Ana Sayfa Gündem, İstanbul, Maltepe, Sağlık 2 Nisan 2020

İBB İGDAŞ MALTEPE ÇALIŞANI VİRÜS’TEN HAYATINI KAYBETTİ

‘Koronavirüs’ten İBB’nin ilk Kaybı İGDAŞ Çalışanı Bengül Demirel Oldu’ Bengül Demirel Sosyal Medya Hesabında Şunu Yazmış: ‘’İlk…

‘Koronavirüs’ten İBB’nin ilk Kaybı İGDAŞ Çalışanı Bengül Demirel Oldu’

Bengül Demirel Sosyal Medya Hesabında Şunu Yazmış:

‘’İlk ölenle, son ölen arasında bir güneş doğumu fark vardı…
Hepimiz tırtıl olarak öldük, sadece birimiz kelebek…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sözcüsü Murat Ongun, İGDAŞ çalışanı Bengül Demirel’in yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybettiğini bildirdi.

İstanbul Büyühşehir Belediyesi’nin ilk can kaybı, İGDAŞ çalışanı Bengül Demirel oldu. İBB Sözcüsü Murat Ongun sosyal medya hesabından duyurdu; “İBB ailesi olarak küresel salgında maalesef ilk kaybımızı verdik.” İBB Sözcüsü Murat Ongun, İBB ve iştiraklerde çalışan toplam 90 personelde koronavirüs testini pozitif çıktığını açıklamıştı.

İBB Sözcüsü Murat Ongun, İBB ve bağlı şirketlerde çalışan 90 personelde Covid-19 testinin pozitif çıktığını duyurmuştu. Ongun sosyal medya hesabından 1 Nisanda yaptığı açıklamada, “85 bin personeli olan İBB, bağlı kuruluşları ve iştirak şirketlerinde toplam 90 personelimiz Covid-19 pozitif çıkmıştır. İETT, İSKİ ve İGDAŞ’ın da aralarında olduğu 13 şirketimizde vaka sayısı 64, İBB’de ise 26’dır. Personellerimizin tedavisi sürmektedir. Acil şifalar dileriz” demişti.

Bugün İstanbul Büyühşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun sosyal medya hesabından acı haberi paylaştı; “İBB ailesi olarak küresel salgında maalesef ilk kaybımızı verdik. İGDAŞ çalışanımız Bengül Demirel bugün yaşama veda etti. Mesai arkadaşımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve İBB ailemize başsağlığı dileriz” dedi.

İGDAŞ emekçileri tedirgin: O bina geç kapatılmasaydı böyle olmazdı

Patronların Ensesindeyiz ağına ulaşan İGDAŞ işçileri tedirgin. Çalışma arkadaşlarından çok sayıda kişinin Kovid-19 testi pozitif çıkan İGDAŞ emekçileri hem kendi sağlıklarından, hem de temas etmek zorunda oldukları İstanbulluların sağlıklarından endişe ediyorlar.

Çalışma arkadaşlarından çok sayıda kişinin Kovid-19 testi pozitif çıkan İGDAŞ emekçileri hem kendi sağlıklarından, hem de temas etmek zorunda oldukları İstanbulluların sağlıklarından endişe ediyorlar.

Türkiye’de ilk vakaların tespit edildiği Mart ayı başında gerekli tedbirlerin alınması için şeflerden başlayarak, birim müdürleri, bölge müdürleri ve hatta Genel Müdürlüğe kadar öneri ve taleplerini ilettiklerini ancak birkaç şef ve yönetici dışında kulak asılmadığını ve ciddi herhangi bir tedbir alınmadığını söyleyen İGDAŞ işçileri yaşadıklarını PE’ye anlattı.

Artık kapatılan Maltepe Hizmet Binasında daha önce 2 çalışanın Kovid-19 testinin pozitif çıktığını, buna rağmen bu binada hizmet verilmeye devam edildiğini belirten İGDAŞ emekçileri şu anda 20’ye yakın işçide Kovid-19 testinin pozitif çıktığı duyumlarını aldıklarını belirtiyorlar. 

“Bunlardan 5’i hakkında net bilgimiz var. 4’ü hastanede tedavi altında, 1’i evde tedavi görüyor. Emin olmadığımız diğer 15 arkadaşımızın durumunu ise bilmiyoruz” diyen İGDAŞ emekçileri daha önce kapatılması gereken hizmet binasının geç kapatılması nedeniyle bu durumun yaşandığını belirtiyorlar.

İGDAŞ’ta kaç pozitif vaka olduğu bilgisinin gizlendiğini düşünen işçiler sağlıklı ve doğru bilgiye ulaşmanın çok zor olduğunu, Avcılar Hizmet Binasında da 2 şoförün testlerinin pozitif çıktığını ve bunların birinin yoğun bakımda tedavi gördüğünü bildiklerini belirtiyorlar.

İşverenin bilgi gizleme tavrının, Kovid-19 virüsü salgını nedeniyle bugün kapatılmış olan Maltepe Hizmet Binasının kapatıldığının ilan edildiği açıklamada da sürdüğünü ifade eden işçiler “Maltepe Hizmet binasının kapatıldığının duyurusunda Kovid-19 vakalarından hiç söz edilmemiş, fotoğrafta da görüldüğü gibi ‘Esnek Çalışma Kapsamında’ kapatıldığı yazılmış. Oysa doğru olan, ‘Maltepe Hizmet Binamız görülen Kovid-19 vakaları nedeniyle kapatılmıştır. Son 10 gün içinde bir şekilde Maltepe Hizmet Binasında bulunmuş olan vatandaşlarımızın ivedilikle Kovid-19 testi yaptırmalarının gerekli olduğunu düşünüyoruz’ veya buna benzer bir duyuru yapılmasıdır” diyorlar.

Maltepe Hizmet Binasından görüştüğümüz başka bir İGDAŞ çalışanı da, anlatılanları doğruladı ve bu kritik süreçte ne üyesi oldukları Tes-İş sendikasının, ne şeflerinin, ne de başka bir İGDAŞ yetkilisinin konuyla sağlıklı bir şekilde ilgilendiğini, hatta çalıştıkları hizmet binasında Kovid-19 vakası tespit edildikten sonra bile Kovid-19 testlerini kendi imkanlarıyla yaptırdıklarını ifade etti.

02 Nisan 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |