Ana Sayfa Gündem, Sağlık 21 Kasım 2020

HUZUREVİNDE 70 YAŞLIDA KORONAVİRÜS ÇIKTI

HUZUREVİNDE 70 YAŞLIDA KORONAVİRÜS ÇIKTIÇorum’da bir huzurevinde 70 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı… Darülaceze Başkanı Cebeci: Kimsenin…

HUZUREVİNDE 70 YAŞLIDA KORONAVİRÜS ÇIKTI
Çorum’da bir huzurevinde 70 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı… Darülaceze Başkanı Cebeci: Kimsenin şüphesi olmasın Türkiye yaşlılarına iyi bakıyor.


Çorum Atıl Üzelgün Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde görev yapan personel ve sakinlerden 70 kişinin testinin pozitif çıkması dikkatleri huzurevlerine çevirdi. 425 huzurevinde kalan yaklaşık 27 bin kişi nasıl koruyor?

Çin’in Vuhan kentinden tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgınının, Türkiye’deki olumsuz etkisi artarak devam ediyor. Açıklanan veriler, geçen mart-nisan dönemini bile geçti. Artışın önüne bir türlü geçilemiyor. İstanbul başta olmak üzere birçok kentin koronavirüs haritası artık kıpkırmızı.

Edinilen bilgiye göre vaka ve can kaybının sürekli artış gösterdiği kentlerden biri de Çorum. Anadolu’nun bu kentinde mevcut dört hastanede yoğunluk üst seviyede. Öyle ki, her koronavirüs tedbirleri kapsamında kısıtlama getirilen yaşlılar da bu artıştan fazlasıyla nasibini almış durumda.

Çorum Atıl Üzelgün Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nden gelen haberler bunun en açık kanıtı. Alınan tüm tedbirlere rağmen bu merkezde kalan sakinlerle personelde koronavirüs tespit edildi.

Önlemlere rağmen 70 kişinin testi pozitif çıktı
Huzurevinde görev yapan personel, her gün teste tabi tutulmasına rağmen, 52’si yaşlı huzurevi sakini olmak üzere toplam 70 kişi, Kovid-19’a yakalandı. Testi pozitif çıkan huzurevi sakinleriyle personelin tamamı Çorum’daki hastanelerde tedavi altına alındı.

Çorum Atıl Üzelgün Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi de diğer merkez ve huzurevleri gibi sıkı tedbirlerin uygulandığı bir yer. Personel 3 vardiya şeklinde görev yapıyor. Değişim yapıldığında huzurevinde çalışacak personel mutlak suretle teste tabi tutuluyor. Yapılan tüm testler negatif çıkmasına rağmen, geçen süre zarfında huzurevinde bulaş olduğu tespit ediliyor.

Huzurevindeki sakinlerin farklı kronik rahatsızlıkları bulunduğu için bunlar zaman zaman hastanelere götürülerek tedavileri yapılıyor. Farklı bir rahatsızlığı bulunan bir sakin, hastaneye gidip, tedavisini görüp geliyor. Hastanede virüs kapan yaşlı sakin, hiçbir belirti göstermiyor. Birkaç gün sonra yapılan testlerde virüsün huzurevini sardığı acı şekilde öğreniliyor.

Bakanlık: Testi pozitif çıkanlar tedavi altında
Türkiye’deki tüm huzurevi, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerinin bağlı bulunduğu Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 70 kişinin Kovid-19 testinin pozitif olduğunu kabul etmiyor. Independent Türkçe’ye bilgi veren bakanlık yetkilisi, hepsinin tedbir amaçlı hastaneye sevklerinin gerçekleştirildiğini söyledi.

Bakanlık yetkilisi, böbreklerindeki rahatsızlık nedeniyle diyaliz tedavisi alan bir yaşlı hariç diğerlerinin sağlık durumunun stabil olduğunu ve gerekli tedavinin uygulandığını belirtti. Çorum’daki bu haber, yakınları huzurevi, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde kalanların yüreklerini ağızlarına getirmeye yetti.

27 bin 454 kişi nasıl korunuyor?
Çünkü sadece Çorum’da bile iki adet huzurevi bulunuyor. Türkiye çapında 81 ilde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak 425 huzurevi, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezinde toplam 27 bin 454 insan kalıyor. Bakım ve sağlık hizmeti alan bu kişilerin yüzde 50’si 80 yaşın üstünde. 95 yaşın üzerinde de 238 kişi bulunuyor.

Pandemi süreci Türkiye’de henüz başlamadan önce, ocak başından itibaren bu merkezlerde spesifik koruyucu önlemler alındı. Resmi ve özel 425 huzurevinin tamamında koronavirüse karşı ziyaretçi yasağından, “sabit vardiyalı” çalışma sistemine kadar pek çok önlem devrede. Bakanlık, huzurevi sakinlerini günde 4 kez ateş, nabız, solunum, koku almama, karın ağrısı gibi belirtilerin takibiyle olası risklere karşı korumaya çalışıyor.

Çalışmalar “sabit vardiya” sistemine göre sürdürülüyor
Merkezde görevli harici kimselerin içeri girişine getirilen kısıtlama devam ediyor. İlaç, kargo, temel ihtiyaç malzemeleri ile göreve başlayacak personelin valizleri de iki saat dışarıda bekletilip dezenfeksiyonu yapılmadan içeri alınmıyor.

Kuruluş personeli, salgın sürecinde diğer huzurevleri ile engelli bakım merkezlerinde olduğu gibi, “sabit vardiya” sistemine göre, 14 gün kurumda yatılı kalarak çalışmalarını sürdürüyor. Bakanlığın talimatları doğrultusunda vardiyaya başlayacak personele 14 günde bir, burun ve boğazdan sürüntü yöntemiyle örnek alınan PCR testi yapılıyor.

Personel, Kovid-19 test sonuçları çıkmadan görevine başlayamıyor.
Göreve başlayacak her personel de öncelikle dezenfekte olup, ateş ölçümleri yapıldıktan sonra içeri alınıyor. Huzurevinde şüpheli bir durum olması halinde de tüm kuruluşa test yapılıyor. Bu testler 7-10 gün arasında tekrar ediliyor.

Restoran ve kafeteryaların kapalı olduğu huzurevinde, dışarıdan yemek girişine izin verilmiyor. Yemekhanede hazırlanan yemekler, yaşlılara odalarında, tek kullanımlık tabaklarda servis ediliyor. Odalar ve huzurevi genelinde her gün dezenfeksiyon işlemleri yapılıyor. (Adem Demir -Independent)
22 Kasım 2020 / ÖZGÜR İFADE

Tema Tasarım |