Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık 29 Şubat 2020

İKİ ABD ŞİRKETİNDEN ”KORONAVİRÜS AŞISI YOLDA” AÇIKLAMASI

‘San Diego ve Boston’dan Koronavirüs Aşısı Bulduk Müjdesi’ABD’nin Kaliforniya eyaletinin San Diego şehrindeki bir laboratuvardan da koronavirüs…

‘San Diego ve Boston’dan Koronavirüs Aşısı Bulduk Müjdesi’
ABD’nin Kaliforniya eyaletinin San Diego şehrindeki bir laboratuvardan da koronavirüs aşısıyla ilgili umut verici haberler geldi. koronavirüsün aşısını bulduklarını açıklayan ilaç şirketi Inovio, aşıyı piyasaya sürülecek hale getirmek için çalışıyor. Aynı şirket daha önce Zika, MERS ve Ebola virüsleri için de aşı geliştirmişti.

Fareler üzerinde denenen aşının yakında bir grup insan üzerinde test edilmesi planlanıyor. İnsan üzerindeki testlere bu yaz başında başlamayı hedefleyen şirketin daha sonra ABD Sağlık Bakanlığı’ndan onay alması gerekecek.

BOSTON’LU ŞİRKET DE ‘BULDUK’ AÇIKLAMASI YAPTI
ABD’li başka bir şirket olan Moderna INC , devlete bağlı yetkili birimlere, ürettikleri ve deneme aşamasında olan korona virüsü aşısını gönderdiklerini açıkladı. Şirket yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre Potansiyel aşının ilk denemeleri iki ay sonra, yani Nisan ayı gibi başlayabilir, ancak test ve onay süreci en az bir yıl sürecek. Peki, aşı ile ilgili son durum ne ve nasıl test edilecek? İşte, kamuoyu ile paylaşılan ilk detaylar…

MODERNA ŞİRKETİ KORONA VİRÜSÜ AŞISI GELİŞTİRDİ
Moderna INC Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yeni koronavirüs aşısının mRNA-1273 adı verilen ilk partisinin Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’ne (NIAID) gönderildiğini söyledi. Moderna, deneysel aşının ilk flakonlarının, ABD’de planlanan bir Faz 1 çalışmasında kullanılacağını açıkladı.

Moderna INC – NIAID Direktörü Anthony Fauci, potansiyel bir aşının kullanıma hazır hale getirilmesinin “ilk adımı” olan Nisan ayının sonunda bir klinik araştırmasının başlayabileceğini söyledi. Ancak aşının tam olarak kullanımı için 2021 gibi korkutucu bir tarih söz konusu.

Gelişmeyi ilk kez bildiren Wall Street Journal, virüse karşı koruma sağlayan bir bağışıklık antijenin üretilip üretilmediğini görmek için iki doz aşının gönüllüler üzerinde test edileceğini söyledi. İlk aşama olarak bildirilen Faz 1’de 45 gönüllü insan üzerinde aşı denenecek.

Massachusetts’teki Moderna INC adlı araştırma şirketi de ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’yle güçlerini birleştirip araştırmalarını hızlandırdı.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), yeni aşı için küresel yürütülen araştırmaları koordine ediyor. WHO, aralarında Cepi’nin desteklediği üç merkezin de bulunduğu bazı araştırma merkezlerindeki gelişimleri de yakından takip ediyor.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜNDEN DEĞERLENDİRME
WHO’nun Sağlık Acil Durum programında görevli Ana Maria Henao-Restrepo gelişmeleri anlatıyor:
“Hangi aşı adayının önce test edilmesine ilişkin alınacak kararlarla ilgili bir çerçeve geliştirdik.
“Uzmanlar, kabul edilir bir güvenlik profili, uygun bağışıklık yanıtı, aşı dozlarının yeterliliği dâhil bir dizi kriteri değerlendirecek.
“Hastalığı, haznesini, nasıl geçtiğini ve klinik şiddetini anlamak, etkin karşı yöntemler geliştirmek salgının kontrol altına alınması için önemli.”
WHO, gelecek günlerde hangi aşının insanlar üzerinde test edilebileceğine karar verecek.
29 Şubat 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE
Kaynak: Wall Street Journal, bbc, Independent, CNBC

Google NewsTema Tasarım |