Ana Sayfa Gündem 7 Haziran 2020

HÜLOOĞĞĞ RİZE’YE İRAN’DAN ÇAY GELDİ

HÜLOOĞĞĞ RİZE’YE İRAN’DAN ÇAY GELDİ‘İran’dan Kuru Çay Getiren Tır İkizdere’de Kaza Yapınca Gerçek Ortaya Çıktı’İran sınırından Rize’ye…

HÜLOOĞĞĞ RİZE’YE İRAN’DAN ÇAY GELDİ
‘İran’dan Kuru Çay Getiren Tır İkizdere’de Kaza Yapınca Gerçek Ortaya Çıktı’
İran sınırından Rize’ye gelmekte olan İran Çayı yüklü tırın İkizdere’nin Sivrikaya mevkiinde meydana gelen kazanın ardından Cumhuriyet Halk Partisi Rize il Başkanı Saltuk Deniz İran Çay’ının Rize’de ne işi olduğunu sordu.

Bugün meydana gelen kazada İran’dan Rize2ye gelen Tır Rize’nin İkizdere ilçesinde kaza yaptı. Kazada Tır Şöförü hayatını kaybederken, oğlu ise kazadan yaralı olarak kurtuldu.

İran’dan Rize’ye getirilmek üzere olan İran Çay’ının Rize’de ne işi olduğunu soran Cumhuriyet Halk Partisi Rize İl Başkanı “ Çaykur’un ve Özel Sektörün çay satamıyoruz diye dert yandığı, Çay üreticisinin düşük fiyat kota ve kontejan altında ezildiği bir dönemde İran’dan gelen Kuru Çay’la ilgili açıklama yapılmalıdır” diye konuştu.

Chp Rize İl Başkanı Deniz İran’dan gelen kuru çay’ın Rize’de hangi firmaya geldiğini, Çay’ın nereye gittiğini sordu.

RİZELİ VATANDAŞLARDAN TEPKİ
Rizeli vatandaşlar İran’dan gelen kuru çaya tepki gösterdi. Vatandaşlar İran’dan Rize’ye getirilen çay’ın neden geldiğini açıklanan çay fiyatın zaten yetersiz olduğunu söyleyerek; “Hem bizlerin günlerce emek verip topladığı çay’ın fiyatını düşük tutacaksınız hemde desteklemeyi arttırmayacaksınız, üstüne üstük de yurt dışından çay ithal edeceksiniz. Böyle bişey olamaz, Çaykur çayımızı alırken bizlere kota uyguluyor. Özel sektör çayımızı düşük fiyattan alıyor. Birde dışarıdan çay ithal ediliyor. Buradaki amaç nedir, çayın fiyatının daha da düşmesimi.” diyerek tepki gösterdiler. olayrize.com

21.2 TON ÇAY KİME GİDİYORDU; BU OLAY ‘ÇAY’N SUSURLUK’UDUR’
Çayın İran’dan geldiğini söyleyen Avukat Remzi Kazmaz ise, “Bu olay çayın Susurluk’udur” dedi. “Bu olay çayın Susurluk’udur” diyen Avukat Remzi Kazmaz, Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmaya hazırlandığını belirterek:

“Rize’de meydana gelen tır kazası, çay üreticisinin düşük fiyat, kota ve kontenjan altında ezildiği bir dönemde İran’dan çay getirip satıldığının ispatıdır. İran çayı Rize’de kime gidiyordu? ÇAYKUR’un, özel sektörün çay satamıyoruz dediği bir dönemde İran çayının ticaretini kim yapıyor? Çayın başkenti Rize’de kaçak çay satıldığı herkesin bildiği ama hiç kimsenin yüksek sesle konuşmadığı bir gerçektir. Çay yüklü tırın devrilmesi Susurluk gibi bir milattır. Cumhuriyet savcılığına yapacağım suç duyurusu artık hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağının bir göstergesidir. Bu tırın devrilmesiyle başlayacak yeni süreçte; aralarında milletvekilinin bile bulunduğu çayla ilgili yargılama dosyalarının açılacağı yeni bir dönem olacaktır.” dedi.

07 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE

http://ozgurifade.com.tr/patates-diyari-nigdeye-misirdan-patates-geldi/
Google NewsTema Tasarım |