Ana Sayfa Gündem, Sağlık, Türkiye 22 Mart 2020

İÇİŞLERİ BAKANLIĞINDAN OLUMLU ADIM!

Corona virüsünü hiçe sayarak sokağa çıkan 65 Yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan yurttaşlarımız ve Toplum…

Corona virüsünü hiçe sayarak sokağa çıkan 65 Yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan yurttaşlarımız ve Toplum sağlığını koruma altına alınmak üzere İçişleri bakanlığınca sokağa çıkma yasağı genelgesi yayımlanmak zorunda bırakıldı.

Yayımlanan genelgede, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda, il valileri tarafından, İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi çerçevesinde Umuma ait Hıfzı sıhha Kanunun 27 nci ve 72 nci maddesi kapsamında belirlenen; 65 yaş ve üzeri ile bağışıklık sistemi düşük, ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan vatandaşlarmız 21 Mart saat 24.00’den sonra ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmalarını yasaklandığı belirtilmeltedir.

Öte yandan genelgede, İhtiyaç olması halinde özellikle tek başına yaşayan ve ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunamayan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın mağdur olmaması ve temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere vali ve kaymakamların başkanlığında 65 yaş üstü Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturuğunu ve oluşturulan gurup, İl ilçe emniyet müdürü, il ilçe jandarma komutanı ile vali ve kaymakamlar tarafından belirlenecek kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, yerel yönetimler, AFAD, Kızılay ve ihtiyaç duyulacak sivil toplum kuruluşları temsilcileri görevlendirilmiştir.

İllerde valiler, ilçelerde kaymakamlar tarafından yeteri kadar kamu görevlisi/ekip ve araç görevlendirilmiş olup; 65 yaş ve üzeri kronik hastaların sağlığı için İkametlerinden ayrılmalarına kısıtlama veya yasaklama getirilen vatandaşlarımız 112, 155, 156 numaraları üzerinden ihtiyaçlarını bildirildiğinde gerekli hizmeti alacaklardır.

Ayrıca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ nın Türkiye’de koronavirüs nedeniyle son 24 saat itibarıyla,

  • 2953 şüpheli testi topıldığını,
  • 947 kişinin Corona virüsüne yakalandığını,
  • 277 hasta da virüsün pozitif çıktığını,
  • 21 yurttaşımızın hayatını kaybettiğini, açıklayan Bakan Koca, vatandaşlara şöyle seslendi, Sokağa çıkma sınırlandırmasına uysunlar. Ölüm riski, yaş yükseldikçe çok artıyor.”  ifadesini kullanarak vatandaşlarımızı bilgilendirmiş oldu. Resim İnternet blogtan

M. Can Şadioğlu _ Özgür İfade Gazetesi

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |