli, Edirne, Kocaeli, Sakarya, Van, Tekirdağ ve Adana’da kent girişleri kısıtlamıştı. Dokuz kısıtlama kararının ardından bir kısıtlama kararı da Bursa Valiliği’nden geldi.

Bursa Valiliği’nden yapılan açıklamada, ‘Demokratik Mücadele Programı’ eylemlerinden biri olan ‘Darbelere Karşı Demokrasi Yürüyüşü’nün ‘provoke’ edilerek toplumsal olaylara dönüşme riskinin yüksek olduğu belirtildi. Açıklamada, koronavirüs salgının yürüyüş ve çeşitli eylemsellikler nedeniyle başka kişilere de bulaşma riski taşıdığı belirtildi:

“Demokratik Mücadele Programı’ adı altında planlanan eylem/etkinlikler ile ilgili olarak; planlanan bu eylem/etkinliklerin provoke edilerek toplumsal olaylara dönüşme riskinin yüksek olduğu, ayrıca dünya genelinde milyonlarca kişiyi etkileyen, ülkemizde de yaklaşık 180.000 vatandaşımızın hastalanmasına ve 4.000 den fazlasının vefat etmesine sebep olan ‘KORONAVİRÜS’ salgınının, planlanan bu eylem/etkinlikler nedeniyle başka kişilere de bulaşma riski taşıdığı değerlendirildiğinden Anayasamızın 34. Maddesindeki ‘Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.”

Bursa Valiliği, ‘sınırlama’ açıklamasında, Bursa’da yapılması planlanan yürüyüş ve basın açıklamalarına ne şekilde izin verileceğini de açıkladı:
“Haziran 2020 tarihleri arasında İlimizde yapılması planlanan basın açıklamalarının, yalnızca parti binalarının içerisinde veya önünde 50 kişiyi geçmeyecek sayıda katılımcıyla sosyal mesafe kuralına uygun olarak yapılabileceği, yapılması planlanan yürüyüşler ile açık hava toplantısı, toplu karşılama İl Hıfzıssıhha Kurulumuzun 12.06.2020 tarih ve 80 sayılı kararı ile; 50 kişiyi geçmeden sosyal mesafeye uyarak açıklama yapılabilir.

Eylem/etkinlik programında 15 Haziran 2020 tarihine kadar sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler ve sendikalara yapılması muhtemel ziyaretlerde, sosyal mesafe kuralına uygun olarak hareket edilmesinin sağlanmasına.

14-20 Haziran 2020 tarihleri arasında İlimizde yapılması planlanan basın açıklamalarının, yalnızca parti binalarının içerisinde veya önünde 50 kişiyi geçmeyecek sayıda katılımcıyla sosyal mesafe kuralına uygun olarak yapılabileceği, yapılması planlanan yürüyüşler ile açık hava toplantısı, toplu karşılama ve uğurlama gibi eylem/etkinliklerin hastalığın yayılmasına neden olacağı öngörülerek müsaade edilmemesine.

Olası provokatif eylemlerin önlenmesi ve salgın hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla milletvekilleri hariç olmak üzere, hastalığın engellenmesine yönelik olarak ilimizdeki muhtemel katılmak için hareket edecek grupların, şehirlere giriş ve çıkışlarının kısıtlanmasına,4. 14-20 Haziran 2020 tarihleri arasında başka illerde yapılması planlanan eylem/etkinliklere ilimizden katılım sağlayacak grup ve şahıslara izin verilmemesine.

1-14 Temmuz 2020 tarihleri arasında park ve bahçelerde hastalığın yayılmasına neden olacak şekilde çadır ve stand kurulmasına müsaade edilmemesine,Konunun titizlikle takip edilerek tüm eylem/etkinlikler öncesi, esnası ve sonrasını kapsayacak şekilde sosyal mesafeyi gözeterek gerekli güvenlik tedbirlerinin planlanması ve titizlikle uygulanmasına, kanuna aykırı hiçbir eylem/etkinliğe müsaade edilmemesi ve uygulamada herhangi bir aksaklığa sebebiyet verilmemesine karar verilmiştir.”
15 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |