Ana Sayfa Gündem, Magazin 27 Kasım 2020

HÜKUMETİN BENZİN VE MAZOT ÜZERİNDEN YÜRÜTTÜĞÜ ZAM TEZGAHI

Benzine Mazota Zammı Bindir, Tüketim Ürünlerini Zamlandır; 3-5 Gün Sonra Benzini Mazotu İndir, Tüketim Ürünlerine Binen Yerinde…

Benzine Mazota Zammı Bindir, Tüketim Ürünlerini Zamlandır; 3-5 Gün Sonra Benzini Mazotu İndir, Tüketim Ürünlerine Binen Yerinde Kalsın.

‘Benzin ve Mazot ile Akp’nin Zam Güncellemeleri’
Salgının başladığı Mayıs ayından beri Türkiye’de dikkat çekici bir gelişme yaşanıyor. Hükumetin her hafta benzine ve mazota zam yapıp 5-6 gün sonra ise indirip yapmasının sır perdesi aralanıyor.

Türkiye’de tüm üretim araçlarının ve üretimlerin temel aracı konumunda ki benzin ve mazot’un haftada bir zam yapılmasının yansımalarını küçük esnafta araştırdık. İşte izlenimler, gözlemler ve tespitler.

Başta börek, poğaça, pastahane, lokanta olmak üzere bir çok küçük esnafın yaptıkları üretimlerde kullandıkları ham maddelerde ki fahiş fiyat artışı dikkat çekiyor. Mayıs ayından beri süre gelen adeta her ay hatta her hafta yükselen ham madde fiyatlarının nedenlerini ilk ağızdan esnafa sorduk.

Bu söyleşi İstanbul Maltepe de bir börek ve poğaça üretim ve satışı yapan ismi bizde saklı esnaf ile gerçekleştirildi.
-Ham madde fiyatlarınız ne zaman artıyor?
‘Üreticilerin bu konuda gerekçeleri bir hayli çok, örneğin döviz artışını gerekçe gösteriyorlar, fakat en çok mazot, benzin ve elektrikte yapılan zamları neden olarak ileri sürüyorlar’
-Bunda üreticiler haklı mı haksız mı?
‘Üreticilere bir şey diyemiyoruz, benzine mazota her yapılan zam üreticilerin de ürettikleri mallara zam yapma mecburiyeti bırakıyor.’
-Benzine mazota zam yapıldığında üretici de ürettiği tüketim ürünlerine zam yaptığı anlaşılıyor; peki benzin ve mazot fiyatı indirildiğinde bu ürünlerde indirim oluyor mu?
‘Öyle bir şey yok, hiç rastlamadık; benzine mazota zam yapılır peşinden tüm üretim ürünlerine ve mallarına otomatik zam biner. Fakat benzin ve mazotta indirim yapıldığında hiç bir şeyde fiyat düşmez. Üretici zamlı fiyattan satmaya bizde almaya devam ederiz. Anlayacağınız zam bindirildiği ile kalır’
-Bu normal bir durum mu sizce; hükumet her hafta düzenli olarak benzine ve mazota niye zaman yapıyor, zammı yaptı 5-6 gün sonra bu kez niye indirim yapıyor.
‘Zam yapmak yaptırmak için, bu sistematik bir şekilde yürütülüyor. Zam demeyelim kızıyorlar fiyat güncellemesi yapıyorlar. Yoksa niye 3-5 günde bir benzine mazota önce zam bindirip 3-5 gün sonra bu kez indirip müjdesi versinler. Her şey benzine ve mazota bakıyor, traktörün tekeri, seracının serası benzine mazota bağlı.’
-Yani benzin mazot her yükseldiğinde sizin ham maddeleleriniz de zamlanıyor; fakat benzin mazot indirildiğinde ham madde fiyatlarında bir indirim söz konusu olmuyor doğru mu?
‘Aynen öyle, zam geldiği gibi kalıyor, aylardır da bu sistemi böyle işletiyorlar. Bir çıkartıyorlar bir indiriyorlar; ama her çıkardıklarında tüm üretim ve tüketim mallarına zam giydiriyorlar. Benzini ve mazotu adeta bir silah gibi kullanarak fiyatları hükumet ayarlıyor, yani zamları hükumet bilerek sistemli bir şekilde uyguluyor. Önce benzine mazota zam yapıyorlar ardından tüm üreticiler ürünlerine zam yapıyor, bu kez hükumet 5-6 gün sonra benzinde mazotta indirim yapıyor ama üreticilerin ürettiği mallara ve ürünlere yaptığı zam yerinde kalıyor.
-Okuyucularla paylaşmak için eski ile yeni fiyatları okuyuculara aktaracağımız bir belge var mı? fatura ürünler, irsaliye gibi.
‘Tabi ki, size Haziran ayında aldığımız ürünlerin fiyat listesini vereyim ve bu gün aynı ürünlerin ne kadar olduğunu söyleyeyim.’

24 Haziran 2020 tarihinde Maltepeli börekçinin kullandığı ham madde ürünlerin + Kdv’li fiyatları şöyleymiş;

27 Kasım 2020 Tarihi İtibarı ile Aynı Ürünlerin Artı KDV’li Fiyatları ise Şöyle Oluşmuş Durumda:
Süper Hekimoğlu 206,00 TL + Kdv
NTY Turyağ 295.00 TL + Kdv
Asta Soft 285,00 TL + Kdv
Asta 144.00 TL + Kdv
Ayçiçekyağı 215.00 TL + Kdv

BU MAZOT BENZİN DALGALANMASIYLA AMAÇLANAN NE?
Amaç aslında gayet basit bir matematikle şöyle açıklana bilinir.
Bir liralık bir üründe kasa girdisi 10 kuruş varsayalım; bu ürün 1.5 lira olduğunda kasaya giren KDV girdisi de otomatik olarak 15 kuruş olur, bu ürünü 2 lira yaptığında bu KVD girdisi 20 kuruş olur. Kısaca hükumetin yarattığı MAZOT-BENZİN dalgalanmasında iğneden ipliğe her şeye zam gelmesi sağlanırken hedeflenen tam takır kuru bakır olmuş hazineye artı para girdisi sağlamak ve bunu da yeni bir vergi koyarak tepkileri çekmek yerine üretim araçlarının temel kaynağı konumunda ki BENZİN-MAZOT silahını kullanarak her şeye zam yaptırmak suretiyle KDV gelirlerini arttırarak sağlamayı hedefledikleri anlaşılıyor.

Ekonomi uçuyor mu, Türkiye batıyor mu çıkıyor mu; iktidarın bahsettiği ve her asgari ücret tespit çalışması ve emeklilere veriilecek zam dönemi geldiğinde yerlerde sürünen enflasyon gerçek mi değil mi ülkemiz küçük esnaflarından birinde olup bitenleri aktardır.
Takdiri ve değerlendirmesi kamuoyunun.
27 Kasım 2020 / Abidin Sarı-ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |