Ana Sayfa Gündem, İstanbul, Maltepe 18 Aralık 2020

İBB’NİN TUZLA’YA KREŞ YAPMASI AKP-MHP TARAFINDAN ENGELLENDİ

İBB’ye yine engelleme! AKP ve MHP oylarıyla ikinci kez reddedildiİBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “150 mahalleye 150 kreş”…

İBB’ye yine engelleme! AKP ve MHP oylarıyla ikinci kez reddedildi
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “150 mahalleye 150 kreş” projesi kapsamında Tuzla’da İBB mülkiyetindeki 1100 metrekarelik araziye “kreş” yapma talebi, AKP-MHP grubu tarafından ikinci kez reddedildi.

İBB Meclisi’nin 17 Aralık tarihli oturumunda İBB yönetiminin Tuzla’daki arazisine kreş yapmak için hazırladığı plan değişikliği teklifi gündeme geldi.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; teklifte, İstanbul genelinde 0-6 yaş arası çocuklara hizmet vermek, okul öncesi eğitimi alamayan çocukları akranlarıyla eşitlemek, annelerin de istihdama ve sosyal hayata katılımlarını sağlamak amacıyla artan ve çalışan nüfusun ihtiyacına yönelik İBB bünyesinde yürütülmekte olan “Yuvamız İstanbul 150 Mahalleye 150 Kreş Projesi” kapsamında belirlenen muhtelif ilçelerdeki alanların kamu yararı uyarınca etaplar halinde plan çalışmalarına başlandığı kaydedildi.

Bu kapsamda Tuzla Merkez Mahallesi’nde büyük kısmı İBB mülkiyetindeki 1100 metrekarelik arazinin “spor tesisi” olan fonksiyonun “kreş alan” olarak değiştirilmesi teklif edildi.
Teklifte 17 Eylül 2020 tarihli İBB Meclis kararında aynı parsellerin kreş alanına alınması talebinin reddedildiği hatırlatılarak Tuzla’da mülkiyet, mevcut durum ve donatı dağılımı açısından başka uygun alan bulunamaması nedeniyle teklifin yeniden değerlendirilmesi istendi.

Teklif ikinci kez komisyon tarafından uygun bulunmadı.
“ÇALIŞAN KADINA MI, KREŞE Mİ KARŞISINIZ”
Kreş talebi, İBB Meclisi’nde AKP-MHP grubunun oyları ile reddedildi.
Oylama öncesinde söz alan CHP’li İBB Meclis Üyesi Ülkü Sakalar, “Daha önce İBB, kreş alanı belirlemek için Tuzla Belediyesi’ne 4 kere yazı yazdı.

Yazılara yanıt verilmedi. Konu Tuzla Belediye Meclisi’nde gündeme geldiğinde Tuzla Belediye Başkanı ‘İBB’nin bir sürü yeri var Tuzla’da. Niye orada yapmıyorsunuz da bize yer soruyorsunuz?’ demişti. Şimdi komisyona İBB’nin kendi mülkiyetindeki yere kreş yapma talebi geldi ama komisyon hiçbir gerekçe göstermeden reddetti. Anlamak istiyorum; çalışan kadına mı, kreşe mi karşısınız. Konuşmaya gelince ‘Ak Parti döneminde kadınlar özgürleşti, eşitlik arttı’ derken çalışan kadın için kreş yapacağım diyen İBB’ye ‘hayır’ diyorsunuz. Bu çifte standardı anlamakta zorlanıyorum” dedi.

AKP grubu da arazinin spor alanı olarak kamulaştırma yolu ile elde edildiğini başka şekilde kullanılmasının yasaya aykırı olduğunu söylediler.

İBB’NİN MALTEPE HALKI TARAFINDAN YAPILAN KREŞ TALEBİNE NEDEN CEVAP VERMEDİĞİ SORGULANIYOR
‘Tuzla’ya Kreş Hamlesi İkinci Kez Engellenirken Aynı İBB’nin Maltepe de İki Mahallenin Kreş Talebine Neden Kayıtsız Kaldığı Sorgulanıyor’
Maltepe ilçesinde Gülsuyu ve Gülensu mahalleleri STK’ları tarafından yaklaşık 3 ay önce İBB’ye yapılan Kreş talebi başvurusuna kayıtsız kalan İBB yönetiminin Tuzla da ki Kreş tartışmasını da siyaseten yürüttüğü ve samimi olmadığı yorumları yapılıyor.
18 Aralık 2020 / ÖZGÜR İFADE

İşte Maltepenin İki Mahallesinden Yapaılan Kreş Talebi Haberimiz:

http://ozgurifade.com.tr/gulsuyu-gulensu-halki-kres-icin-ibbnin-kapisini-caldi/
Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |