Ana Sayfa Gündem, İstanbul, Maltepe, Sağlık 8 Nisan 2020

İLÇE BELEDİYESİNİN KANUNSUZ ÇÖPLÜĞÜ YANDI İLÇE ÇEVRE REZALETİ YAŞADI

‘Beş Ay Önce İlçe Belediyesinin Kaçak Çöplüğünü Yazdık Tüm Yetkililer Görmezden Duymazdan Geldi’06 Aralık 2019 da ilçe…

‘Beş Ay Önce İlçe Belediyesinin Kaçak Çöplüğünü Yazdık Tüm Yetkililer Görmezden Duymazdan Geldi’
06 Aralık 2019 da ilçe belediyesinin kanunlara aykırı kurduğı ilçenin ortasında ki kaçak çöplüğü haberleştirmiş ve çevre rrezaletine dikkat çekmiştik. Haberimizin yekili hiç bir kurum tarafından diakke alınmamasının sonuçlarını bu gün sabaha karşı o çöplükte başlayan yada başlatılan yangınla ilçe de bir çevre rezaletine imza atıldı.

Çevre halkından edindiğimiz bilgilere göre; İlçeyi yoğun bir duman kaplayan yangının gece yarısı civarlarında çıktığı belirtildi. Yangın saat 10.00 da itfaiye ekipleri tarafından kısmen kontrol altına alınırken soğutma çalımaları aynı saatlerde halen devam ediyordu.

İSKİ’nin ve İstanbul Büyük şehir Belediye görevlilerinin yaşananlara sessiz kalması ve adete görmezden gelmesi ise oldukça garip bulduğumzu belirtmiştik; ancak yaşana n hukuksuzluğa iktidar kanadından da bir teki gelmemsi, en azından Çevre ve şehircilik Bakanlığından bir uyarı dahi yapılmaması Maltepe belediyesinin bir çok kal tarafından kollandığı şüphesini doğuruyor.

Oysa Kanun yapıcının 28 Ekim 2017 de Resmi Gazete de yayımlanan 30224 Sayılı ”İçme-kullanma suyu temin edilen su kaynaklarının korunmasına, Kirlenmeye ve Bozulmaya Karşı Korunması Hakkında Yönetmeliği” oldukça açık ne net hükümler barındırıyor.
Keza Büyük Şehir Belediye kanununda da öop toplama merkezlerinin kriterleri ve yetkisinin Büyükşehir belediyesi tasarrufu ve yetkisi altında olduğu belirtiliyor.

Maltepe belediyesinin bu hukuksuzluğuna hem partisi, hem yerel yöneticiler, hemde merkezi iktidar tarafından göz yumulması; akıllara halk ve çevre sağlığını kanunsuz icraatlarıyla sürekli ihlal eden Belediye başkanı Ali Kılıç’ı biri yada birileri mi koruyor sorusunu getirmeye devam ediyor.


NE OLMUŞTU:
29 ARAÇLA ÇÖP TOPLAMA MÜMKÜN OLAMIYOR
Maltepe belediyesi yaptığı hukuksuz ve adrese teslim ihale sonucunda Ekim 2019 da tüm ilçenin çöp ve atık toplama işini 56 araçtan 29 araca indirince ilçe de kaos başladı.
Yetersiz araçlarla hizmet yapamaz hale gelen Maltepe belediyesi çözüm olarak ilk önce Gülsuyu mezarlığı karşısında 122 Evler camisine ait Kuran Kursunun yanında Ali Kılıç tarafından 10 Mayıs 2016’da 15679 ada 5 parsel 2724 metrekare arazi 11 milyon 100 bin lira bedelle ALTAŞ temizlik firmasına verilen arazinin arasında ki belediyeye ait arsayı ilçenin atık ve çöp toplama merkezi yaptı. Ancak gerek çevre halkın ve Cami cemaatinin tepki göstermesi sonucunda bu alanda sadece 1 hafta kala bilen Maltepe belediyesi yeni çöp toplama yeri olarak akıllara durgun veren bir adın attı ve ilçenin en büyük içme suyu deposunun bulunduğu üst tarafında İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Yol Bakım Müdürlüğünün bulunduğu İSKİ su deposunun yanında halk ve çevre sağlığı faktörleri adeta hiçe sayılarak bu alanda toplanmaya başlandı.

11 ARALIK 2019 DA KANUNSUZ ÇÖPLÜĞÜ YAZMIŞTIK:
Maltepe’de Çöp Rezaleti; İski’nin İçme Su Deposunu Çöplüğe Çevirdiler başlığı ile 11 Aralık 2019 da ki haberin linki:
http://ozgurifade.com.tr/maltepede-cop-rezaleti-iskinin-icme-su-deposunu-copluge-cevirdiler/
Haberin Video Görseli:
https://www.youtube.com/watch?v=7pLaVolJ17I
08 Nisan 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |