Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık 20 Mayıs 2020

HEMŞİRE’DEN HASTALARA BİKİNİLİ MORAL

‘Kadın Hastalar ‘Utanç’ Derken Erkek Hastalar Yorum Yapmadı’Rusya’da bikiniyle hastaları tedavi eden hemşireye cezaRusya’nın Tula kentinde bir…

‘Kadın Hastalar ‘Utanç’ Derken Erkek Hastalar Yorum Yapmadı’
Rusya’da bikiniyle hastaları tedavi eden hemşireye ceza
Rusya’nın Tula kentinde bir hemşire, bikini ve şeffaf koruyucu kıyafet giyerek hastaları tedavi etmesi olay oldu. Özel koruyucu giysi giymeyerek hem hastaların hem de kendisinin sağlığını risk ettiği için” hemşireye uyarı cezası verildi.

Rusya’nın Tula kentinde, Bölge Hastanesi’nde görevli ve ismi açıklanmayan, bikini üzerine şeffaf koruyucu kıyafet giyerek hastaları tedavi eden hemşireye soruşturma başlatıldı. Ülkede tepkilere neden olayın önceki gün yaşandığı ifade edildi. Koronavirüs salgını hastalarının da tedavi gördüğü enfeksiyon hastanesinde yaşanan olayın ardından, özel koruyucu giysi giymeyerek hem hastaların hem de kendisinin sağlığını risk ettiği için” hemşireye uyarı cezası verildi.

HEMŞİREDEN “HAVA ÇOK SICAK” SAVUNMASI
Hastanede giyim kurallarına uyulmasının daha sıkı kontrol edileceği açıklandı.İsmi açıklanmayan hemşire ise, çok zor şartlar altında çalıştıklarını, özel giysiyle uzun süre sıcak hava şartlarında çalışmaktan bunaldığı için bikini giydiğini söyleyerek özür diledi.

Tula Bölge Klinik Hastanesindeki yöneticilerine, koronavirüs hastalarını tedavi ederken giydiği KKD’lerin bu kadar şeffaf olduğunu anlamadığını söyledi. Bölgesel sağlık bakanlığı, “bulaşıcı hastalıklar bölümünün gereksinimlerini (üniform) ihlal eden hemşireye disiplin cezası uygulandığını” bildirdi. Kadın bir hasta “bazı utanç” olduğunu söylerken, koronavirüs koğuşunda erkeklerden herhangi bir itiraz olmadığı söylendi. Tula Pressa, mirror.co.uk, DHA
20 Mayıs 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADETema Tasarım |